Ռուբեն Ռուբինյանն ընդունել է Խորվաթիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավարի գլխավորած պատվիրակությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանն ապրիլի 3-ին ընդունել է Խորվաթիայի խորհրդարանի Խորվաթիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Դավոր Իվո Շտիրի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ-ից, ողջունելով հյուրերին` Ռուբեն Ռուբինյանն ընդգծել է, որ Հայաստանն ու Խորվաթիան ունեն պատմական եւ մշակութային ընդհանրություններ: Հայ-խորվաթական միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացման գործում ԱԺ փոխնախագահը կարեւորել է բարեկամական խմբերի փոխայցերը, արդյունավետ փոխգործակցությունը:
Զրուցակիցներն արժեւորել են միջազգային հարթակներում ակտիվ համագործակցությունը:
Խորվաթ խորհրդարանականների խնդրանքով Ռուբեն Ռուբինյանը ներկայացրել է Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի ներկայիս վիճակը, ինչպես նաեւ իրադրությունը տարածաշրջանում:
Խոսելով ՀՀ-ԵՄ համագործակցությունից` ԱԺ փոխնախագահն արժեւորել է Հայաստանում Եվրոպական միության քաղաքացիական դիտորդական առաքելության դերակատարությունը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` Խորվաթիա-Հայաստան բարեկամական խմբի անդամներն ընդգծել են երկկողմ կապերի աշխուժացման անհրաժեշտությունը, կարեւորել տարածաշրջանում խաղաղության հաստատումը:

Ruben Rubinyan receives the delegation led by the head of the Croatia-Armenia friendship group
YEREVAN, APRIL 3, ARMENPRESS. On April 3, Vice President of the National Assembly of Armenia Ruben Rubinyan received the delegation led by Head of Croatia-Armenia Friendship Group of the Croatian parliament Davor Ivo Stier.
As ARMENPRESS was informed from the National Assembly, Ruben Rubinyan, welcoming the guests, emphasized that Armenia and Croatia have historical and cultural commonalities. In the development of Armenian-Croatian inter-parliamentary relations, the Vice-President of the parliament attached importance to mutual visits of friendly groups and effective cooperation.
The interlocutors emphasized active cooperation on international platforms.
At the request of the Croatian parliamentarians, Ruben Rubinyan presented the current state of the normalization process of the Armenia-Turkey relations, as well as the situation in the region.
Speaking about Armenia-EU cooperation, Ruben Rubinyan attached importance to the role of the European Union Civilian Observation Mission in Armenia.
Expressing gratitude for the reception, the members of the Croatia-Armenia friendship group emphasized the necessity of revitalizing bilateral relations and emphasized the establishment of peace in the region.