ԱՄՆ-ն կշարունակի աջակցել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բոլոր հարցերի համապարփակ և խաղաղ կարգավորմանը. Ֆիլիպ Ռիքեր
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կովկասյան բանակցությունների հարցերով ավագ խորհրդական դեսպան Ֆիլիպ Ռիկերը սեպտեմբերի 8-10-ը Հայաստան կատարած այցի ընթացքում հանդիպել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանին, ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանին, հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում ՀՀ հատուկ բանագնաց Ռուբեն Ռուբինյանին։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնել են Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանությունից:
Նշվում է, որ հանդիպումների ընթացքում դեսպան Ռիկերը վերահաստատել է Միացյալ Նահանգների հանձնառությունը՝ հարավկովկասյան տարածաշրջանում անվտանգ, կայուն, ժողովրդավար, բարեկեցիկ ու խաղաղ ապագան խթանելու հարցում։ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բոլոր հարցերի համապարփակ և խաղաղ կարգավորմանն աջակցելու նպատակով Միացյալ Նահանգները կշարունակի ներգրավվածությունը երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերով, ինչպես նաև համախոհ գործընկերների հետ, ինչպիսին է Եվրամիությունը:

U.S. to continue to support comprehensive peaceful settlement of all issues between Armenia and Azerbaijan-Philip Reeker
YEREVAN, SEPTEMBER 10, ARMENPRESS. Ambassador Philip Reeker, the United States Senior Advisor for Caucasus Negotiations met with Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan, Foreign Minister Ararat Mirzoyan, Security Council Secretary Armen Grigoryan, and Normalization Envoy Ruben Rubinyan during his visit to Armenia on September 8-10, the U.S. Embassy Yerevan said in a statement.
“Ambassador Reeker reiterated the U.S. commitment to promoting a secure, stable, democratic, prosperous, and peaceful future for the South Caucasus region. The United States will continue to engage bilaterally, with like-minded partners, such as the European Union, and multilaterally to support a comprehensive peaceful settlement of all issues between Azerbaijan and Armenia”, the Embassy’s statement says.