Վատ եղանակը հեղեղումներ է առաջացրել Ստեփանծմինդայում
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանում վարարած գետը խնդիրներ է ստեղծել Ռուսաստանի հետ սահմանամերձ Կազբեգի շրջանի Ստեփանծմինդա ավանի և Գերգեթի գյուղի բնակիչների համար. հեղեղվել են ճանապարհները, և ջրով են լցվել տների առաջին հարկերը։ Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Sputnik գործակալության վրացական ծառայությունից:
Արդեն սկսվել են վատ եղանակի հետևանքների վերացման աշխատանքները, այդ թվում՝ Գերգեթիի քոթեջների հարակից տարածքում։
Տուժած հատվածներում են եղել տեղական իշխանությունների ներկայացուցիչները։ Նրանց խոսքով՝ բնակչությունն ապահով վիճակում է, նրանց վտանգ չի սպառնում։
Ստեփանծմինդան Վրաստանում հայտնի կլիմայական և բալնեոլոգիական հանգստավայր է։ Վրացերենից թարգմանաբար Ստեփանծմինդա նշանակում է սուրբ Ստեփան։ Ավանը 1921-2007 թվականներին կոչվել է Կազբեգի։ Այն գտնվում է Թբիլիսիից 165 կմ հյուսիս՝ Կազբեկ լեռան ստորոտին, ծովի մակարդակից 1744 մետր բարձրության վրա:

Непогода создала проблемы поселку Степанцминда – близ границы Грузии с РФ подтоплены дома
Вышедшая из берегов река создала проблемы жителям поселка Степанцминда и села Гергети в Казбегском районе близ границы с Россией – затоплены дороги и первые этажи домов. Об этом сообщает «Арменпресс» со ссылкой на грузинскую службу агентства Sputnik.
Ужа начаты работы по ликвидации последствий непогоды, в том числе на территории, прилегающей к коттеджам Гергети.
На месте находились представители местных властей. По их словам, население в надежном положении и им не грозит опасность.
Как рассказалаSputnik Грузияодна из жительниц Степанцминда, дождь был очень сильным, при том с градом, и не прекращался около 4 часов.
Степанцминда – известная климатическая и бальнеологическая курортная местность в Грузии. В переводе с грузинского Степанцминда означает Святой Степан. Поселок в 1921-2007 годы назывался Казбеги. Находится в 165 км к северу от Тбилиси, у подножия горы Казбег, на высоте 1 744 метра над уровнем моря.