Բուլղարիայի ազգային լրատվական գործակալության տնօրենը Հայաստան այցի հագեցած օրակարգ ուներ
Բուլղարիայի ազգային լրատվական գործակալության՝ BТА-ի գլխավոր տնօրեն Կիրիլ Վալչևը, որը ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության հրավերով Երևան է ժամանել «Երևանյան երկխոսություն» համաժողովին մասնակցելու նպատակով, մայիսի 4-ին այցելեց «Արմենպրես» պետական լրատվական գործակալություն։
Նրան դիմավորեց գործակալության տնօրեն Նարինե Նազարյանը, ծանոթացրեց գործակալության ստեղծման պատմությանը և ժամանակակից հնարավորություններին, պատմեց պատմական իրադարձությունների մասին, որոնք լուսաբանել է 107-ամյա գործակալությունը, ներկայացրեց լրատվամիջոցի զարգացման տեսլականը։
Գործընկերները քննարկեցին երկկողմ համագործակցության խորացման ուղիներին, մասնագիտական փորձի փոխանակմանը, ինչպես նաև արագ փոփոխվող մեդիա միջավայրում համագործակցության նոր ձևաչափերի որոնմանն առնչվող հարցեր։ Ընդգծվեց ազգային լրատվական գործակալությունների դերը հանրային տեղեկացվածության բարձրացման և երկրների միջև կապերի ամրապնդման գործում:
«Մենք ապրում ենք մեդիա դաշտի արագ փոփոխությունների ժամանակաշրջանում, որտեղ թվայնացումը, նոր տեխնոլոգիաները և հատկապես արհեստական բանականությունը վերաձևավորում են նորությունների ստեղծման, տարածման և սպառման ողջ շղթան։ Այս պայմաններում մեր գործընկերությունը ձեռք է բերում նոր կարևորություն՝ փորձի փոխանակման, նոր գործիքների արդյունավետ կիրառման և վստահելի տեղեկատվության ապահովման տեսանկյունից»,-ասաց Նարինե Նազարյանը։
Նա վստահ է, որ Կիրիլ Վալչևի այցը լավ հնարավորություն է՝ ամփոփելու արձանագրված արդյունքները, ինչպես նաև նախանշելու նոր ուղղություններ՝ տեղեկատվական փոխանակման, համատեղ նախագծերի և միջազգային հարթակներում համագործակցության ընդլայնման համար։
Կիրիլ Վալչևը Հայաստանում եղել է 22 տարի առաջ։ «Նախորդ անգամ ընդամենը երկու օր եմ անցկացրել այստեղ, բայց հասցրի նկատել, որ քաղաքը մուգ է, կյանքն այնքան էլ տպավորիչ չէ։ Այս անգամ շատ զարմացած եմ, քանի որ տեսնում եմ, թե ինչ առաջընթաց է գրանցել Երևանը՝ գեղեցիկ այգիներ, նոր շենքեր, լուսավոր փողոցներ, իսկ մարդիկ շարունակում են բարեկամասեր լինել։ Կարծում եմ՝ Դուք պետք է հպարտանաք այդ ամենով»,-նշեց նա։
«Արմենպրես»-ը և BТА-ն ունեն փոխգործակցության երկարամյա պատմություն, որը սկիզբ է առել 2004 թվականին՝ համագործակցության մասին համաձայնագրի ստորագրմամբ։ Այս համագործակցությանը նոր շունչ հաղորդվեց 2022 թվականին Սոֆիայում Նարինե Նազարյանի և Կիրիլ Վալչևի միջև նոր գործընկերության համաձայնագրի ստորագրմամբ, որի շնորհիվ ներկայում երկու գործակալություններն ամենօրյա ռեժիմով փոխանակվում են առնվազն մեկ լրատվական նյութով՝ ապահովելով ավելի լայն և բազմազան միջազգային տեղեկատվական հոսք իրենց լսարանների համար։ Փաստաթղթի ստորագրումից ի վեր BTA-ը «Արմենպրես»-ին հղումով ավելի քան 600 նյութ է հրապարակել։
«Բուլղարիայում հայկական մեծ համայնք կա, երկրի որոշ քաղաքներում հայկական եկեղեցիներ, դպրոցներ են գործում, և BTA-ը հաճախ է անդրադառնում Բուլղարիայում ապրող հայերին։ Դուք երբեք այդ ամենը չեք գտնի այլ գործակալությունների լրահոսում։ Մեզ էլ հետաքրքիր են Հայաստանում բիզնեսի հնարավորություններին, զբոսաշրջությանը վերաբերող հոդվածները»,-ընդգծեց Վալչևն ու հավելեց՝ հույս ունի, որ շուտով կվերականգնվեն Հայաստան-Բուլղարիա ուղիղ չվերթները, որոնք կնպաստեն երկու երկրների միջև զբոսաշրջության զարգացմանը։
Համագործակցության կարևոր նպատակներից է նաև լրագրողների միջև փորձի փոխանակումը։ «Հունիսին Հայաստանում նախատեսում ենք լուսաբանել խորհրդարանական ընտրությունները։ Չի բացառվում, որ «Արմենպրես»-ից ևս լրագրողներ գան մեր երկիր՝ գրավիչ, կարևոր ու հետաքրքիր միջոցառումներ լուսաբանելու համար։ Այդ պարագայում ևս մենք կարող ենք շատ օգտակար լինել միմյանց, քանի որ կարիք չենք ունենա նաև լուսանկարիչներ կամ օպերատորներ ուղարկել Հայաստան և հակառակը»,-ասաց նա։
Վալչևն «Արմենպրես»-ի գրասենյակում հանդիպում ունեցավ աշխատակիցների հետ, եղավ ֆոտո արխիվի բաժնում, ինչպես նաև շրջեց փոդքասթի ու մամուլի սրահներում։
Գործակալություն այցին հաջորդեց ճանաչողական այցը Գառնու պատմամշակութային համալիր, Գեղարդ, որը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության ցանկում է, և Խոր Վիրապ վանական համալիր։
Վալչևը եղավ նաև Սբ Էջմիածնի Մայր տաճարում, այցելեց Հայաստանի ազգային պատկերասրահ, Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի Մատենադարան ինստիտուտ, հարգանքի տուրք մատուցեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրում:
«Արմենպրես»-ի տնօրեն Նարինե Նազարյանի ուղեկցությամբ BTA-ի տնօրենը Գյումրիում ներկա էր նաև «Երաժշտական կամուրջ. Հայաստան-Ֆրանսիա» խորագրով համերգին, որին պատվավոր հյուր էին և հավաքվածներին ողջունեցին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը:
Վալչևը Գյումրիում կարճ զրույց ունեցավ Վարչապետի խոսնակ Նազելի Բաղդասարյանի հետ. զրուցակիցները կարևորեցին լրատվական կամուրջներն ամրացնելու անհրաժեշտությունը։ Նման այցերը լրացուցիչ խթան են, որպեսզի և լրատվամիջոցները միմյանց լավ ճանաչեն, և օգնեն հասարակություններին ավելի լավ հասկանալու միմյանց։
Կիրիլ Վալչևը մասնակցեց նաև «Երևանյան երկխոսություն» համաժողովին, որին հրավիրված էին տարբեր երկրների բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, փորձագետներ և միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ՝ քննարկելու գլոբալ մարտահրավերները և տարածաշրջանային համագործակցության հեռանկարները։ Համաժողովի բացմանը ելույթ ունեցան ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը և Եվրոպայի խորհրդի նախագահ Ալեն Բերսեն։

У директора Болгарского национального информационного агентства во время его визита в Армению была насыщенная программа
Директор Болгарского национального информационного агентства BTA Кирилл Вылчев, прибывший в Ереван по приглашению Министерства иностранных дел Армении для участия в конференции «Ереванский диалог», 4 мая посетил государственное информационное агентство «Арменпресс».
Его приветствовала директор агентства Нарине Назарян, которая рассказала ему об истории создания агентства и его современных возможностях, о событиях, которые освещало 107-летнее агентство, и представила видение развития СМИ.
Партнеры обсудили пути углубления двустороннего сотрудничества, обмена профессиональным опытом, а также вопросы, связанные с поиском новых форматов сотрудничества в быстро меняющейся медиа-среде. Была подчеркнута роль национальных информационных агентств в повышении осведомленности общественности и укреплении связей между странами.
«Мы живем в период стремительных изменений в медиасфере, где цифровизация, новые технологии и особенно искусственный интеллект перестраивают всю цепочку создания, распространения и потребления новостей. В этих условиях наше партнерство приобретает новое значение с точки зрения обмена опытом, эффективного использования новых инструментов и предоставления достоверной информации», — сказала Нарине Назарян.
Она уверена, что визит Кирилла Вылчева — это хорошая возможность подвести итоги достигнутого, а также наметить новые направления обмена информацией, совместных проектов и расширения сотрудничества на международных платформах.
Кирилл Вылчев посетил Армению 22 года назад.
«В прошлый раз я провел здесь всего два дня, но успел заметить, что город темный, жизнь не так впечатляет. На этот раз я очень удивлен, потому что вижу прогресс, которого достиг Ереван: красивые парки, новые здания, светлые улицы, и люди по-прежнему дружелюбны. Думаю, вы должны гордиться всем этим», — отметил он.
«Арменпресс» и ВТА имеют долгую историю партнерства, начавшуюся в 2004 году с подписания соглашения о сотрудничестве. Это сотрудничество получило новый импульс в 2022 году с подписанием в Софии нового партнерского соглашения между Нарине Назарян и Кириллом Вылчевым, благодаря которому два агентства сегодня ежедневно обмениваются как минимум одной новостью, обеспечивая более широкий и разнообразный международный информационный поток для своей аудитории. С момента подписания документа BTA опубликовало более 600 материалов со ссылкой на «Арменпресс».
«В Болгарии существует большая армянская община, в некоторых городах страны действуют армянские церкви и школы, и ВТА часто освещает жизнь армян, проживающих в Болгарии. Вы никогда не найдете всего этого в новостных лентах других агентств. Нас также интересуют статьи, связанные с деловыми возможностями и туризмом в Армении», — подчеркнул Вылчев и добавил, что надеется на скорое восстановление прямых рейсов между Арменией и Болгарией, что будет способствовать развитию туризма между двумя странами.
Одной из важных целей сотрудничества является также обмен опытом между журналистами.
«Мы планируем освещать парламентские выборы в Армении в июне. Не исключено, что журналисты «Арменпресс» также приедут в нашу страну, чтобы освещать привлекательные, важные и интересные события. В этом случае мы сможем быть очень полезны друг другу, поскольку нам не придется отправлять фотографов или операторов в Армению и наоборот», — сказал он.
Вылчев встретился с сотрудниками офиса «Арменпресс», посетил фотоархив, а также осмотрел подкаст- и пресс-центры.
Затем последовал ознакомительный визит в историко-культурный комплекс Гарни, Гегард, включенный в список Всемирного наследия ЮНЕСКО, и монастырский комплекс Хор Вирап.
Вылчев также посетил Первопрестольный Святой Эчмиадзин, Национальную галерею Армении, Научно-исследовательский институт и хранилище древних рукописей Матенадаран имени Месропа Маштоца, а также Мемориал жертв Геноцида армян в Цицернакаберде, где почтил память невинно убиенных в годы Геноцида.
Директор ВТА в сопровождении директора «Арменпресс» Нарине Назарян также посетил концерт под названием «Музыкальный мост: Армения-Франция» в Гюмри, на котором присутствовали и были тепло приняты премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Франции Эммануэль Макрон.
В Гюмри Вылчев провел краткую беседу с пресс-секретарем премьер-министра Назели Багдасарян. Собеседники подчеркнули необходимость укрепления информационных мостов. Подобные визиты служат дополнительным стимулом для того, чтобы и СМИ лучше узнавали друг друга, и общества получали возможность лучше понимать друг друга.
Кирил Вылчев также принял участие в форуме «Ереванский диалог», на который были приглашены высокопоставленные должностные лица из разных стран, эксперты и представители международных организаций для обсуждения глобальных вызовов и перспектив регионального сотрудничества. На открытии форума выступили премьер-министр Армении Никол Пашинян, президент Франции Эммануэль Макрон, министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и генеральный секретарь Совета Европы Ален Берсе.