Հայաստանում առողջության համապարփակ ապահովագրության համակարգը կներդրվի փուլային տարբերակով
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Կառավարությունը հաստատեց առողջության համապարփակ ապահովագրության ներդրման հայեցակարգը։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Կառավարության հերթական նիստի ժամանակ նախագիծը ներկայացրեց Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը։
Նախարարի խոսքով՝ Հայաստանում առողջության համապարփակ ապահովագրության ներդրումը Կառավարության ծրագրով հաստատված առողջապահական ամենակարևոր համակարգային բարեփոխումն է։
«Տասնյակ տարիներ առողջության պահպանման և վերականգման ծառայությունների հասանելիությունը ապահովող նման համակարգի ներդրման մասին մշտապես խոսվել է, սակայն գործնական քայլերը անընդհատ հետաձգվել են ավելի լավ ժամանակների ակնկալիքով։
Հավատարիմ մնալով մեր որդեգրած քաղաքականությանը, որ ինստիտուցիոնալ բարեփոխումները պետք է իրականացնել անկախ իրավիճակներից և մարտահրավերներից` մենք մի կողմից արել ենք հնարավորինը դիմակայելու համավարակով և պատերազմով պայմանավորված ահռելի մարտահրավերներին, և մյուս կողմից՝ մոտ երկու տարի աշխատել ենք Հայաստանի համար հնարավորինս օպտիմալ և իրատեսական ապահովագրական համակարգի մոդել մշակելու համար»,- ասաց Ավանեսյանը։
Ըստ նախարարի՝ համապարփակ ապահովագրության համակարգի ներդրումը պայմանավորված է նախ և առաջ բժշկական օգնության և սպասարկման անհրաժեշտություն ունեցող յուրաքանչյուր քաղաքացու պատշաճ և ժամանակին ծառայությունների տրամադրման անհրաժեշտությամբ՝ անկախ վճարունակությունից, սեռից, տարիքից, բնակության վայրից։
«Հայաստանի առողջապահության ֆինանսավորման համակարգի գնահատման միջազգային համեմատականները և ծախսաարդյունավետության ծրագրերի մասով դիտարկումները ցույց են տալիս, որ առողջապահության համակարգը հնարավորություն է տալիս գրանցել բարելավող ոչ ֆինանսական ցուցանիշներ՝ կյանքի միջին տևողության աճի, մայրական մահացության, երեխաների մահացության նվազման տեսքով։ Սակայն տվյալ ցուցանիշների բարելավումը բավականին նվազ տեմպերով է ընթանում և մեզ համար գոհացուցիչ չէ։
Առողջապահական ծախսերի փոխհատուցման ներկայիս անարդյունավետ մեխանիզմը պատճառ է, որ մենք ոչ թե կանխարգելում, վաղ հայտնաբերում և ժամանակին ենք անդրադառնում մեր առողջապահական խնդիրներին, այլ հետաձգում ենք դրանք մինչև այսպես ասած դանակը ոսկորին չի հասնում։ Այդ դեպքում ստիպված ենք լինում օգտվել շատ ավելի ծախսատար ծառայություններից և միշտ չի հնարավոր լինում ապահովել բուժման բարենպաստ ելքը»,- նշեց Ավանեսյանը։
Նախարարի կարծիքով՝ ապահովագրական համապարփակ համակարգի փուլային ներդրումը կարճաժամկետ և երկարաժամկետ նպատակները իրագործելու ամենաօպտիմալ տարբերակն է։
«Հաշվի առնելով, որ մեզ համար կարևոր է օր առաջ նաև ռազմավարական այլ ուղղություններին համահունչ ներդնել այս ապահովագրական համակարգը՝ մենք նախատեսել ենք, որ աշխատանքները կվերսկվեն 2023 թվականից, որը կլինի նախապատրաստական փուլը։
2023 թվականին կունենանք ծառայությունների փաթեթը, որը արդեն իսկ մշակվել է՝ դրանց վերանայում և ամբողջացում, կհաստատվեն փաթեթի գները, դրանք չեն հաշվարկվի մարդկանց եկամուտներից որոշակի տոկոսով, այլ կունենանք հաստատուն ծառայությունների արժեք և, իհարկե, կորոշվեն պետության կողմից համաֆինանսավորման չափերը։
2024 թվականից պետության կողմից ֆինանսավորվող պետական պատվերի շրջանակներում բոլոր շահառուները կհավասարեցվեն, և նրանց տրամադրվող բոլոր ծառայությունները կլինեն նույնական, ինչը կնպաստի, որ մենք չունենանք խառը, մասնատված համակարգ։ 2024 թվականին կունենանք համապարփակ ապահովագրական փաթեթով ամրագրված քաղաքացիների խումբ և կկսենք արդեն կամավոր ապահովագրության շրջանակներում ներառել նաև այլ ցանկացողներին։
2025 թվականին պետության կողմից կներառվեն թոշակառուները որպես ևս մի կարևոր պաշտպանության խումբ և պետության հոգածության շրջանակ։ Նրանք ևս կօգտվեն ապահովագրական փաթեթի ամբողջ ծառայություններից։ Հետագայում կշարունակվի կամավոր ապահովագրական շրջանակներում քաղաքացիների ներառումը։ Եվ 2027 թվականին կունենանք պարտադիր ապահովագրական ողջ ծածկույթ մեր ողջ բնակչության համար»,- ներկայացրեց Ավանեսյանը։
Նախարարը տեղեկացրեց, որ մինչև 2027 թվականը ամբողջովին վերազինվելու է առնվազն 50 բժշկական կենտրոն։
«2023 թվականին 13 բժշկական կենտրոններում շինարարական աշխատանքներ են ընթանում և 20 ամբուլատորիաների և 7 բժշկական կենտրոնների կառուցման նախագծեր են մշակվում»,- եզրափակեց Ավանեսյանը։

Система комплексного медицинского страхования в Армении будет вводиться поэтапно
Правительство одобрило концепцию введения комплексного медицинского страхования. Как сообщает «Арменпресс», на очередном заседании правительства проект представила министр здравоохранения Анаит Аванесян.
По словам министра, внедрение комплексного медицинского страхования в Армении является важнейшей системной реформой здравоохранения, утвержденной планом правительства.
«На протяжении десятилетий постоянно говорилось о внедрении такой системы, обеспечивающей доступ к медицинским и реабилитационным услугам, но практические шаги откладывались в ожидании лучших времен.
Придерживаясь принятой нами политики проведения институциональных реформ вне зависимости от ситуаций и вызовов, мы, с одной стороны, сделали все возможное, чтобы справиться с огромными вызовами, вызванными пандемией и войной, с другой стороны, мы работали почти два года на разработку наиболее оптимальной и реалистичной для Армении модели страховой системы», - сказала Аванесян.
По словам министра, внедрение системы комплексного страхования в первую очередь обусловлено необходимостью оказания надлежащих и своевременных услуг каждому гражданину, нуждающемуся в медицинской помощи и обслуживании, независимо от платежеспособности, пола, возраста, места жительства.
«Международные критерии оценки системы финансирования здравоохранения Армении и наблюдения за программами экономической эффективности показывают, что система здравоохранения фиксирует улучшающиеся показатели в виде увеличения средней продолжительности жизни, снижения материнской и детской смертности. Однако улучшение этих показателей идет довольно медленными темпами, это нас не удовлетворяет.
Нынешний неэффективный механизм возмещения затрат на здравоохранение является причиной того, что мы не предотвращаем проблемы, нет раннего выявления и своевременного решения проблем со здоровьем. Мы их все, откладываем. После приходится воспользоваться гораздо более дорогими услугами и не всегда удается обеспечить благоприятный исход лечения», - отметила Анаит Аванесян.
По словам министра, поэтапное внедрение системы комплексного страхования является наиболее оптимальным способом достижения краткосрочных и долгосрочных целей.
«Учитывая, что для нас важно внедрить эту систему страхования вместе с другими стратегическими направлениями, мы запланировали, что работы возобновятся с 2023 года, что станет подготовительным этапом.
В 2023 году будет внедрен пакет услуг, который уже разработан, их рассмотрение и доработка, цены пакета будут утверждены, они не будут рассчитываться как определенный процент от доходов населения, а будут иметь фиксированную стоимость услуг и, конечно же, размер софинансирования со стороны государства.
С 2024 года в рамках государственного заказа все бенефициары будут уравнены, и все услуги, предоставляемые им, будут одинаковыми, что поможет избежать смешанной, фрагментированной системы. В 2024 году будет группа граждан, охваченных комплексным страхованием, остальных желающих мы постараемся включить в рамки добровольного страхования.
В 2025 году пенсионеры станут еще одной важной группой защиты и государственной заботы. Им также будут доступны все услуги страхового пакета. В дальнейшем включение граждан в системы добровольного страхования будет продолжено. В 2027 году будет обязательное страховое покрытие для всего населения», - представила Аванесян.
Министр сообщила, что к 2027 году полностью будет оснащено не менее 50 медицинских центров.
«В 2023 году будут вестись строительные работы в 13 медицинских центрах. Разрабатываются проекты строительства 20 поликлиник и 7 медицинских центров», - заключила Аванесян.