Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Վլադիմիր Պուտինի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են ՀՀ կառավարությունից, հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկվել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում շարունակվող հումանիտար ճգնաժամը: Լեռնային Ղարաբաղում ճգնաժամի հաղթահարման համատեքստում ՀՀ վարչապետը կարևորել է ՌԴ խաղաղապահ առաքելության կողմից հետևողական քայլերի իրականացումը:
Քննարկվել են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, 2021 թվականի հունվարի 11-ի, նոյեմբերի 26-ի և 2022 թվականի հոկտեմբերի 31-ի՝ Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի առաջնորդների եռակողմ հայտարարությունների իրականացմանը, այդ թվում՝ տարածաշրջանային տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակմանը վերաբերող հարցեր:
Մտքեր են փոխանակվել նաև հայ-ռուսական հարաբերությունների և դրանցում տեղի ունեցող այլ զարգացումների շուրջ:

YEREVAN, APRIL 7, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan held a phone call with Russian President Vladimir Putin to discuss the ongoing humanitarian crisis in Nagorno Karabakh resulting from the illegal blockade of the Lachin Corridor by Azerbaijan.
In the context of overcoming the crisis in Nagorno Karabakh, PM Pashinyan attached importance to the implementation of consistent steps by the Russian peacekeeping mission, the Prime Minister’s Office said in a readout.
Issues related to the implementation of the 9 November 2020, 11 January and 26 November 2021 and 31 October 2022 Armenia-Russia-Azerbaijan trilateral statements – including the unblocking of regional transport connections – were also discussed.
Pashinyan and Putin also exchanged views on the Armenian-Russian relations and other developments, the PMO reported.