Հայաստանի և Բուլղարիայի նախագահների հայտարարության մեջ շեշտվում է ՀՀ սահմանների նկատմամբ հարգանքը. ՀՀ ԱԳ փոխնախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայկական կողմը շատ բարձր է գնահատում Հայաստանի և Բուլղարիայի նախագահների՝ համատեղ ընդունած երկկողմ հարաբերություններին նվիրված հայտարարության մեջ Հայաստանի սահմանների նկատմամբ հարգանքի ամրագրումը, որը պետք է ընկալել վերջին ագրեսիայի կոնտեքստում, ինչպես նաև այն, որ Բուլղարիան սատարում է ԵՄ դիտորդական առաքելության ուղարկումը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ լրագրողների հետ զրույցում ամփոփելով ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի` Բուլղարիա պետական այցի առաջին օրվա հանդիպումները, այս մասին նշեց ՀՀ ԱԳ փոխնախարար Պարույր Հովհաննիսյանը` ընդգծելով, որ Բուլղարիան սատարում է ԵՄ-ի փաստահավաք դիտորդական քաղաքացիական առաքելությունը, որը կդիտարկի իրավիճակը Հայաստանի սահմաններում և այդ առումով Բուլղարիայի դիրքորոշումը հստակ է և բավարարող:
«Քննարկումը շարունակվել է վարչապետի հետ աշխատանքային ճաշի ընթացքում, որտեղ շեշտը դրվում էր նաև տրանսպորտային համագործակցության և մասնավորապես շատ կարևոր՝ «Պարսից ծոց-Սև ծով» ծրագրի իրականցմանը : Թե՛ Բուլղարիան, թե՛ Հայաստանը հակված են շարունակելու այդ տրանսպորտային համագործակցությունը, քանի որ այն երկու երկրների կարևոր ոլորտներից է: Հանդիպում եղավ նաև Սոֆիաի քաղաքապետի հետ և քանի, որ Սոֆիան և Երևանը քույր քաղաքներ են, այստեղ էլ մենք համագործակցության բավականին լայն դաշտ ունենք»,-ասաց փոխնախարարը:
Նա ընդգծեց, որ հանդիպումների շրջանակում անդրադարձ է արվում Հայաստանի հարուստ պատմությանը, մշակույթին, ընդհանուր արժեքներին, քանի որ Բուլղարիան Հայաստանի ավանդական գործընկերներից է Եվրոպայում: Եվ պատահական չէ, որ շեշտվում է Հայաստանի սահմանների նկատմամբ հարգանքը, որը պետք է ընկալել վերջին ագրեսիայի կոնտեքստում:
«Նախագահ Ռումեն Ռադևի հետ մանրամասն քննարկվել է բոլոր ոլորտներում զարգացնելու մեր տնտեսական, առևտրային, մշակութային և բոլոր տեսակի համագործակցությունը: Հատուկ շեշտ էր արվում Եվրոմիության հետ համագործակցությանը, քանի որ Բուլղարիան մեր ավանդական սատարողներից է նաև որպես ՆԱՏՕ-ի անդամ երկիր, այս պահին անվտանգության խնդիրների պարագայում դա նույնպես մեծ դեր ունի»,-ասաց Պարույր Հովհաննիսյանը:
ԱԳ փոխնախարարը ասաց, որ այսօր ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի՝ Բուլղարիայի Հանրապետություն պետական այցի առաջին օրն է, որն անցկացվում է Բուլղարիայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի նշման կապակցությամբ: Կարևորեց քաղաքական հայտարարությունը, որը ստորագրեցին Հայաստանի և Բուլղարիայի նախագահները, թերևս առաջին անգամ է, որ նման դեկլարատիվ փաստաթուղթ է ստորագրվել, այն ոչ միայն նվիրվում է 30-ամյակին, այլ նաև մատնանշում է այն բոլոր ոլորտները, որտեղ երկու երկրները հանձնառու են խորացնել հարաբերությունները, և ինչպես նշված է հռչակագրում՝ նոր որակական մակարդակի հասնել:
ԱԳ փոխնախարար Պարույր Հովհաննիսյանը նշեց, որ ընդգծված էր ուշադրությունը Հայաստանի և նախագահի նկատմամբ, այցը կազմակերպվել էր ամենաբարձր մակարդակով: Կա դեռևս հագեցած մեկ ու կես օր և կարծում են լավ արդյունքներով կվերադառնան Երևան:

В совместном заявлении президентов Армении и Болгарии подчеркивается уважение к границам Армении: замглавы МИД
Армянская сторона высоко оценивает закрепление уважения к границам Армении в посвященном двусторонним отношениям совместном заявлении президентов Армении и Болгарии, которое следует понимать в контексте последней агрессии, а также в том плане, что Болгария поддерживает отправку миссии наблюдателей ЕС.
Как сообщает Арменпресс, подводя итоги встречи президента Армении Ваагна Хачатуряна в первый день его государственного визита в Болгарию, об этом сказал заместитель министра иностранных дел Армении Паруйр Ованнисян, подчеркнув, что Болгария поддерживает наблюдательную гражданскую миссию ЕС, которая будет наблюдать за ситуацией на границе Армении, и в этом отношении позиция Болгарии четкая и удовлетворительная.
«Обсуждение продолжилось во время рабочего обеда с премьер-министром, где также был сделан акцент на реализации транспортного сотрудничества и, в частности, очень важного проекта «Персидский залив — Черное море». И Болгария, и Армения склонны продолжать это транспортное сотрудничество, так как это один из важных секторов обеих стран. Также была встреча с мэром Софии, а поскольку София и Ереван являются городами-побратимами, здесь у нас широкое поле для сотрудничества», - сказал замминистра.
Он подчеркнул, что в рамках встреч были затронуты богатая история, культура и общие ценности Армении, поскольку Болгария является одним из традиционных партнеров Армении в Европе. И не случайно, что было подчеркнуто уважение к границам Армении, что следует понимать в контексте последней агрессии.
«С президентом Руменом Радевым подробно обсуждено развитие нашего экономического, торгового, культурного сотрудничества во всех направлениях. Особый акцент был сделан на сотрудничестве с Европейским союзом, потому что Болгария является одним из наших традиционных сторонников, в том числе как страна-член НАТО, а на данный момент это также играет большую роль в вопросах безопасности», - сказал Паруйр Ованнисян.
Заместитель министра иностранных дел сообщил, что сегодня первый день государственного визита президента Армении Ваагна Хачатуряна в Республику Болгария, который проходит в связи с 30-летием установления дипломатических отношений с Болгарией. Была отмечена важность политического заявления, подписанного президентами Армении и Болгарии, так как, наверное, впервые подписан такой декларативный документ, он не только посвящен 30-летию усноавления дипотношений, но и содержит все области, в которых обе страны привержены углубление отношений, и как заявлено в декларации, по этим направлениям можно выйти на качественно новый уровень.
Заместитель министра иностранных дел Паруйр Ованнисян отметил, что внимание к Армении и президенту было подчеркнутым, визит был организован на самом высоком уровне. Впереди еще полтора насыщенных дня, и замминистра надеется, что делегация вернется в Ереван с хорошими результатами.