Սեպտեմբերի 13-ի ռազմական գործողությունների հետևանքով վիրավորում ստացած զինծառայողներն աջակցություն ստանալու համար կարող են առցանց դիմում ներկայացնել
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ տարածքի նկատմամբ 2022 թ․ սեպտեմբերի 13-ից Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված լայնածավալ ագրեսիայի հետևանքով վիրավորում (վնասվածք) ստացած կամ հոգեկան առողջության խնդիր ձեռք բերած զինծառայողները 500 հազար դրամ միանվագ աջակցություն ստանալու համար արդեն իսկ կարող են առցանց եղանակով դիմում ներկայացնել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են ՀՀ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունից:
Դիմում ներկայացնելու համար անհրաժեշտ է անցնել հետևյալ հղմամբ կամ մուտք գործել socservice.am կայքէջ, ընտրել «Առցանց դիմումներ», ապա «Սոցիալական ապահովություն առցանց դիմումներ», այնուհետև սեղմել «ՀՀ Կառավարության կողմից աջակցության տրամադրման առցանց դիմումներ» պատուհանի վրա և «Վիրավորում ստացած անձանց աջակցության դիմում» պատուհանի «Դիմումի մուտքագրում» բաժնում լրացնել պահանջվող տվյալները։
Նախարարությունից հիշեցնում են, որ միջոցառման շահառուները ռազմական գործողությունների հետևանքով վիրավորում ստացած այն անձինք են, ովքեր բուժհաստատություններում բժշկական օգնություն և սպասարկում են ստացել, չունեն հաշմանդամության խումբ կամ ունեն (կարող են ունենալ) հաշմանդամության երրորդ խումբ: Ֆինանսական օգնությունը կտրամադրվի Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության Միասնական սոցիալական ծառայության (ՄՍԾ) կողմից՝ շահառուի էլեկտրոնային դիմումի հիման վրա:

Военнослужащие, пострадавшие в результате боевых действий 13 сентября, могут подать онлайн-заявку на помощь
ЕРЕВАН, 28 НОЯБРЯ, АРМЕНПРЕСС. Военнослужащие, получившие ранения (ранения) или имеющие проблемы с психическим здоровьем в результате широкомасштабной агрессии, развязанной Азербайджаном 13 сентября, уже могут подать онлайн-заявку на получение единовременной помощи в размере 500 тысяч драмов. Как передает«Арменпресс», об этом сообщили в Министерстве труда и социальных вопросов РА.
Для подачи заявки необходимо перейти по следующей ссылкеили зайти на сайт socservice.am, выбрать «Онлайн-заявки», затем «Онлайн-заявки социального обеспечения», затем нажать на окно «Онлайн-заявки на оказание помощи через Правительство РА» и «Заявка на оказание помощи пострадавшим». Заполните необходимые данные в разделе окна «Ввод заявки».
В Министерстве напоминают, что бенефициарами акции являются пострадавшие в результате боевых действий, получившие медицинскую помощь и обслуживание в медицинских учреждениях, не имеющие группы инвалидности или имеющие (могут иметь) третью группу инвалидности. Материальная помощь будет оказана Единой социальной службой (ЕСС) Министерства труда и социальных дел на основании электронного заявления получателя.