Սանկտ Պետերբուրգում պայթյունից տուժածների թիվը հասել է 32-ի, սպանվել է հայտնի ռազմական լրագրող Վլադլեն Տատարսկին
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սանկտ Պետերբուրգի սրճարանում տեղի ունեցած պայթյունի հետևանքով վիրավորների թիվը հասել է 32-ի: Դեպքի հետևանքով սպանվել է բլոգեր և ռազմական լրագրող Վլադլեն Տատարսկին: Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում Է ТАСС գործակալությունից:
«Օպերատիվ տվյալներով՝ Սանկտ Պետերբուրգի սրճարաններից մեկում տեղի ունեցած միջադեպի հետևանքով տուժել է 32 մարդ, մեկ մարդ մահացել է», - նշված է ՌԴ առողջապահության նախարարության մամուլի ծառայության տարածած հաղորդագրության մեջ։
Ինչպես պարզաբանել են գերատեսչությունում, 10 տուժածի վիճակը գնահատվում է ծանր, 16 հոգի միջին ծանրության վիճակում է, նրանց թվում Է 14-ամյա աղջիկ։ 5 տուժածների վիճակը բավարար է, նրանց օգնություն են ցույց տալիս ստացիոնար պայմաններում։ Մեկ այլ տուժած կին հրաժարվել է հոսպիտալացումից, նրան ամբուլատոր օգնություն է ցուցաբերվել։
Պայթյունը որոտացել է ապրիլի 2-ի երեկոյան՝ Սանկտ Պետերբուրգի կենտրոնում գտնվող «Սթրիթֆուդ-բար №1» սրճարանում։
Պայթյունի զոհ է դարձել ռազմական լրագրող Վլադլեն Տատարսկին, որը ստեղծագործական երեկո էր անցկացնում սրճարանում։
Պայթուցիկ սարքի հզորությունը համարժեք է եղել ավելի քան 200 գրամ տրոտիլի:
Զանգվածային լրատվամիջոցներում տեղեկություններ են տարածվել, որ ռումբը ռազմական թղթակցին է փոխանցել մի աղջիկ: Նա այն թաքցրել Է արձանիկի մեջ և նվիրել Վլադլեն Տատարսկիին (իսկական անունը՝ Մաքսիմ Ֆոմին): Վլադլեն Տատարսկին ծնունդով Դոնբասից Էր: 2020 թվականին տեղափոխվել Էր Մոսկվա և սկսել զբաղվել գրական գործունեությամբ:
Նա հրապարակել Է մի քանի ինքնակենսագրական գրքեր: Ուկրաինայում ռազմական գործողությունների մեկնարկից հետո վերադարձել Էր Դոնբաս և մտել «Վոստոկ» գումարտակի շարքերը:

Число пострадавших в результате взрыва в Санкт-Петербурге возросло до 32
Количество пострадавших в результате взрыва в кафе в Санкт-Петербурге возросло до 32. Как передает Арменпресс, об этом сообщили в понедельник журналистам в пресс-службе Минздрава России.
"По оперативным данным, в Санкт-Петербурге в результате инцидента в кафе пострадали 32 человека, один человек погиб", - говорится в сообщении.
Как пояснили в пресс-службе Минздрава России, состояние 10 пострадавших оценивается как тяжелое, 16 человек находятся в состоянии средней тяжести - среди них и 14-летняя девочка. Состояние пяти пострадавших удовлетворительное, им оказывают помощь в стационарных условиях. Еще одна пострадавшая отказалась от госпитализации, ей оказали помощь амбулаторно.
Вечером 2 апреля в "Стритфуд-баре №1" на Университетской набережной в центре Санкт-Петербурга произошел взрыв. Жертвой стал военкор Владлен Татарский, который проводил в кафе творческий вечер. Предварительно, у сцены, где находился журналист, сработало взрывное устройство, его мощность составила более 200 граммов в тротиловом эквиваленте.
По данным СМИ, бомбу на встречу с военкором Максимом Фоминым, взявший псевдоним Владлен Татарский, пронесла девушка.
Она спрятала ее в статуэтку и подарила военкору.
Максим Фомин— уроженец Донбасса. В 2020 году перебрался в Москву и стал заниматься писательским делом, опубликовал несколько автобиографических книг.