Իսրայելի և ՀԱՄԱՍ-ի միջև ռազմական գործողությունների 4 օրերի ընթացքում զոհերի թիվը հասել է 2150-ի
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իսրայելի և ՀԱՄԱՍ-ի միջև պատերազմի մեկնարկից 4 օր անց երկու կողմերում զոհերի թիվը հասել է 2150-ի։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Իսրայելի պաշտպանության բանակի խոսնակ Ջոնաթան Կոնրիկուսը հայտարարել է, որ Իսրայելում ՀԱՄԱՍ-ի հարվածների հետևանքով զոհերի թիվը հասել է 1200-ի։ Նրանց գերակշռող մասը քաղաքացիական անձինք են։ Պաշտոնյան շեշտել է, որ զոհերի թվի աճի պատճառը ոչ թե ՀԱՄԱՍ-ի կողմից նոր հարվածներն են, այլ այն, որ տարբեր թաղամասերում որոնողական աշխատանքների արդյունքում նոր մարմիններ են հայտնաբերվում։
Իր հերթին Պաղեստինի առողջապահության նախարարը հայտարարել է, որ Գազայի հատվածում Իսրայելի ավիահարվածների հետևանքով զոհերի թիվը հասել է առնվազն 950-ի։
Հորդանան գետի արևմտյան ափում հազարավոր պաղեստինցիներ ցույցի են դուրս եկել՝ իրենց բողոքը հայտնելով Գազայի հատվածում Իսրայելի ավիահարվածների դեմ։
ՄԱԿ-ի հաղորդած վերջին տվյալների համաձայն՝ Գազայում իսրայելական ռմբակոծությունների հետևանքով ավելի քան 260 000 մարդ է տեղահանվել։ Գազայի հատվածում ապրում է 2,3 միլիոն մարդ, այն համարվում է աշխարհում ամենախիտ բնակեցված տարածքներից մեկը։
Ինչպես հաղորդում է WAM գործակալությունը, Արաբական Միացյալ Էմիրությունների նախագահ Մոհամեդ բին Զայեդ ալ Նահյանը 20 միլիոն ԱՄՆ դոլարի հումանիտար օգնություն է ուղղել պաղեստինցի ժողովրդին մարդասիրական աջակցության տրամադրմանը։ Խոցելի բնակչության համար նախատեսված օգնությունը կմատակարարվի ՄԱԿ-ի Մերձավոր Արևելքում Պաղեստինի փախստականների օգնության և աշխատանքների գործակալության միջոցով։

Число погибших за четыре дня боевых действий между Израилем и ХАМАС достигло 2 150
Как передает «Арменпресс», бывший официальный представитель Армии обороны Израиля Джонатан Конрикус сообщил, что число жертв в Израиле в результате атак ХАМАС достигло 1 200. Большинство из них - гражданские лица. Он подчеркнул, что причиной роста числа жертв являются не новые удары ХАМАСа, а тот факт, что в результате поисковых операций в разных районах находят новые тела.
Министр здравоохранения Палестины заявил, что число жертв в результате авиаударов Израиля в секторе Газа достигло как минимум 950 человек.
Тысячи палестинцев вышли на демонстрацию на Западном берегу реки Иордан, выражая протест против авиаударов Израиля по сектору Газа.
По последним данным ООН, более 260 000 человек были вынуждены покинуть свои дома в результате израильских бомбардировок в Газе. В секторе Газа проживает 2,3 миллиона человек, он считается одним из самых густонаселенных районов мира.
Как сообщает агентство WAM, президент Объединенных Арабских Эмиратов Мохамед бин Заед Аль Нахайян выделил 20 миллионов долларов США гуманитарной помощи для оказания гуманитарной помощи палестинскому народу. Помощь уязвимым слоям населения будет оказываться через Ближневосточное агентство ООН для помощи палестинским беженцам и организации работ.