Կոմիտասի թանգարանում տեղի է ունեցել Գերմանիայի և Հայաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակին նվիրված համերգ
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտում տեղի է ունեցել Գերմանիայի և Հայաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակին նվիրված համերգ, որի ընթացքում ելույթ են ունեցել Անի Յորենցը (սոպրանո) և Մաթիաս Սամուիլը (դաշնամուր):
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է թանգարան-ինստիտուտի տարածած հաղորդագրությունից, համերգն անցկացվել է «Կոմիտաս» միջազգային գիտաժողով-փառատոնի շրջանակում:
Հայաստանում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության դեսպան Վիկտոր Ռիխտերը նշել է, որ իր համար առանձնահատուկ պատիվ է հոկտեմբերի 3-ին՝ Գերմանիայի միասնության օրը, Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտում ներկա գտնվել երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակին նվիրված համերգին.
«Մեծապես շնորհակալ եմ Կոմիտասի թանգարանին՝ այս միջոցառումը մեր երկու երկրների համար այդքան խորհրդանշական վայրում անցկացնելու համար։ Հայ կոմպոզիտոր Սողոմոն Սողոմոնյանի կյանքը մեր երկու ժողովուրդների տևական մշակութային կապերի վկայությունն է։ Նա ուսանել և աշխատել է Բեռլինում և 19-րդ դարի վերջին՝ նախքան վերադարձը Օսմանյան կայսրություն, նա հիմնադիր անդամն է եղել «Միջազգային երաժշտական միություն» կազմակերպության։ Նրա երաժշտությունը միավորում է մեր երկրներն ու ժողովուրդներին»։
Դեսպանը երկկողմ հարաբերություններում շրջադարձային է համարել Գերմանիայի Բունդեսթագի կողմից Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ բանաձևի ընդունումը 2016 թվականի հունիսի 2-ին, որով Գերմանիան նշանակալի նպաստ բերեց Հայոց ցեղասպանության ճանաչման միջազգային գործընթացին և մարդկության դեմ:
Ողջունելով հյուրերին՝ Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Նիկոլայ Կոստանդյանը նշել է, որ Գերմանիան և գերմանական մշակույթը Կոմիտասի կյանքում առանձնահատուկ նշանակություն ունեն:
«Շնորհավորում եմ մեր երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման տարեդարձի, ինչպես նաև Գերմանիայի ազգային տոնի՝ Միասնության օրվա առթիվ և ողջունում եմ «Կոմիտաս» միջազգային գիտաժողով-փառատոնի համերգը, որը կայանում է Գերմանիայի հրաշալի երաժիշտների՝ Մաթիաս Սամուիլի և Անի Յորենց Սարգսյանի մասնակցությամբ՝ համագործակցությամբ Ալմազյան փրոդաքշնի»,- ընդգծել է Նիկոլայ Կոստանդյանը՝ շնորհակալություն հայտնելով ԿԳՄՍ նախարարությանը և Հայաստանում ԳԴՀ դեսպանությանը:
Շնորհավորելով դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի և Միասնության օրվա առթիվ՝ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանը շեշտել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունն այսօր բարդ և բեկումնային ժամանակաշրջանում է ապրում.
«Դժվար է գտնել մեկ այլ երկիր, որը կարող է պատմական աղետների և փլուզումների հաղթահարման օրինակ լինել, ինչպես Գերմանիան է: Շնորհիվ անցյալի փառահեղ փիլիսոփայական մտքի և գեղարվեստական մշակույթի բացառիկ հենքի՝ Գերմանիան կարողացել է հաղթահարել պատմական փակուղիները և պատմական որոշումների հետևանքները, հաստատել քաղաքացիական արժեքները, հանրային համակեցության կանոնները, մարդու ազատությունն ու իրավունքները»:
ԿԳՄՍ փոխնախարարը վստահություն է հայտնել, որ Գերմանիան իր խոսքն ունի ասելու աշխարհաքաղաքական ցնցումների այս համատեքստում, և հայ-գերմանական երկարամյա բարեկամությունը շարունակելու է ամրապնդվել՝ ի նպաստ մեր ժողովուրդների բարօրության:
Կամերային երաժշտության երեկոյի ընթացքում հնչել են Կոմիտասի, Բրամսի, Ռախմանինովի, Չիլեայի, Շտրաուսի, Դվորժակի և Կալմանի ստեղծագործությունները:

В Музее Комитаса состоялся концерт, посвященный 30-летию установления дипотношений между Германией и Арменией
В Музее-институте Комитаса состоялся концерт, посвященный 30-летию установления дипломатических отношений между Германией и Арменией, на котором выступили Ани Йоренц (сопрано) и Матиас Самуил (фортепиано).
Как передает «Арменпресс», со ссылкой на сообщение Музея-института Комитаса, концерт прошел в рамках международной конференции-фестиваля, посвященной Комитасу.
Посол Федеративной Республики Германия в Армении Виктор Рихтер отметил, что для него особая честь присутствовать на концерте, посвященном 30-летию установления дипломатических отношений между двумя странами, именно 3 октября в День немецкого единства.
«Я благодарен Музею Комитаса за проведение этого мероприятия в столь символичном для двух наших стран месте. Жизнь армянского композитора Согомона Согомоняна является свидетельством прочных культурных связей между нашими народами. Он учился и работал в Берлине, а в конце 19 века, прежде чем вернуться в Османскую империю, был одним из основателей Международного музыкального союза. Его музыка объединяет наши страны и народы».
Посол расценил принятие Бундестагом Германии 2 июня 2016 года резолюции о Геноциде армян как поворотный момент в двусторонних отношениях, чем Германия внесла значительный вклад в процесс международного признания Геноцида армян и против человечества.
Приветствуя гостей, директор Музея-института Комитаса Николай Костандян отметил, что Германия и немецкая культура имели особое значение в жизни Комитаса.
«Поздравляю с годовщиной установления дипломатических отношений между нашими странами, а также с национальным праздником Германии, Днем единства. Приветствую участников концерта - немецких музыкантов Матиаса Самуэля и Ани Йоренц Саркисян, которые сотрудничают с Almazyan Productions», - подчеркнул Николай Костандян, поблагодарив Министерство ОНКС и посольство Германии в Армении.
Поздравляя с 30-летием установления дипломатических отношений и по случаю Дня единства, заместитель министра ОНКС Ара Хзмалян подчеркнул, что Республика Армения переживает сложный и переломный период.
«Трудно найти другую страну, которая могла бы быть примером преодоления исторических катастроф и коллапсов, как Германия. Благодаря уникальному фундаменту славной философской мысли и художественной культуры прошлого Германия смогла преодолеть исторические тупики и последствия исторических решений, утвердить гражданские ценности, правила общественного сосуществования, свободы и права человека. Он выразил уверенность, что Германия имеет свое слово в этом контексте геополитических потрясений, и давняя дружба между Арменией и Германией и впредь будет укрепляться во благо наших народов.