Նիկոլ Փաշինյանը և Աբդել Ֆաթթահ Ալ-Սիսին քննարկել են հայ-եգիպտական հարաբերությունների հետագա զարգացման հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարությունում հյուրընկալել է պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Եգիպտոսի նախագահ Աբդել Ֆաթթահ Ալ-Սիսիին: Նախ տեղի է ունեցել Հայաստանի և Եգիպտոսի առաջնորդների առանձնազրույցը, այնուհետև բանակցությունները շարունակվել են ընդլայնված կազմերով:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, առանձնազրույցի սկզբում վարչապետ Փաշինյանը նշել է. «Մեծարգո պարոն նախագահ, ողջունում եմ Ձեզ Հայաստանի Հանրապետությունում: Դուք Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության առաջին ղեկավարն եք, որ այցելում է Հայաստանի Հանրապետություն, Ձեզ հյուրընկալելը մեծ պատիվ է:
Մեր կառավարությունը և ժողովուրդը շատ ջերմ վերաբերմունք ունի Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության և՛ ժողովրդի, և՛ Ձեր նկատմամբ:
Հույս ունեմ՝ Ձեր այցի արդյունքներով նաև տնտեսական հարաբերությունները մեծ ակտիվություն և լիցք կստանան: Մեծարգո պարոն նախագահ, կրկին ողջունում եմ Ձեզ Հայաստանի Հանրապետության մայրաքաղաքում: Բարով եք եկել»:
Իր հերթին Եգիպտոսի նախագահը նշել է. «Նորին Գերազանցություն, մեծարգո պարոն վարչապետ, շնորհակալություն եմ հայտնում Ձեզ ինձ ընձեռած հնարավորության, Ձեր հրավերի, ջերմ ընդունելության և Ձեր երկրում լավ հյուրասիրության համար: Ուզում եմ նաև շնորհակալություն հայտնել այն դինամիկ զարգացման համար, որը մեր կողմից ապահովվում է երկու երկրների միջև հարաբերությունների ամրապնդման գործում:
Երկու երկրների ղեկավար մակարդակներում առկա է փոխադարձ վստահություն, պետք է արձանագրել, որ այդպիսի վստահություն կա նաև երկու երկրների ժողովուրդների միջև: Դա մեզ հնարավորություն է տալիս էլ ավելի հեռանկարային զարգացում ապահովել երկկողմ հարաբերություններում: Խոսքը վերաբերում է բոլոր ոլորտներին հավասարապես՝ լինի տնտեսական, թե մշակութային: Բազմաբևեռ և բազմաոլորտ հարաբերությունների ամրապնդման ու զարգացման համար կան շատ հնարավորություններ: Խոսքս վերաբերում է թե՛ տնտեսական, թե՛ փոխադարձ ներդրումների, թե՛ բարձր տեխնոլոգիաների, թե՛ զբոսաշրջության, թե՛ կապի, թե՛ էլեկտրաէներգիայի ոլորտներին»:
Ըստ աղբյուրի՝ ընդլայնված կազմերով հանդիպմանը վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ կարևոր զրույց են ունեցել Եգիպտոսի նախագահի հետ ու քննարկել երկկողմ ու տարածաշրջանային օրակարգի շատ հարցեր: «Եգիպտոսը մեզ համար վստահելի գործընկեր է միջազգային ասպարեզում, և թույլ տվեք համոզմունք հայտնել, որ մեր վստահությունն էլ ավելի կխորանա Ձեր այս պատմական այցի արդյունքներով: Նաև մեր այս հարաբերությունների ջերմությունը, կարծում եմ, ի ցույց է դնում մեր առանձնահատուկ հարաբերությունները Հայաստանի և արաբական աշխարհի հարաբերությունների համատեքստում: Եգիպտոսը մեզ համար վստահելի գործընկեր է նաև իսլամական աշխարհի հետ մեր հարաբերություններում և խոսակցության մեջ:
Մեր այս հարաբերությունները, մեր այս ջերմությունն ի ցույց է դնում նաև իսլամական աշխարհի և քաղաքակրթության նկատմամբ մեր վերաբերմունքը, մեր հարգանքը: Կարևոր գործնական արդյունք է նաև այն պայմանավորվածությունը, ըստ որի՝ կհանձնարարենք մեր նախարարներին, որպեսզի 2023 թվականին միջկառավարական համագործակցության հանձնաժողովի հերթական նիստը տեղի ունենա: Տնտեսական փոխգործակցության զարգացման այն հնարավորությունները, որոնք Դուք մատնանշեցիք, ես ասացի, որ շնորհակալությամբ ենք ընդունում և անպայման ամեն ինչ կանենք այդ օրակարգն իրացնելու համար:
Մեծարգո պարոն նախագահ, թույլ տվեք ևս մեկ անգամ ողջունել Ձեզ և Ձեր պատվիրակությանը»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Աբդել Ֆաթթահ Ալ-Սիսին ընդգծել է, որ ՀՀ վարչապետի հետ առանձնազրույցի ընթացքում այն բարեկամական մթնոլորտը և ջերմությունը, որը զգացել է, խոսում է միայն մեկ բանի մասին, թե որքան մեծ փոխադարձ վստահություն ու հարգանք կա երկու երկրների միջև: «Պարոն վարչապետ, թույլ տվեք նաև ասել, որ այն բոլոր կետերը, որոնց շուրջ տեղի ունեցան մեր քննարկումները, պետք է սեղմ ժամանակահատվածում վերափոխվեն գործնական քայլերի, և դա դրսևորվի մեր երկու պետությունների կառավարությունների գործունեությամբ: Կարելի է միջկառավարական հանձնաժողովի նիստերը գումարել հնարավորինս շուտ և մոտ ժամանակահատվածում»,- ասել է Եգիպտոսի նախագահը:
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկացմամբ՝ կարևորելով միջազգային կազմակերպություններում Հայաստանի և Եգիպտոսի միջև ձևավորված արդյունավետ համագործակցությունը՝ վարչապետը բարձր է գնահատել Եգիպտոսի աջակցությունը Հայաստանին հատկապես այն կազմակերպություններում, որոնց մեր երկիրը չի անդամակցում։
Հայկական կողմը վերահաստատել է ԵԱՏՄ-ի և Եգիպտոսի միջև ազատ առևտրի համաձայնագրի շուրջ ընթացող բանակցություններում Եգիպտոսին Հայաստանի աջակցությունը, ինչը լայն հնարավորություններ կընձեռի երկկողմ առևտրաշրջանառությունը խթանելու համար։
Բարձր գնահատելով վերջին երեսուն տարիներին ձևավորված միջպետական ամուր կապերը՝ զրուցակիցները կարևորել են տնտեսության տարբեր ճյուղերի, զբոսաշրջության, կրթության, գիտության և մշակույթի բնագավառներում փոխգործակցության առավել խորացումը:
Նշվում է, որ հանդիպմանը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի հաղթահարման ուղղությամբ իրականացվող քայլերը: Վարչապետը նաև ընդգծել է Ադրբեջանի կողմից 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության հերթական խախտման փաստը և շեշտել դրան միջազգային հանրության ուշադրության ու համարժեք արձագանքի կարևորությունը:

Armenian PM, President of Egypt discuss a number of issues related to the further development of bilateral relations
YEREVAN, JANUARY 29, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan hosted at the Government Egyptian President Abdel Fattah Еl-Sisi, who is in Armenia on an official visit. First, a private conversation between the leaders of Armenia and Egypt took place, then the negotiations continued in an expanded format, ARMENPRESS was infomred from the Office of the Prime Minister.
At the beginning of the private conversation, Prime Minister Pashinyan noted. "Honorable Mr. President, I welcome you to the Republic of Armenia. You are the first head of the Arab Republic of Egypt to visit the Republic of Armenia, it is a great honor to host you.
Our government and people have a very warm attitude towards both the people of the Arab Republic of Egypt and personally you.
I hope that also as a result of your visit, the economic relations will gain great activity and impetus. Honorable Mr. President, I welcome you again to the capital of the Republic of Armenia. You are welcome."
In turn, the President of Egypt said: "Your Excellency, honorable Mr. Prime Minister, I thank you for the opportunity, your invitation, warm welcome and good hospitality in your country. I also want to thank you for the dynamic development in strengthening the relations between the two countries.
There is mutual trust at the level of leaderships of the two countries, it should be noted that such trust also exists between the peoples of the two countries. It enables us to ensure even more promising development in bilateral relations. I talk about all spheres equally, be it economic or cultural. There are many opportunities for strengthening and developing multipolar and multisectoral relations. I am talking about both economy and mutual investment, high-tech, tourism, communication and electricity sectors.
Prime Minister Pashinyan noted at the extended meeting that they had an important conversation with the President of Egypt and discussed many issues of the bilateral and regional agenda. "Egypt is a reliable partner for us in the international arena, and let me express confidence that our trust will further deepen with the results of your historic visit. Also, the warmth of our relations, I think, demonstrates our special relations in the context of relations between Armenia and the Arab world. Egypt is also a reliable partner for us in our relations and dialogue with the Islamic world.
This relationship of ours, this warmth also shows our attitude towards the Islamic world and civilization, our respect. The agreement according to which we will assign our ministers to hold another session of the intergovernmental cooperation commission in 2023 is another important practical result. I said that we gratefully accept the opportunities for the development of economic cooperation that you pointed out and we will definitely do everything to implement that agenda.
Honorable Mr. President, let me once again welcome you and your delegation," Nikol Pashinyan said.
Abdel Fattah El-Sisi noted that the friendly atmosphere and warmth he felt during the private conversation with the Armenian Prime Minister speaks of only one thing: the great mutual trust and respect that exists between the two countries. “Mr. Prime Minister, let me also say that all the points on which our discussions took place should be transformed into practical steps in a short period of time, and this should be demonstrated by the activities of the governments of our two states. The meetings of the intergovernmental commission can be convened as soon as possible and in the near future," the Egyptian President said.
Emphasizing the effective cooperation formed between Armenia and Egypt in international organizations, the Prime Minister highly appreciated Egypt's support to Armenia, especially in those organizations to which our country is not a member.
The Armenian side reaffirmed Armenia's support to Egypt in the ongoing negotiations on the free trade agreement between EAEU and Egypt, which will provide ample opportunities for promoting bilateral trade.
Highly appreciating the strong interstate relations formed in the last thirty years, the interlocutors emphasized further deepening of partnership in various branches of the economy, tourism, education, science and culture.
During the meeting, Prime Minister Nikol Pashinyan presented the steps taken to overcome the humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh resulted by the illegal blockade of the Lachin Corridor by Azerbaijan. The Prime Minister also emphasized the fact of another violation of the declaration of November 9, 2020 by Azerbaijan and emphasized the importance of the international community's attention and adequate response to it.