Սի Ծինփինը պետական այցով Հարավաֆրիկյան Հանրապետությունում է՝ մասնակցելու նաև BRICS-ի գագաթնաժողովին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինը պետական ​​այցով մեկնել է Հարավաֆրիկյան Հանրապետություն։ Նրա դիմավորման հանդիսավոր արարողությունը տեղի է ունեցել Պրետորիայի Union Buildings կառավարական համալիրում՝ ՀԱՀ-ի նախագահ Սիրիլ Ռամաֆոսայի նախագահությամբ։ Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ТАСС գործակալությունից:
Ռամաֆոսան նշել է, որ ՀԱՀ-ի և Չինաստանի միջև գոյություն ունի գործընկերություն, որը ռազմավարական բնույթ է կրում։
«Հարավաֆրիկյան Հանրապետությունը Չինաստանից շատ բան ունի սովորելու ​​զարգացման ճանապարհին», - ընդգծել է Ռամաֆոսան։ Աֆրիկյան ամենախոշոր հեռուստաալիքներն իրականացրել են արարողության ուղիղ հեռարձակում:
Միջոցառման ավարտին երկու երկրների ղեկավարները ձեռնամուխ են եղել բանակցություններին։ Ակնկալվում է, որ դրանց արդյունքներով կընդունվեն համագործակցության տարբեր ոլորտներին վերաբերող մի շարք երկկողմ փաստաթղթեր։
Օգոստոսի 22-ին ավելի ուշ Սի Ծինփինը Պրետորիայից կմեկնի Յոհանեսբուրգ, որտեղ կմասնակցի այսօր մեկնարկող BRICS-ի գագաթնաժողովին։ ՉԺՀ-ի ղեկավարի պետական ​​այցը Հարավաֆրիկյան Հանրապետություն կավարտվի օգոստոսի 24-ին՝ գագաթնաժողովի աշխատանքի ավարտով։

Госвизит Си Цзиньпина в ЮАР начался с торжественной церемонии встречи
Торжественная церемония встречи председателя КНР Си Цзиньпина, который прибыл в ЮАР с государственным визитом, состоялась в правительственном комплексе Union Buildings в Претории. На ней председательствовал президент ЮАР Сирил Рамапоса.
Как передает «Арменпресс» со ссылкой на ТАСС, он отметил, что между ЮАР и Китаем существует партнерство, которое носит стратегический характер. "Южно-Африканской Республике есть чему поучиться на пути развития у Китая", - подчеркнул Рамапоса. Крупнейшие африканские телеканалы вели прямую трансляцию церемонии.
По завершении мероприятия лидеры двух стран приступили к переговорам. Ожидается, что по их итогам будет принят ряд двусторонних документов, касающихся различных сфер сотрудничества.
Позднее во вторник Си Цзиньпин покинет Преторию и направится в Йоханнесбург, где примет участие в открывающемся саммите БРИКС. Государственный визит лидера КНР в ЮАР завершится 24 августа с окончанием работы этого саммита.