Հայաստանն այս տարի ռեկորդային թվով մեդալներ է նվաճել տարբեր մարզաձևերում
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի համար մարզական 2022 թվականը ռեկորդային էր նվաճված մեդալների քանակով:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանը:
«Միջազգային մրցաշարերին մարզիկների մասնակցության մասին խոսում են թվերը: Սպորտը շատ չափելի է: Կա մեդալ, կա արդյունք: Այս պահին Հայաստանն ունի 306 մեդալ, որից 104-ը՝ ոսկե: Սա լավագույն արդյունքն է»,-ասաց նա:
Խոսելով մարզական օբյեկտների կառուցման և շինաշխատանքների ընթացքի մասին` Գիլոյանը շեշտեց, որ Արտաշատի աթլետիկական մարզադաշտը պատրաստ կլինի հաջորդ տարվա ապրիլին: Արթուր Ալեքսանյանի անվան մարզադպրոցի շինարարական աշխատանքները մեծ թափով ընթանում են, և նպատակ կա այդ մարզադպրոցում անցկացնել միջազգային մրցաշար:
Սիմոն Մարտիրոսյանի անվան ծանրամարտի մարզադպրոցը պատրաստ կլինի առաջիկա երկու ամիսներին: Արթուր Աբրահամի և Վիկ Դարչինյանի անվան բռնցքամարտի մարզադպրոցները ևս պատրաստ կլինեն գալիք տարիներին:
Մեծ է հավանականությունը, որ 2023 թվականին Երևանում կանցկացվի սամբոյի մեծահասակների աշխարհի առաջնությունը:
Անդրադառնալով ձմեռային մարզաձևերին` ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալն ընդգծեց, որ Դահուկասպորտի միջազգային ֆեդերացիայի նախագահը շուտով կժամանի Երևան: «Ձմեռային մարզաձևերում անելիք շատ ունենք: Մարզագույքը շատ թանկ է, բայց սա արդարացում չէ: Մենք պետք է կարողանանք միջոցներ հայթայթել: Հիմա ձմեռային մարզաձևերի հետ կապված ծրագրերն ամփոփում ենք»,-ասաց նա:

Armenia won record number of medals in international sports tournaments in 2022
YEREVAN, DECEMBER 21, ARMENPRESS. Armenia won a record number of medals in international tournaments during 2022, Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport Karen Giloyan told reporters.
“At this moment Armenia has 306 medals, 104 of which are gold medals. This is the best result,” Giloyan said.
Speaking about the development of sports infrastructure, Giloyan said that the construction of the Athletic Sports Arena in Artashat will be completed in April next year. He said the Artur Alexanyan Sports School construction is proceeding in full-swing and they plan to organize an international championship there.
The Simon Martirosyan Weightlifting School will be completed in the next two months, while the Artur Abraham Boxing School and the Vic Darchinyan Boxing School will be opened in the coming years.
There is a likelihood that Yerevan will host the 2023 European Sambo Championships, Giloyan added.
Speaking about winter sports, Giloyan said that the President of the International Ski Federation will soon visit Yerevan.