Միջանկյալ կարգավիճակը նշանակում էր ԼՂ-ի պետական կարգի վերացում և նոր համակարգի ձևավորում․ վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պարզաբանեց, թե ինչ էր ենթադրում Լեռնային Ղարաբաղին միջանկյալ կարգավիճակի տրամադրումը, նաև անդրադարձավ ընդդիմադիր որոշ շրջանակների այն թեզին, թե իբր Ռուսաստանի Դաշնությունն իր քայլերով պատժում է Հայաստանի իշխանություններին այս կամ այն քայլերի համար։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ուղիղ եթերում նշեց, որ շատ ակտիվ շրջանառվում է այն թեզը, որ 44-օրյա պատերազմով Ռուսաստանի Դաշնությունը Հայաստանի իշխանություններին պատժեց իշխանության ինչ-որ քայլերի համար։
«Նախ ես չէի ուզի Ռուսաստանի Դաշնությունը այս համատեքստում քննարկման առարկա դարձնել, բայց եկեք այդ թեզը լրջորեն քննարկենք։
Բա այդ դեպքում 2016 թվականի քառօրյա պատերազմի ժամանակ ո՞վ և ո՞ւմ և ինչի՞ համար պատժեց։ Այդ թեզի իմաստն այն է, որ դե հեղափոխություն եղավ, հեղափոխությունը ցանկալի չէր մեր գործընկերների համար, իբր այս կառավարությունը արևմտամետ էր, դրա համար պատժվեց, դրա համար եղավ։ Բա 2016 թվականի քառօրյա պատերազմը ինչի՞ համար եղավ, բա 2013 թվականի իրադարձությունները ի՞նչ էին, որ Հայաստանը բանակցեց, բանակցեց Ասոցացման պայմանագիր ստորագրելու վերաբերյալ և արևմտյան աշխարհի հետ ձեռքբերված պայմանավորվածությունները մեկ օրում շրջեցին, մեկ էլ պարզվեց Հայաստանը մի գիշերում դառնում է Եվրասիական տնտեսական միության անդամ։ Բա ո՞ր քայլերի համար էր, որ 2011 թվականին Ռուսաստանը բազմամիլիարդանոց զենքի պայմանագիր կնքեց Ադրբեջանի հետ։ Բա այդ դեպքում 2013-14 թվականների իրադարձությունները ինչի՞ արձագանքն էին։
44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող ԱԺ քննիչ հանձնաժողովից հետո շատերն ասում են, որ Ղարաբաղի հարցի հետ կապված ինչ կար՝ ամբողջը ասացիր։ Իրականում այդպես չէ։
Ղարաբաղի հետ կապված ինչ կա՝ ամբողջը չասեցի։ Շատ բան կա ասելու Ղարաբաղի հարցի մասին, որովհետև եթե այդ վարկածը ճիշտ է, ապա Սերժ Սարգսյանի 2018 թվականի ապրիլի հայտարարությունը ինչի՞ մասին էր՝ պատերազմի անոնսը։ Այդ ինչի՞ անոնս էր, երբ ասում էր, որ երկար ժամանակ հույս չունենանք, որ Ադրբեջանը կթողնի պատերազմով Ղարաբաղի հարցը լուծելու իր մոտեցումը և բանակցային գործընթացը կանգնած է»,- ասաց Փաշինյանը։
Վարչապետը որոշ մանրամասներ հայտնեց 2018 թվականի դրությամբ Լեռնային Ղարաբաղի հարցի հետ կապված բանակցային իրավիճակից։
«Մենք այսօր քննարկում ենք Լեռնային Ղարաբաղի հետ կապված հայտնի որոշումը՝ ԼՂ-ի պետական կազմավորման լուծարման մասին, բայց լավ, ի վերջո, պե՞տք է անդրադառնանք այն թեմային, որ Սերժ Սարգսյանի կողմից գովաբանված միջանկյալ կարգավիճակը ինչ էր 2016 թվականի օգոստոսի դրությամբ և 2018 թվականի հեղափոխությունից առաջ առկա բանակցային իրավիճակը։ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում բանաձև էր նախատեսվում ԼՂ-ի սեփական կյանքի կազմակերպման եղանակների և միջոցների մասին, որը ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը պետք է ընդուներ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի առաջարկով, որը պետք է քննարկեր Ադրբեջանի, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների և Հայաստանի Հանրապետության հետ։ Այդ միջանկյալ կարգավիճակը ի՞նչ էր նշանակում։ Դա նշանակում էր Լեռնային Ղարաբաղում գոյություն ունեցող պետական կարգի վերացում և նոր համակարգի ձևավորում։ Այդ ինչի՞ մասին են խոսում։
Ես խոսում եմ 2018 թվականի դրությամբ առկա բանակցային իրադրության և բովանդակության մասին։ Այսինքն՝ հասկանում եք, որ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում, ըստ այդ փաստաթղթերի, Լեռնային Ղարաբաղը պետք է ստանար իր կյանքի կազմակերպման վերաբերյալ որոշում, որը պետք է լիներ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը մինչև հարցի վերջնական կարգավորումը։ Այս նախադասությունների տակ ինչ է թաքնված՝ որ Լեռնային Ղարաբաղում այդ պահից սկսած գոյություն ունեցած կարգը և կարգավիճակն, իր որոշ առանձնահատկություններով, պետք է զրոյացվեր և նորը ստեղծվեր այն ըմբռնմամբ, որ Մադրիդյան սկզբունքների շրջանակներում Լեռնային Ղարաբաղը հայերից և ադրբեջանցիներից կազմված կազմավորում է, և ինչքան հայերը պետք է մասնակից լինեին Լեռնային Ղարաբաղի կառավարմանը, այնքան էլ ադրբեջանցիները։ Ինչքան էլ նախորդ իշխանությունը փորձի ժխտել, սա դիվանագիտության տառերը ճանաչող մարդու համար աքսիոմա է, և այդ թղթերը կան։ Դա ապացուցելի և անառարկելի բան է»,- հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը։

Interim status implied the elimination of the state order of Nagorno-Karabakh and the formation of a new system: PM
YEREVAN, NOVEMBER 24, ARMENPRESS. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan during a press conference broadcast online Friday, clarified the meaning behind granting Nagorno- Karabakh an interm status, and touched upon the thesis of some opposition circles that the Russian Federation is punishing the Armenian authorities for certain actions.
Nikol Pashinyan said that a thesis is being actively circulated, that, allegedly, the Russian Federation punished the Armenian authorities with the 44-Day War.
"First of all, I would not like to make the Russian Federation a subject of discussion in this context, but let's discuss this thesis seriously.
In that case, who punished whom and for what during the Four-Day War of 2016? The circulated thesis implies that there was a revolution, the revolution was not desirable for our partners, as if this government was pro-Western, and that’s why it was punished.
"In this case what was the purpose of the Four-Day War in 2016? What can be said about the events of 2013 when Armenia engaged in negotiations to sign the Association Agreement with the Western world but canceled the decision overnight, instead becoming a member of the Eurasian Economic Union? Furthermore, why did Russia sign a multibillion-dollar arms contract with Azerbaijan in 2011?"
I haven't said everything about Karabakh. A lot can be said about the Karabakh issue. What was Serzh Sargsyan's statement about in April 2018? What was he referring to when he expressed that, for a considerable period, there was little hope that Azerbaijan would abandon its military approach to resolving the Karabakh issue, and the negotiation process had reached a deadlock?'' Pashinyan inquired.
The Prime Minister has provided some details about the negotiation situation related to the Nagorno- Karabakh issue as of 2018.
“The UN General Assembly planned a resolution on ways and means of organizing Nagorno-Karabakh's own life, which was to be adopted by the UN Security Council at the proposal of the UN Secretary General, which was to be discussed with Azerbaijan, the co-chairs of the OSCE Minsk Group and the Republic of Armenia. What did this interim status imply? This meant the abolition of the existing state order in Nagorno-Karabakh and the formation of a new system.
I am talking about the negotiation situation and the content of the negotiations as of 2018. So in the UN Security Council, according to these documents, Nagorno-Karabakh should have received a decision on organizing its life, which was supposed to be the status of Nagorno- Karabakh until the final settlement of the issue.
What is hidden under these sentences? The status that existed from that moment in Nagorno-Karabakh with some of its features had to be reduced to nothing and the new one should be created with the understanding that within the framework of the Madrid principles, Nagorno-Karabakh is an entity made up of Armenians and Azerbaijanis. And both the Armenians and Azerbaijanis were to participate participate in the administration of Nagorno-Karabakh.
No matter how the previous government tries to deny it, for a person who knows a little diplomacy, this is an axiom, and these documents exist. This is a proven and indisputable thing," said Nikol Pashinyan.