Իսրայելի և ՀԱՄԱՍ-ի միջև ձեռք բերված հրադադարի համաձայնագիրը հետաձգվել է, ռազմական գործողությունները շարունակվում են․ BBC
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իսրայելցի բարձրաստիճան պաշտոնյաներից մեկը հայտնել է, որ պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժման հետ ձեռք բերված հրադադարի համաձայնագիրը, որի շրջանակներում պետք է տեղի ունենար իսրայելցի պատանդների և պաղեստինցի բանտարկյալների փոխանակում, հետաձգվում է։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է BBC-ի հրապարակումից, իսրայելցի պաշտոնյաներից մեկը հայտնել է, որ պատանդները մինչև նոյեմբերի 24-ն ազատ չեն արձակվի։ Իսրայելի արտգործնախարարն ավելի վաղ հայտնել էր, որ ՀԱՄԱՍ-ի մոտ պահվող առաջին պատանդներին բաց կթողնեն արդեն նոյեմբերի 23-ին։
Իսրայելի վարչապետի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդականը հայտարարել է, որ գործարքի շուրջ բանակցությունները շարունակվում են։
Ըստ նախատեսված համաձայնագրի՝ ՀԱՄԱՍ-ի կողմից գերեվարված 50 իսրայելցիներ պետք է փոխանակվեին Իսրայելի բանտերում գտնվող 150 պաղեստինցի կանանց և դեռահասների հետ։ Բացի այդ, պետք է լիներ քառօրյա հրադադար, և Գազայի հատված պետք է մուտք գործեր հումանիտար օգնություն։
Իսրայելի կառավարության աղբյուրներից մեկը BBC-ին հայտնել է, որ հրադադարը, որը պետք է ուժի մեջ մտներ նոյեմբերի 23-ին, տեղի ժամանակով ժամը 10։00-ին, նույնպես հետաձգվել է։
Նոյեմբերի 22-ի երեկոյան Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն հայտարարել է, որ երկրի բոլոր ջանքերն ուղղված են ՀԱՄԱՍ-ի մոտ պահվող պատանդների ազատ արձակմանը։ Նա հավելել է, որ հրադադարի ընթացքում Իսրայելի պաշտպանության բանակը «կպատրաստվի պատերազմի շարունակմանը»։
Իսրայելը պատերազմ է հայտարարել ՀԱՄԱՍ-ին այն բանից հետո, երբ հոկտեմբերի 7-ին խմբավորման զինյալները ներխուժել էին Իսրայել՝ սպանելով 1200 մարդու, գերեվարելով 240-ին։ Իսրայելի գնդակոծությունների հետևանքով Գազայի հատվածում զոհերի թիվը գերազանցել է 14 500-ը։ Նրանց թվում կա շուրջ 6000 երեխա։

Соглашение о прекращении огня между Израилем и ХАМАС отложено, боевые действия продолжаются: BBC
Высокопоставленный израильский чиновник сообщил, что соглашение о прекращении огня, достигнутое с палестинским радикальным движением ХАМАС, в рамках которого должен был состояться обмен израильскими заложниками и палестинскими пленными, откладывается.
Как передает «Арменпресс», со ссылкой на публикацию BBC, один из израильских чиновников сообщил, что передача заложников отложена до 24 ноября, хотя ранее министр иностранных дел Израиля заявил, что первые заложники, удерживаемые ХАМАС, будут освобождены 23 ноября.
Советник премьер-министра Израиля по национальной безопасности сообщил, что переговоры по сделке продолжаются.
Согласно запланированному соглашению, 50 израильтян, захваченных ХАМАСом, должны были быть обменены на 150 палестинских женщин и подростков, находящихся в израильских тюрьмах. Кроме того, должно было быть четырехдневное прекращение огня и поступление гуманитарной помощи в сектор Газа.
Источник в израильском правительстве сообщил BBC, что прекращение огня, которое должно было вступить в силу 23 ноября в 10:00 по местному времени, также было отложено.
Вечером 22 ноября премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху заявил, что все усилия страны направлены на освобождение заложников, удерживаемых ХАМАС. Он добавил, что во время прекращения огня Армия обороны Израиля «будет готовиться к продолжению войны».
Израиль объявил войну ХАМАС после того, как боевики группировки вторглись в Израиль 7 октября, убив 1200 человек и взяв в плен 240. В результате израильских обстрелов число жертв в секторе Газа превысило 14 500 человек. Среди них около 6 000 детей.