Միջանկյալ կարգավիճակը նշանակում էր ԼՂ-ի պետական կարգի վերացում և նոր համակարգի ձևավորում․ վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պարզաբանեց, թե ինչ էր ենթադրում Լեռնային Ղարաբաղին միջանկյալ կարգավիճակի տրամադրումը, նաև անդրադարձավ ընդդիմադիր որոշ շրջանակների այն թեզին, թե իբր Ռուսաստանի Դաշնությունն իր քայլերով պատժում է Հայաստանի իշխանություններին այս կամ այն քայլերի համար։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ուղիղ եթերում նշեց, որ շատ ակտիվ շրջանառվում է այն թեզը, որ 44-օրյա պատերազմով Ռուսաստանի Դաշնությունը Հայաստանի իշխանություններին պատժեց իշխանության ինչ-որ քայլերի համար։
«Նախ ես չէի ուզի Ռուսաստանի Դաշնությունը այս համատեքստում քննարկման առարկա դարձնել, բայց եկեք այդ թեզը լրջորեն քննարկենք։
Բա այդ դեպքում 2016 թվականի քառօրյա պատերազմի ժամանակ ո՞վ և ո՞ւմ և ինչի՞ համար պատժեց։ Այդ թեզի իմաստն այն է, որ դե հեղափոխություն եղավ, հեղափոխությունը ցանկալի չէր մեր գործընկերների համար, իբր այս կառավարությունը արևմտամետ էր, դրա համար պատժվեց, դրա համար եղավ։ Բա 2016 թվականի քառօրյա պատերազմը ինչի՞ համար եղավ, բա 2013 թվականի իրադարձությունները ի՞նչ էին, որ Հայաստանը բանակցեց, բանակցեց Ասոցացման պայմանագիր ստորագրելու վերաբերյալ և արևմտյան աշխարհի հետ ձեռքբերված պայմանավորվածությունները մեկ օրում շրջեցին, մեկ էլ պարզվեց Հայաստանը մի գիշերում դառնում է Եվրասիական տնտեսական միության անդամ։ Բա ո՞ր քայլերի համար էր, որ 2011 թվականին Ռուսաստանը բազմամիլիարդանոց զենքի պայմանագիր կնքեց Ադրբեջանի հետ։ Բա այդ դեպքում 2013-14 թվականների իրադարձությունները ինչի՞ արձագանքն էին։
44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող ԱԺ քննիչ հանձնաժողովից հետո շատերն ասում են, որ Ղարաբաղի հարցի հետ կապված ինչ կար՝ ամբողջը ասացիր։ Իրականում այդպես չէ։
Ղարաբաղի հետ կապված ինչ կա՝ ամբողջը չասեցի։ Շատ բան կա ասելու Ղարաբաղի հարցի մասին, որովհետև եթե այդ վարկածը ճիշտ է, ապա Սերժ Սարգսյանի 2018 թվականի ապրիլի հայտարարությունը ինչի՞ մասին էր՝ պատերազմի անոնսը։ Այդ ինչի՞ անոնս էր, երբ ասում էր, որ երկար ժամանակ հույս չունենանք, որ Ադրբեջանը կթողնի պատերազմով Ղարաբաղի հարցը լուծելու իր մոտեցումը և բանակցային գործընթացը կանգնած է»,- ասաց Փաշինյանը։
Վարչապետը որոշ մանրամասներ հայտնեց 2018 թվականի դրությամբ Լեռնային Ղարաբաղի հարցի հետ կապված բանակցային իրավիճակից։
«Մենք այսօր քննարկում ենք Լեռնային Ղարաբաղի հետ կապված հայտնի որոշումը՝ ԼՂ-ի պետական կազմավորման լուծարման մասին, բայց լավ, ի վերջո, պե՞տք է անդրադառնանք այն թեմային, որ Սերժ Սարգսյանի կողմից գովաբանված միջանկյալ կարգավիճակը ինչ էր 2016 թվականի օգոստոսի դրությամբ և 2018 թվականի հեղափոխությունից առաջ առկա բանակցային իրավիճակը։ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում բանաձև էր նախատեսվում ԼՂ-ի սեփական կյանքի կազմակերպման եղանակների և միջոցների մասին, որը ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը պետք է ընդուներ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի առաջարկով, որը պետք է քննարկեր Ադրբեջանի, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների և Հայաստանի Հանրապետության հետ։ Այդ միջանկյալ կարգավիճակը ի՞նչ էր նշանակում։ Դա նշանակում էր Լեռնային Ղարաբաղում գոյություն ունեցող պետական կարգի վերացում և նոր համակարգի ձևավորում։ Այդ ինչի՞ մասին են խոսում։
Ես խոսում եմ 2018 թվականի դրությամբ առկա բանակցային իրադրության և բովանդակության մասին։ Այսինքն՝ հասկանում եք, որ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում, ըստ այդ փաստաթղթերի, Լեռնային Ղարաբաղը պետք է ստանար իր կյանքի կազմակերպման վերաբերյալ որոշում, որը պետք է լիներ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը մինչև հարցի վերջնական կարգավորումը։ Այս նախադասությունների տակ ինչ է թաքնված՝ որ Լեռնային Ղարաբաղում այդ պահից սկսած գոյություն ունեցած կարգը և կարգավիճակն, իր որոշ առանձնահատկություններով, պետք է զրոյացվեր և նորը ստեղծվեր այն ըմբռնմամբ, որ Մադրիդյան սկզբունքների շրջանակներում Լեռնային Ղարաբաղը հայերից և ադրբեջանցիներից կազմված կազմավորում է, և ինչքան հայերը պետք է մասնակից լինեին Լեռնային Ղարաբաղի կառավարմանը, այնքան էլ ադրբեջանցիները։ Ինչքան էլ նախորդ իշխանությունը փորձի ժխտել, սա դիվանագիտության տառերը ճանաչող մարդու համար աքսիոմա է, և այդ թղթերը կան։ Դա ապացուցելի և անառարկելի բան է»,- հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը։

Промежуточный статус означал ликвидацию государственного строя НК и формирование новой системы: премьер-министр
Премьер-министр Армении Никол Пашинян разъяснил, что имелось в виду под предоставлением Нагорному Карабаху промежуточного статуса, а также коснулся тезиса некоторых оппозиционных кругов о том, что РФ своими действиями наказывает власти Армении за то или иное действие. Как сообщает Арменпресс, премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил в прямом эфире, что тезис о том, что Российская Федерация 44-дневной войной наказал власти Армении, муссируется очень активно.
“Прежде всего, мне бы не хотелось делать РФ предметом обсуждения в этом контексте, но давайте серьезно обсудим этот тезис.
В таком случае во время четырехдневной войны 2016 года кто, кого и за что наказывал? Смысл этого тезиса в том, что произошла революция, революция была нежелательна для наших партнеров, якобы это правительство было прозападным, поэтому оно получило наказание, поэтому все и произошло. А почему произошла Четырехдневная война 2016 года, а что насчет событий 2013 года, когда Армения вела переговоры, вела переговоры о подписании Соглашения об ассоциации и отменила договоренности, достигнутые с западным миром за один день, и получилось, что в одночасье Армения стала членом Евразийского экономического союза? Почему Россия подписала многомиллиардный оружейный контракт с Азербайджаном в 2011 году? В таком случае, какова была реакция на события 2013-2014 годов?
После того заседания Следственной комиссии НС, многие говорят, что я рассказал все о карабахском вопросе. На самом деле это не так.
Я не все сказал о Карабахе. О карабахском вопросе можно говорить очень много, потому что, если эта теория верна, то о чем было заявление Сержа Саргсяна в апреле 2018 года, когда он анонсировал войну? Что он анонсировал, когда сказал, что на протяжении долгого времени мы не можем надеяться, что Азербайджан откажется от своего подхода к решению карабахского вопроса путем войны, и переговорный процесс зашел в тупик?” - сказал Пашинян.
Премьер-министр представил некоторые подробности переговорной ситуации по вопросу Нагорного Карабаха по состоянию на 2018 год.
“Сегодня мы обсуждаем знаменитое решение, связанное с Нагорным Карабахом, о роспуске государства Нагорный Карабах, но, в конце концов, мы же должны затронуть и тему того, каким был промежуточный статус, восхваляемый Сержем Саргсяном по состоянию на август 2016 года, и переговорная ситуация перед революцией 2018 года.
Генассамблея ООН запланировала резолюцию о путях и средствах организации собственной жизни Нагорного Карабаха, которую должен был принять Совбез ООН по предложению генсека ООН, которая должна была быть обсуждена с Азербайджаном, сопредседателями Минской группы ОБСЕ и Республикой Армения. Что означал этот промежуточный статус? Это означало отмену существующего государственного порядка в Нагорном Карабахе и формирование новой системы.
Я говорю о переговорной ситуации и содержании переговоров по состоянию на 2018 год. Т.е. вы понимаете, что в Совете Безопасности ООН, согласно этим документам, Нагорный Карабах должен был получить решение об организации своей жизни? Каким должен был быть статус Нагорного Карабаха до окончательного урегулирования конфликта?
Что же скрывается под этими предложениями? То, что существовавший на тот момент в Нагорном Карабахе порядок и статус, с некоторыми его особенностями, необходимо было свести на нет и создать новый с пониманием того, что в рамках Мадридских принципов Нагорный Карабах - это образование, состоящее из армян и азербайджанцев, и как армяне должны были участвовать в управлении Нагорным Карабахом, так и азербайджанцы. Как бы ни пыталась отрицать предыдущая власть, для человека, знающего азы дипломатии, это аксиома, и эти документы существуют. Это доказуемая и неоспоримая вещь”, - заявил Никол Пашинян.