Սեփական բնօրրանում հայերի էթնիկ զտման ռիսկն ակնհայտ է․ իսպանացի պատգամավորը ԼՂ դեմ Ադրբեջանի հարձակման մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայերի էթնիկ զտման և բնաջնջման ռիսկն իրենց պատմական հողերում՝ Լեռնային Ղարաբաղում, ակնհայտ է։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին X (նախկին Twitter) սոցիալական ցանցում գրառում է կատարել իսպանացի պատգամավոր Ջոն Ինյարիտուն՝ անդրադառնալով սեպտեմբերի 19-ին Լեռնային Ղարաբաղի դեմ Ադրբեջանի ձեռնարկած նոր ռազմական գործողություններին։ Նա նաև մեղադրել է միջազգային հանրությանը կատարվածին բավարար ուշադրություն չցուցաբերելու մեջ։
«Ադրբեջանը կրկին հարձակում է գործում Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) հայ ժողովրդի դեմ։ Սեփական բնօրրանում հայերի էթնիկ զտման և բնաջնջման ռիսկն ակնհայտ է, մինչդեռ միջազգային հանրությունն այլ կողմ է նայում»,- նշել է իսպանացի պատգամավորը՝ տարածելով տեսանյութ, որտեղ օդային տագնապ է միանում Ստեփանակերտի մոտակայքում ադրբեջանական հրետակոծման հետևանքով։
Սեպտեմբերի 19-ին Արցախի Պաշտպանության բանակը տեղեկացրեց, որ Ադրբեջանն Ասկերանի ուղղությամբ ականանետ է կիրառել, իսկ արդեն 13։20-ի սահմաններում սկսեցին տարբեր բնակիչներից տեղեկություններ ստացվել, որ գնդակոծության ձայներ են լսվում նաև Ստեփանակերտում։
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հաղորդագրություն է տարածել՝ փաստացի հաստատելով ռազմական գործողությունների փաստը՝ իբր «հակաահաբեկչական գործողություններ իրականացնելու» կեղծ պատրվակով։
«Արմենպրես»-ի թղթակիցը Ստեփանակերտից հայտնում է, որ մայրաքաղաքն ակտիվ հրետակոծվում է։ Արցախի տարածքում խափանումներով են աշխատում բջջային և ինտերնետ կապերը։
«Արմենպրես»-ը փորձում է ստացվող տեղեկությունները ճշտել պաշտոնական աղբյուրներից, սակայն առայժմ Լեռնային Ղարաբաղի պաշտոնական աղբյուրները որևէ հաղորդագրություն չեն տարածել։

Риск этнической чистки армян на своей родине очевиден: испанский депутат о нападении Азербайджана на Нагорный Карабах
Риск этнической чистки и уничтожения армян на их исторической земле – Нагорном Карабахе – очевиден. Как передает «Арменпресс», об этом в социальной сети X написал испанский депутат Джон Иньярриту, имея в виду новую военную операцию, предпринятую Азербайджаном против Нагорного Карабаха 19 сентября. Он обвинил международное сообщество в том, что оно не уделило должного внимания происходящему.
Azerbaiyan de nuevo atacando al pueblo armenio en Nagorno Karabaj (Artsaj).
El riesgo de limpieza étnica y de exterminio de los armenios en su tierra ancestral es evidente, mientras la comunidad internacional mira para otro lado. https://t.co/y2Eb1syEju
— Jon Inarritu (@JonInarritu) September 19, 2023
«Азербайджан вновь напал на армянский народ Нагорного Карабаха (Арцаха). Риск этнической чистки и уничтожения армян на их родине очевиден, в то время как международное сообщество смотрит в другую сторону», - написал депутат, поделившись видеоматериалом, на котором слышна воздушная тревога из-за обстрела Степанакертом.
19 сентября Армия обороны Арцаха сообщила, что Азербайджан стрелял из миномет в направлении Аскерана, а около 13:20 от жителей стали поступать сообщения о том, что звуки обстрелов слышны и в Степанакерте.
Министерство обороны Азербайджана распространило сообщение, фактически подтверждающее факт проведения военных действий якобы под ложным предлогом «проведения антитеррористической операции».
Как сообщает корреспондент «Арменпресс» из Степанакерта, столица находится под активным обстрелом. На территории Арцаха мобильная связь и интернет работают с перебоями.