Սյունիքի մարզի բանահյուսական ժառանգության պահպանման նպատակով Հայաստանի Հանրապետությանը միջազգային աջակցություն է ցուցաբերվել
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի «Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պաշտպանության մասին» կոնվենցիայի հիմնադրամից «Միջազգային աջակցություն» անվանակարգով 2022 թվականին Հայաստանի Հանրապետությանը տրամադրվել է դրամաշնորհ (74,855.00 USD) «ՀՀ Սյունիքի մարզի բանահյուսական ժառանգության համայնքահեն գույքագրումը, փաստաթղթավորումը և պահպանումը» վերնագրով հայտի շրջանակում 2 տարի ժամկետով ծրագիր իրականացնելու համար:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունից, հայտը պատրաստվել է ՀՀ ԳԱԱ հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի նախաձեռնությամբ և ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության խորհրդատվական աջակցությամբ:
Ծրագրի նպատակն է գույքագրել, պահպանել և խթանել ՀՀ Սյունիքի մարզի ոչ նյութական մշակութային ժառանգությունը՝ որպես տարածաշրջանի տեղական առանձնահատկությունների ու ինքնության դրսևորում, քանի դեռ այն կենսունակ է և շրջանառվում է ժողովրդական հեքիաթների, առասպելների, լեգենդների, ավանդույթների, ասացվածքների, ծիսական երգերի և այլ ձևերով: Ներկայում անհրաժեշտություն է այս ամենի գրանցումը՝ կապված սերնդափոխության և ժառանգության փոխանցման ապահովման հետ:
Ծրագրի ընթացքում ՀՀ Սյունիքի մարզում իրականացվելու են տեղական բանահյուսության գույքագրման, դաշտային հետազոտական աշխատանքներ, ուսուցողական հանդիպումներ ժառանգության կրողների հետ՝ Արծվանիկ, Դավիթ Բեկ, Կապան, Շաղաթ, Թասիկ, Տեղ, Շինուհայր, Կարճևան, Լեհվազ համայնքներում, համագործակցություն Սյունիքի հայագիտական կենտրոնի, Գորիսի պետական համալսարանի հետ:
Ծրագրի շրջանակում սեպտեմբերի 25-ին Հայաստան կժամանի ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի միջազգային փորձագետ, Թեհրանի Շահիդ Բեհեշտի համալսարանի դասախոս Ժանետ Բլեյքը, որը վերապատրաստման դասընթաց կանցկացնի ծրագիրն իրականացնող խմբի համար՝ մասնագիտական խորհրդատվությամբ նպաստելով ծրագրի արդյունավետ կազմակերպմանը: Սյունիքում հավաքագրված և փաստաթղթավորված նյութերը կթվայնացվեն՝ ստեղծելով Սյունիքի բանահյուսական ժառանգության տվյալների շտեմարան և կայք:
Նշվում է, որ այս աշխատանքները համահունչ են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի 2003 թվականի «Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պաշտպանության մասին» կոնվենցիային, «Հայաստանի Հանրապետության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության մասին» օրենքի և այլ իրավական ակտերի դրույթներին:

Международное содействие сохранению фольклорного наследия Сюникской области Республики Армения
В 2022 году Республика Армения для реализации двухлетнего проекта под названием «Инвентаризация, документирование и сохранение фольклорного наследия Сюникской области Республики Армения» получила грант от Фонда ЮНЕСКО по охране нематериального культурного наследия на сумму $74 855,00. Грант проходил по категории «Международное содействие».
Как сообщили «Арменпресс» в Министерстве образования, культуры, спорта и науки РА, заявка подготовлена по инициативе Института археологии и этнографии НАН РА, при консультативном содействии Министерства ОНКС РА.
Целью проекта является инвентаризация, сохранение и популяризация нематериального культурного наследия Сюникской области РА как проявления местных особенностей и самобытности региона, пока оно жизнеспособно и распространяется в форме народных сказок, мифов, легенд, преданий, пословицы, обрядовых песен и других форм. В настоящее время необходимо зарегистрировать все это, чтобы обеспечить правопреемство и наследование.
В ходе проекта в сотрудничестве с Арменоведческим центром Сюника, Горисским государственным университетом в общинах Арцваник, Давид-Бек, Капан, Шагат, Тасик, Тег, Шинуайр, Карчеван, Лехваз Сюникской области РА будут проведены инвентаризация местного фольклора, полевые исследования и встречи с носителями наследия.
В рамках проекта 25 сентября в Армению прибудет международный эксперт ЮНЕСКО, профессор Университета Шахида Бехешти в Тегеране Джанет Блейк, которая проведет обучающий курс для группы, реализующей проект, способствуя эффективной организации проекта. Собранные и задокументированные в Сюнике материалы будут оцифрованы для создания базы данных и веб-сайта фольклорного наследия Сюника.
Отмечается, что эти работы соответствуют Конвенции ЮНЕСКО 2003 года «Об охране нематериального культурного наследия», положениям Закона «О нематериальном культурном наследии Республики Армения» и другим правовым актам.