Միրզոյանը և Հայաստանում Կանադայի առաջին ռեզիտենտ դեսպանը քննարկել են տարածաշրջանում կայունության հաստատման հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հոկտեմբերի 18-ին ընդունել է Հայաստանում Կանադայի նորանշանակ դեսպան Էնդրյու Թըրներին՝ հավատարմագրերի պատճենը հանձնելու կապակցությամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, շնորհավորելով նորանշանակ դեսպանին՝ նախարար Միրզոյանը վստահություն է հայտնել, որ որպես Հայաստանում Կանադայի առաջին ռեզիտենտ դեսպան, նա իր գործունեությամբ նշանակալի լիցք կհաղորդի արդեն իսկ լավ հիմքերի վրա կառուցվող հայ-կանադական բարեկամական հարաբերություններին, դրանց առավել ամրապնդմանն ու խորացմանը: Այս համատեքստում երկուստեք կարևորվել է Երևանում Կանադայի դեսպանություն հիմնելու որոշումը, ինչը վկայում է հայ-կանադական դինամիկ զարգացող օրակարգը տարբեր ուղղություններով ընդլայնելու երկկողմ պատրաստակամության մասին:
Ըստ աղբյուրի՝ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ դեսպանն իր առաքելությունը ստանձնել է Հայաստանի համար դժվարին ժամանակահատվածում: Ընդգծվել է Հայաստանում ժողովրդավարությանը, ՀՀ ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականությանն ամուր աջակցության կարևորությունը: Մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանում կայունության հաստատմանն ուղղված գործընթացի և առկա հիմնական հարցերի վերաբերյալ:
Նշվում է, որ, անդրադառնալով տարածաշրջանի անվտանգային իրավիճակին՝ նախարար Միրզոյանը շեշտել է Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցածն իր իսկ անունով բնութագրելու, Ադրբեջանի կողմից իրականացված էթնիկ զտման քաղաքականության հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղի 100 հազարից ավել հայերի առաջնային կարիքները պատշաճ ապահովելու, ինչպես նաև նրանց իրավունքների հասցեագրման անհրաժեշտությունը:

Глава МИД Армении и первый резидентный посол Канады обсудили вопросы установления стабильности в регионе
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 18 октября принял новоназначенного посла Канады в Армении Эндрю Тернера по случаю вручения копии верительных грамот.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, поздравив новоназначенного посла, Арарат Мирзоян выразил уверенность, что в качестве первого резидентного посла Канады в Армении он придаст значительный импульс армяно-канадским дружественным отношениям, их дальнейшему укреплению и углублению. В этом контексте стороны подчеркнули важность решения об открытии посольства Канады в Ереване, что свидетельствует о двусторонней готовности расширять динамично развивающуюся армяно-канадскую повестку в различных направлениях.
Арарат Мирзоян подчеркнул, что посол приступил к своей миссии в трудный для Армении период. Была подчеркнута важность решительной поддержки демократии, суверенитета и территориальной целостности Армении. Состоялся обмен мыслями о процессе установления стабильности в регионе и существующих основных проблемах.
Коснувшись ситуации в сфере безопасности в регионе, министр Мирзоян подчеркнул необходимость назвать то, что произошло в Нагорном Карабахе, своим именем, а также отметил важность адекватного обеспечения первоочередных потребностей более чем 100 тысяч армян в Нагорном Карабахе, ставших жертвами проводимой Азербайджаном политики этнических чисток, а также защиты их прав.