«Հայաստան» հիմնադրամը Արցախում իրականարել է շուրջ 15 միլիարդ դրամի ծրագիր
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը 2022 թվականին ընդհանուր առմամբ իրականացրել է 17 միլիարդ 600 միլիոն դրամի ավելի քան 40 լայնածավալ ծրագիր։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի 33-րդ նիստին այս մասին ասաց հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Հայկակ Արշամյանը` ներկայացնելով հիմնադրամի տարեկան ֆինանսական հաշվետվությունը։
Նրա խոսքով՝ 2022 թվականին հայրենիքի առջև ծառացած մարտահրավերները և դրանց հաղթահարումը տեղավորվում էին 2020 թվավականի 44-օրյա պատերազմին հաջորդած իրողությունների շրջանակներում։
«2022 թվականի մեկնարկը «Հայաստան» համայկական հիմնադրամը նշանավորեց հայրենիքի սահմանապահ համայնքներում կենսունակություն հաղորդելով, ինչը թույլ է տալիս սահմանին բնակվող հազարավոր մարդկանց ապրել ու արարել իրենց հայրենի բնակավայրերում»,- ասաց Արշամյանը։
Նա նշեց, որ հիմնադրամն իր գործունեության թիրախում է պահում Հայաստանի համայնքներում առկա ամենակարևոր սոցիալական մարտահրավերները, որոնք խոչընդոտում են մարդկանց իրենց հայրենի բնակավայրերում արժանապատիվ ապրելուն։
«Կարծում ենք՝ սահմանային համայնքների զարգացումը պետք է մնա հիմնադրամի ու համայն հայության ուշադրության կենտրոնում և այս տարվա դրամահավաքները ևս պետք է լինեն 2022 թվականի հեռուստամարաթոնի տրամաբանության մեջ։ Դրանով հիմնադրամը կապահովի թե ծրագրային ճկունությունը, թե իր ուշադրության կենտրոնում կպահի Հայաստանի սահմանային համայնքները»,- նշեց Արշամյանը։
«Հայաստան» հիմնադրամի գործադիր տնօրենի խոսքով՝ ծրագրերի մի մասը երկարաժամկետ շարունակական ծրագրեր էին, ու դրանց մեծ մասն ավարտվել է, մյուսներն էլ 2023 թվականի ավարտին կհասցվեն։
«Հիմնադրամի բարեգործական ծրագրերն ուղղված են բնակարանաշինությանը (11.2 միլիարդ դրամ), առողջապահությանը (286 միլիոն դրամ), կրթությանը (525 միլիոն դրամ), ճանապարհաշինությանը (4.3 միլիարդ դրամ), վերականգնվող էներգիային (112 միլիոն դրամ), ջրամատակարարմանը (574 միլիոն դրամ), սոցիալական աջակցությանը (203.5 միլիոն դրամ), մշակութային ծրագրերին (123 միլիոն դրամ) և այլն։
Ընդ որում, միայն Արցախում իրականացվել է դրանից շուրջ 15 միլիարդ դրամի ծրագիր, այդ թվում՝ բնակարանաշինություն՝ 10,3 միլիարդ դրամ, ճանապարհաշինություն՝ 4,3 միլիարդ դրամ, ջրամատակարարման ծրագրեր՝ 360 միլիոն դրամ»,-ասաց Արշամյանը։

Фонд «Айастан» реализовал в Арцахе программу стоимостью около 15 млрд драмов
Всеармянский фонд "Айастан" в 2022 году реализовал более 40 масштабных проектов на сумму 17 млрд 600 млн драмов.
Как передает Арменпресс, о этом на 33-м заседании попечительского совета Всеармянского фонда «Айастан» заявил исполнительный директор фонда Айкак Аршамян, представляя годовой финансовый отчет фонда.
По его словам, вызовы, с которыми столкнулась страна в 2022 году, и их преодоление укладывались в рамки реалий, последовавших после 44-дневной войны 2020 года.
«Фонд "Айастан" ознаменовал начало 2022 года тем, что придал жизненную силу приграничным общинам родины, что позволяет тысячам людей, живущих на границе, жить и работать в своих родных местах», - сказал Аршамян.
Он отметил, что фонд держит в центре своей деятельности важнейшие социальные вызовы, существующие в общинах Армении, которые препятствуют достойной жизни людей в родных местах.
«Мы считаем, что развитие приграничных общин должно оставаться в центре внимания фонда и всех армян, и сбор средств в этом году также должен быть в логике телемарафона 2022 года. Таким образом, фонд обеспечит гибкость программы и будет держать приграничные общины Армении в центре своего внимания», - сказал Аршамян.
По словам исполнительного директора фонда "Айастан", некоторые из программ были долгосрочными, и большинство из них завершены, а другие будут завершены в 2023 году.
«Благотворительные проекты фонда направлены на жилищное строительство (11,2 млрд драмов), здравоохранение (286 млн драмов), образование (525 млн драмов), строительство дорог (4,3 млрд драмов), возобновляемую энергетику (112 млн драмов), водоснабжение (574 млн драмов), соцподдержку (203,5 млн драмов), культурные программы (123 млн драмов) и др.
При этом только в Арцахе реализованы программы на сумму около 15 млрд драмов, в том числе: на жилищное строительство -10,3 млрд драмов, дорожное строительство - 4,3 млрд драмов, водоснабжение - 360 млн драмов», - сказал Аршамян.