Չինաստանը Թայվանի հարցում փոխզիջումների չի գնա. Վանգ Յին՝ Բլինքենին
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պեկինը փոխզիջումների ու զիջումների չի համաձայնի Թայվանի հարցում: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ТАСС գործակալությունից, այդ մասին այսօր հայտարարել է Չինաստանի Կոմունիստական ​​կուսակցության Կենտկոմի արտաքին գործերի հանձնաժողովի գրասենյակի ղեկավար Վանգ Յին Պեկինում ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ բանակցություններում։
«Ազգային միասնության պահպանումը միշտ եղել է Չինաստանի արմատական շահերի էությունը... Այս հարցում Չինաստանը փոխզիջումների և զիջումների տեղ չունի», - մեջբերում է Չինաստանի կենտրոնական հեռուստատեսությունը Վանգ Յիի խոսքը:
Վանգ Յին ԱՄՆ պետքարտուղարի հետ բանակցությունների ընթացքում Վաշինգտոնից պահանջել է չբորբոքել, այսպես կոչված, չինական սպառնալիքը, չեղարկել Չինաստանի դեմ միակողմանի անօրինական պատժամիջոցները, դադարեցնել Չինաստանի տեխնոլոգիական զարգացման ճնշումը և կամայականորեն չմիջամտել Չինաստանի ներքին գործերին։
Բլինքենը հունիսի 18-ից 19-ը երկօրյա այցով գտնվում է Պեկիում: Երեկ նա հանդիպում է ունեցել Չինաստանի արտգործնախարար Ցին Գանի հետ: Ըստ ամերիկյան որոշ լրատվամիջոցների՝ Բլինքենն այսօր ավելի ուշ կարող է նաև հանդիպում ունենալ Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինի հետ:
Վերջին հինգ տարիների ընթացքում ԱՄՆ պետքարտուղարն առաջին անգամ է այցելում Չինաստան: Բացի այդ, Բլինքենը Չինաստան այցելող ամենաբարձրաստիճան պաշտոնյան է ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի՝ նախագահ դառնալուց ի վեր:

Китай не пойдет на компромиссы по вопросу Тайваня: заявление Вана И Энтони Блинкену
Пекин не пойдет на компромиссы и уступки в тайваньском вопросе. Как передает «Арменпресс», со ссылкой на ТАСС, об этом сегодня в ходе переговоров с госсекретарем США Энтони Блинкеном в Пекине заявил глава канцелярии Комиссии ЦК Компартии Китая (КПК) по иностранным делам, член Политбюро ЦК КПК Ван И.
«Сохранение национального единства всегда было ядром коренных интересов Китая… В этом вопросе у Китая нет пространства для компромиссов и уступок», - приводит слова Вана И Центральное телевидение Китая.
В ходе переговоров с госсекретарем США Ван И потребовал от Вашингтона не раздувать так называемую китайскую угрозу, отменить односторонние незаконные санкции против Китая, прекратить подавлять технологическое развитие Китая, не вмешиваться во внутренние дела Китая.
Энтони Блинкен 18, 19 июня находится в Пекине с двухдневным визитом. Вчера он встретился с министром иностранных дел Китая Цинь Ганем. По сообщениям некоторых американских СМИ, Блинкен сегодня может встретиться с председателем КНР Си Цзиньпином.
Госсекретарь США посещает Китай впервые за пять лет. Кроме того, Блинкен стал самым высокопоставленным официальным лицом, посетившим Китай с тех пор, как президентом США был избран Джо Байден.