Վլադիվոստոկում տեղի է ունեցել Նիկոլ Փաշինյանի և Վլադիմիր Պուտինի հանդիպումը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վլադիվոստոկում անցկացվող «Բազմաբևեռ աշխարհի ճանապարհին» թեմայով Արևելյան տնտեսական 7-րդ համաժողովի շրջանակում տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հանդիպումը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ իր խոսքում ՌԴ նախագահը, մասնավորապես, նշել է.
«Հարգելի Նիկոլ Վովայի, մենք Ձեզ հետ մշտական կապի մեջ ենք՝ կանոնավոր հանդիպումներ, հեռախոսազրույցներ ընթացիկ արդիական հարցերի շուրջ, բայց, այնուամենայնիվ, այսօր անձնապես հանդիպելով Ձեզ՝ կարևոր եմ համարում հիշատակել, որ այս տարի մենք նշում ենք դիվանագիտական հարաբերությունների 30-ամյակը, հիմնարար պայմանագրի ստորագրման 25-ամյակը:
Մեր հարաբերությունները զարգանում են բոլոր ուղղություններով: Մենք աշխատում ենք մեր կազմակերպություններում՝ և՛ տնտեսական կազմակերպությունում, և՛ ՀԱՊԿ-ում, նկատի ունեմ՝ անվտանգության և կայունության ապահովումը: Մոտ ապագայում Դուք պլանավորում եք լինել նաև Ուզբեկստանում կայանալիք Շանհայի համագործակցության կազմակերպության շրջանակում նախատեսվող միջոցառումներին, որտեղ հնարավորություն կլինի ևս մեկ անգամ հանդիպել և գործընկերների հետ բանակցել:
Հայաստանի առևտրատնտեսական գործընկերների շրջանակում Ռուսաստանը վստահորեն պահպանում է առաջին տեղը: Առևտրաշրջանառությունը վերջին շրջանում, մոտավորապես, 25-30 տոկոսով աճել է: Մենք, իրոք, նկատում ենք Հայաստանում տնտեսական կայունացումը: Ձեր կառավարության կողմից շատ բան է արվել այդ ուղղությամբ:
Իհարկե, ամենազգայուն հարցերից մեկը վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ անվտանգության ապահովման հետ կապված իրավիճակին: Մենք դրա շուրջ մշտապես Ձեզ հետ խոսում ենք, մշտապես կապի մեջ ենք: Եվ ես ուրախ եմ Ռուսաստան Ձեր այցի ընթացքում՝ Վլադիվոստոկում տնտեսական ֆորումի շրջանակում զրուցել այս բոլոր թեմաների շուրջ:
Մեզ մոտ ընդլայնվում են այն ընկերությունների և մարդկանց շրջանակը, որոնք փոխգործակցում են: Մոտ ապագայում նաև բիզնես-օպերատորներն են պատրաստվում հանդիպել, նաև մարզային ֆորում պետք է անցկացնեն: Նախատեսված են նաև այլ միջոցառումներ, այդ թվում՝ հումանիտար, մշակույթի, կրթության ոլորտներում:
Շատ շնորհակալ եմ, որ հրավերն ընդունել եք և այցելել եք Վլադիվոստոկում տնտեսական ֆորումին»:
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ իր խոսքում ասել է.
«Շատ շնորհակալ եմ Վլադիմիր Վլադիմիրի: Թույլ տվեք ևս մեկ անգամ շնորհակալություն հայտնել Ձեզ՝ Արևելյան տնտեսական ֆորումին մասնակցելու հրավերի համար: Անկեղծ ասած, ֆորումն ինձ դուր է եկել (այն, իհարկե, շարունակվում է), տպավորված եմ Վլադիվոստոկով՝ հիանալի վայր է: Հույս ունեմ, որ դեռ առիթներ կլինեն այցելել և ոչ միայն աշխատանքային նպատակով, այլ նաև՝ այլ առիթներով:
Իհարկե, ինչպես Դուք արդեն նշեցիք, ընթացիկ տարին շատ կարևոր տարի էր մեր հարաբերությունների համար՝ նկատի ունեմ և՛ ՀԱՊԿ-ի, և՛ մեր երկկողմ հարաբերությունների հետ կապված հոբելյանները:
Ռուսաստանը հանդիսանում է Հայաստանի Հանրապետության ամենամոտ գործընկերն ու ռազմավարական դաշնակիցը: Եվ հատկապես այս բարդ ժամանակներում շատ կարևոր են մշտական շփումները և դիրքորոշումների հստակեցումը:
Դուք նշեցիք, ես էլ եմ ցանկանում նշել ռուսաստանյան խաղաղապահների առաքելությունը Լեռնային Ղարաբաղում: Պետք է խոստովանել, որ դա այնքան էլ հեշտ առաքելություն չէ: Մենք բազմաթիվ անգամներ խոսել ենք դրա մասին: Մենք շատ բարձր ենք գնահատում Ռուսաստանի խաղաղապահների գործունեությունը Լեռնային Ղարաբաղում, Լաչինի միջանցքում, և ես կարծում եմ, որ դա շատ կարևոր է ընդգծել: Ընդհանրապես՝ Լեռնային Ղարաբաղում անվտանգության ապահովման իմաստով կան նրբություններ, որոնք մենք մշտապես քննարկում ենք, և կարծում եմ` այսօր էլ շատ տեղին կլինի այդ հարցերը քննարկել:
Մեր երկրների առևտրատնտեսական հարաբերություններին վերաբերող հարցերը նույնպես ավանդական բնույթ են կրում: Շատ ուրախալի է, որ հետհամավարակային շրջանում մեր առևտրատնտեսական հարաբերությունները ոչ միայն վերականգնվել են, այլ նաև որոշակի նոր դրական զարգացումներ կան, որոնց մասին մենք խոսեցինք ֆորումի ժամանակ:
Իհարկե, մեր հարաբերությունների օրակարգը շատ հագեցած է, և ես վստահ եմ, որ այսօր նույնպես կունենանք բովանդակալից և հագեցած զրույց: Եվս մեկ անգամ շնորհակալություն ջերմ ընդունելության համար»:

Pashinyan, Putin hold meeting in Vladivostok
YEREVAN, SEPTEMBER 7, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan and President of Russia Vladimir Putin held a meeting in Vladivostok on the sidelines of the 7th Eastern Economic Forum, the PM’s Office said.
In his remarks the Russian President said:
“Dear Mr. Prime Minister, we are in constant touch with you, regular meetings, telephone conversations on current relevant issues, but in any case, meeting you today in person, I consider it important to remind that this year we are celebrating the 30th anniversary of the diplomatic relations and the 25th anniversary of the signing of the fundamental Treaty. Our relations are developing in all directions. We work in our organizations, both in the economic organization, and the CSTO, I mean the insurance of security and stability. You are also planning to be present at the upcoming events within the framework of Shanghai Cooperation Organization in Uzbekistan, where there will be an opportunity to meet once again and talk to the partners.
Among Armenia’s trade-economic partners, Russia is confidently maintaining the first place. The trade turnover has recently increased by around 25-30%. We really notice Armenia’s economic stabilization. A lot has been done by your government on this direction.
Of course, one of the most sensitive issues is the situation connected with ensuring security around Nagorno Karabakh. We also talk to you about this, are in constant touch. And I am happy to talk to you about all these topics during your visit to Russia on the sidelines of the Economic Forum in Vladivostok.
The circle of companies and people who are cooperating are expanding in us. Business-operators are also planning to meet in the near future, a provincial forum will also be held. Other events are also planned in humanitarian, culture and education sectors.
Thank you very much for accepting the invitation and visiting the Economic Forum in Vladivostok”.
In his turn the Armenian PM said:
“Thank you very much Mr. President. Let me once again thank you for the invitation to participate in the Eastern Economic Forum. Frankly, I liked the Forum (of course, it continues), I am impressed by Vladivostok, it’s an amazing place. I hope there will be other occasions to visit here not only for working purposes, but also for other occasions.
Of course, as you already said, this yer was a very important year for our relations, I mean the jubilees connected with both the CSTO and our bilateral relations.
Russia is Armenia’s closest partner and strategic ally. And especially in these difficult times the constant contacts and the clarification of positions are highly important.
You said, I also want to highlight the mission of the Russian peacekeepers in Nagorno Karabakh. It should be stated that it is not so easy mission. We have talked about this many times. We highly appreciate the activity of Russian peacekeepers in Nagorno Karabakh, in the Lachin corridor, and I think that it is very important to highlight. In general, there are nuances regarding ensuring security in Nagorno Karabakh, which we always discuss, and I think that it will be right to discuss these issues also today.
Issues relating to the commercial relations of our countries are also of traditional nature. It’s very gratifying that in the post-pandemic period our commercial relations have not only been recovered, but also there are some positive developments which we talked about during the Forum.
The agenda of our relations is very full, and I am confident that today as well we will have a comprehensive talk. Once again thank you for the warm welcome”.