Ռուբեն Ռուբինյանն ընդունել է Խորվաթիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավարի գլխավորած պատվիրակությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանն ապրիլի 3-ին ընդունել է Խորվաթիայի խորհրդարանի Խորվաթիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Դավոր Իվո Շտիրի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ-ից, ողջունելով հյուրերին` Ռուբեն Ռուբինյանն ընդգծել է, որ Հայաստանն ու Խորվաթիան ունեն պատմական եւ մշակութային ընդհանրություններ: Հայ-խորվաթական միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացման գործում ԱԺ փոխնախագահը կարեւորել է բարեկամական խմբերի փոխայցերը, արդյունավետ փոխգործակցությունը:
Զրուցակիցներն արժեւորել են միջազգային հարթակներում ակտիվ համագործակցությունը:
Խորվաթ խորհրդարանականների խնդրանքով Ռուբեն Ռուբինյանը ներկայացրել է Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի ներկայիս վիճակը, ինչպես նաեւ իրադրությունը տարածաշրջանում:
Խոսելով ՀՀ-ԵՄ համագործակցությունից` ԱԺ փոխնախագահն արժեւորել է Հայաստանում Եվրոպական միության քաղաքացիական դիտորդական առաքելության դերակատարությունը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` Խորվաթիա-Հայաստան բարեկամական խմբի անդամներն ընդգծել են երկկողմ կապերի աշխուժացման անհրաժեշտությունը, կարեւորել տարածաշրջանում խաղաղության հաստատումը:

Рубен Рубинян принял делегацию воглаве с руководителем группы дружбы Хорватия-Армения
3 апреля заместитель председателя НС РА Рубен Рубинян принял делегацию, возглавляемую руководителем группы дружбы Хорватия-Армения парламента Хорватии Давором Иво Штиром.
Как сообщили Арменпресс в НС РА, приветствуя гостей, Рубен Рубинян подчеркнул, что Армения и Хорватия имеют историческую и культурную общность.В деле развития армяно-хорватских межпарламентских отношений вице-спикер НС подчеркнул важность взаимных визитов групп дружбы, эффективного взаимодействия.
Собеседники высоко оценили активное сотрудничество на международных площадках:
По просьбе хорватских парламентариев Рубен Рубинян представил нынешнее состояние процесса урегулирования армяно-турецких отношений, а также ситуацию в регионе.
Говоря о сотрудничестве РА-ЕС, вице-спикер НС высоко оценил роль гражданской наблюдательской миссии ЕС в Армении.
Поблагодарив за прием, члены группы дружбы Хорватия-Армения подчеркнули необходимость активизации двусторонних связей, придали важность установлению мира в регионе.