Սամբոն համախմբում է մարզիկներին Երևանում. կայացավ ԱԱ-ի բացման պաշտոնական արարողությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում կայացավ սամբոյի աշխարհի առաջնության բացման արարողությունը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ բացման արարողության մեկնարկում պարային և լուսաձայնային լուծումներով ներկայացվեցին մարզաձևի առանձնահատկությունները, որին էլ հաջորդեց մասնակից երկրների դրոշների դուրս բերումը:
Բացման արարողությանը ներկա էին ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանը, Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը, ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը: Ներկաներին ողջույնի խոսքով դիմեց Սամբոյի միջազգային ֆեդերացիայի նախագահ Վասիլի Շեստակովն, ով առանձնացրեց՝ Երևանն առաջիկա օրերին իսկական սպորտային իրադարձության ականատես կլինի:
«Այս առաջնության համար աշխարհի տարբեր վայրերից այստեղ են եկել բազմաթիվ մարզիկներ, քանի որ ֆեդերացիայի համար այս տարին նաև հոբելյանական է: Այս առաջնությանը մասնակցում են աշխարհի 70-ից ավելի երկրի ներկայացուցիչներ»,-ասաց Շեստակովը:
Հայաստանի սամբոյի ֆեդերացիայի նախագահ Միքայել Հայրապետյանը ընդգծեց՝ սամբոյի աշխարհի առաջնությամբ Հայաստանում նորից խաղաղության տոն է:
«Սամբոն ընտանիք է, ընտանիքը՝ ուժ, իսկ ուժը՝ խաղաղություն: Նախորդ տարի Հայաստանն ընդունել էր դեռահասների, պատանիների և երիտասարդների աշխարհի առաջնությունը, որը ևս անթերի անցկացվեց, որի համար շնորհակալ եմ նաև ՀՀ կառավարությանը»,-ասաց Հայրապետյանը:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը հույս հայտնեց, որ առաջնության ավարտից հետո էլ մասնակիցների մոտ կրկին ցանկություն կառաջանա վերադառնալու Հայաստան:
«Ընդամենը վերջին երկու տարում այս դահլիճում անցկացվել են բռնցքամարտի և ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնությունները, ֆուտզալի և բասկետբոլի միջազգային մրցաշարեր: Հիմա մեկնարկում է սամբոյի աշխարհի առաջնությունը, որի հիմքերում նաև հայկական կոխ մարտարվեստն է և հետևաբար այն Հայաստանում ամենասիրվածներից ու մասսայականներից է»,-ասաց նա:
Սամբոյի աշխարհի առաջնությունը կեզրափակվի նոյեմբերի 12-ին: Այս առաջնությանն, ընդհանուր առմամբ, մասնակցում են 70 երկրների 500-ից ավելի մարզիկներ, իսկ ընդհանուր պատվիրակությունների թիվը կգերազանցի 2500-ը:

Official Opening Ceremony of the World Sambo Championships 2023 takes place in Yerevan
YEREVAN, NOVEMBER 10, ARMENPRESS. The opening ceremony of the World Sambo Championships 2023 was held in in the Karen Demirchyan Sports and Concert Complex in Yerevan.
The opening ceremony was attended by the Armenian Minister of Education, Science, Culture and Sport Zhanna Andreasyan, Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports of Armenia Karen Giloyan, Yerevan Mayor Tigran Avinyan, the President of the National Olympic Committee of Armenia Gagik Tsarukyan.
The President of the International Sambo Federation, Vasily Shestakov addressed the attendees with a greeting, assuring that Yerevan would witness a real sports event in the coming days.
In his speech Shestakov noted that more than 500 athletes from 70 countries will compete at the World Sambo Championships 2023.
The President of the Sambo Federation of Armenia Mikayel Hayrapetyan emphasized that the World Sambo Championship is a celebration of peace in Armenia .
"Sambo is a family, a family is strength, and strength is peace. Last year, Armenia hosted the World Sambo Championship among teenagers, youth and young adults, which was also flawlessly held, for which I am grateful to the Armenian Government," said Hayrapetyan.
Minister Zhanna Andreasyan expressed hope that even after the championship, the participants will express willingness to return to Armenia.
The World Sambo Championship to be concluded on November 12. Over 500 athletes from 70 countries are participating in this championship, with the total number of delegation members exceeding 2,500.