Ֆրանսիան հայտարարել է, որ իր ռազմական ուժերը Նիգերից դուրս կբերի մինչև տարեվերջ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի նպատակը ֆրանսիական զորքերի դուրս բերումն է Նիգերից մինչև 2023 թվականի վերջը։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, այս մասին հայտարարել է Սահելի շրջանում ֆրանսիական զորքերի հրամանատար, գեներալ Էրիկ Օզանը։
Սեպտեմբերի վերջին Մակրոնը հայտարարեց, որ ֆրանսիացի զինվորականները կլքեն Նիգերը մինչև 2023 թվականի վերջ։
«Նախագահի նպատակը՝ մինչև դեկտեմբերի 31-ը 1,4 հազար ֆրանսիական զորքերի դուրսբերումն է Նիգերից, ինչը կկատարվի ժամանակային ուղեցույցով»,- ասել է գեներալը՝ ելույթ ունենալով Նիգերի բանակի Գլխավոր շտաբի պետ Մամանե Սանի Քիաուի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում։
Նիգերում հուլիսի 26-ին նախագահական գվարդիայի մի խումբ զինվորականներ ապստամբեցին և հայտարարեցին նախագահ Մուհամեդ Բազումի պաշտոնանկության մասին: Երկիրը կառավարելու համար ստեղծվել է Հայրենիքի պաշտպանության ազգային խորհուրդ՝ գվարդիայի հրամանատար Աբդուրահման Չիանիի գլխավորությամբ։ Արդեն օգոստոսի 10-ին Չիանին հրամանագիր է ստորագրել անցումային կառավարություն ստեղծելու մասին։
Նիգերի Հանրապետությունը, որպես նախկին ֆրանսիական գաղութ, արևմտյան երկրների վերջին դաշնակիցներից մեկն էր: Բացի այդ, երկիրն ունի ուրանի հարուստ պաշարներ, որոնցից կախված է Ֆրանսիան։ Ինչպես նշում են ֆրանսիական լրատվամիջոցները, աֆրիկյան այս երկրին բաժին է ընկնում Ֆրանսիայում էլեկտրաէներգիայի արտադրության համար օգտագործվող ուրանի 15%-ից 17%-ը։ Նիգերում մոտ 1500 ֆրանսիացի զինվոր է տեղակայված։

Во Франции заявили, что выведут военные силы из Нигера до конца года
Заявленная президентом Франции Эммануэлем Макроном цель вывода французских военных из Нигера до конца 2023 года будет выполнена. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об этом сообщил командующий французскими силами в регионе Сахель генерал Эрик Озанн.
В конце сентября Макрон сообщил, что французские военные покинут Нигер до конца 2023 года.
"Заявленная президентом цель вывода 1,4 тысячи французских военных из Нигера к 31 декабря будет достигнута", - цитирует агентство Франс Пресс в пятницу слова генерала, выступавшего на совместной пресс-конференции с начальником генштаба сухопутных войск Нигера полковником Мамане Сани Киау.
Агентство со ссылкой на генштаб Франции передавало в четверг, что первые французские военные, покинувшие Нигер, прибыли в Чад.
В Нигере 26 июля группа военных из президентской гвардии подняла мятеж и объявила об отстранении президента Мохамеда Базума. Для управления страной был сформирован Национальный совет по защите отечества во главе с командующим гвардией Абдурахманом Тчиани. Уже 10 августа Тчиани подписал указ о формировании правительства переходного периода.
Республика Нигер как бывшая французская колония оставалась одной из последних союзниц западных стран в Сахеле. Кроме того, в стране находятся богатые запасы урана, от поставок которых зависит Франция. Как отмечают французские СМИ, на эту африканскую страну приходится от 15% до 17% урана, используемого для производства электроэнергии во Франции. В Нигере дислоцированы порядка 1500 тысяч французских солдат.