Հայաստանն այս տարի ռեկորդային թվով մեդալներ է նվաճել տարբեր մարզաձևերում
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի համար մարզական 2022 թվականը ռեկորդային էր նվաճված մեդալների քանակով:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանը:
«Միջազգային մրցաշարերին մարզիկների մասնակցության մասին խոսում են թվերը: Սպորտը շատ չափելի է: Կա մեդալ, կա արդյունք: Այս պահին Հայաստանն ունի 306 մեդալ, որից 104-ը՝ ոսկե: Սա լավագույն արդյունքն է»,-ասաց նա:
Խոսելով մարզական օբյեկտների կառուցման և շինաշխատանքների ընթացքի մասին` Գիլոյանը շեշտեց, որ Արտաշատի աթլետիկական մարզադաշտը պատրաստ կլինի հաջորդ տարվա ապրիլին: Արթուր Ալեքսանյանի անվան մարզադպրոցի շինարարական աշխատանքները մեծ թափով ընթանում են, և նպատակ կա այդ մարզադպրոցում անցկացնել միջազգային մրցաշար:
Սիմոն Մարտիրոսյանի անվան ծանրամարտի մարզադպրոցը պատրաստ կլինի առաջիկա երկու ամիսներին: Արթուր Աբրահամի և Վիկ Դարչինյանի անվան բռնցքամարտի մարզադպրոցները ևս պատրաստ կլինեն գալիք տարիներին:
Մեծ է հավանականությունը, որ 2023 թվականին Երևանում կանցկացվի սամբոյի մեծահասակների աշխարհի առաջնությունը:
Անդրադառնալով ձմեռային մարզաձևերին` ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալն ընդգծեց, որ Դահուկասպորտի միջազգային ֆեդերացիայի նախագահը շուտով կժամանի Երևան: «Ձմեռային մարզաձևերում անելիք շատ ունենք: Մարզագույքը շատ թանկ է, բայց սա արդարացում չէ: Մենք պետք է կարողանանք միջոցներ հայթայթել: Հիմա ձմեռային մարզաձևերի հետ կապված ծրագրերն ամփոփում ենք»,-ասաց նա:

В этом году Армения завоевала рекордное количество медалей в различных видах спорта
ЕРЕВАН, 21 ДЕКАБРЯ, АРМЕНПРЕСС. 2022-й спортивный год для Армении стал рекордным по количеству завоеванных медалей. Как сообщает «Арменпресс», об этом в ходе встречи с журналистами заявил заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Карен Гилоян.
«Цифры говорят об участии спортсменов в международных турнирах. Спорт очень измерим. Есть медаль, есть результат. В настоящее время у Армении 306 медалей, 104 из которых золотые. Это лучший результат", - сказал он.
Говоря о строительстве спортивных объектов и ходе строительных работ, Гилоян подчеркнул, что Арташатский легкоатлетический стадион будет готов в апреле следующего года. Строительные работы спортивной школы имени Артура Алексаняна идут большими темпами, и есть цель провести в этой спортивной школе международный турнир.
Спортивная школа тяжелой атлетики Симона Мартиросяна будет готова в ближайшие два месяца. В ближайшие годы будут готовы и спортивные школы бокса имени Артура Абрахама и Вика Дарчиняна.
Есть большая вероятность, что в 2023 году в Ереване пройдет чемпионат Мира по самбо.
Касаясь зимних видов спорта, замминистра ОНКС подчеркнул, что в ближайшее время в Ереван прибудет президент Международной федерации лыжного спорта. «Нам предстоит многое сделать в зимних видах спорта. Спортинвентарь стоит очень дорого, но это не оправдание. Мы должны быть в состоянии собрать средства. Сейчас мы подводим итоги программ, связанных с зимними видами спорта", - сказал он.