Գոթյե Կապյուսոնի հետ համերգով մեկնարկել է Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի 17-րդ համերգաշրջանը և «Արմենիա» փառատոնը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենիա» միջազգային երաժշտական փառատոնի սեպտեմբերի 3-ին կայացած բացմամբ մեկնարկել է Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի 17-րդ համերգաշրջանը։ Երեկոյի ընթացքում Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ ելույթ է ունեցել համաշխարհային հռչակ վայելող թավջութակահար Գոթյե Կապյուսոնը։ Համերգային ծրագրում հնչել են Նիկոլայ Ռիմսկի-Կորսակովի «Իսպանական Կապրիչիոն», Ալեքսեյ Շորի «Երաժշտական ուխտագնացություն» թավջութակի կոնցերտը, Ալեքսանդր Բորոդինի նախերգանքը «Իշխան Իգոր» օպերայից և Կամիլ Սեն-Սանսի Թավջութակի թիվ 1 կոնցերտը։ Համերգը ղեկավարել է Սերգեյ Սմբատյանը։ «Արմենպրես»-ին այս մասին տեղեկացրին Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբից։
Ըստ աղբյուրի՝«Արմենիա» միջազգային երաժշտական փառատոնը հիմնադրվել է Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի և Մշակույթի աջակցման եվրոպական հիմնադրամի (EUFSC) նախագահ Կոնստանտին Իշխանովի նախաձեռնությամբ և այս տարիների ընթացքում Երևանում հյուրընկալել է աշխարհահռչակ բազմաթիվ երաժիշտների՝ անմոռանալի պահեր պարգևելով երաժշտասերներին։ «Արմենիա» 6-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնն անցկացվում է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության աջակցությամբ։
Նշվում է, որ Սերգեյ Սմբատյանը, անդրադառնալով «Արմենիա» 6-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնին, կարևորեց, որ փառատոնի և նոր համերգաշրջանի բացումը տրվում է Գոթյե Կապյուսոնի մասնակցությամբ համերգով. «Ունենք փայլուն արտիստներ, որ առաջիկա մեկ ամսվա ընթացքում ելույթ կունենան Երևանում՝ Միշա Մայսկի, Գիլ Շահամ, Յոզեֆ Կալեյա և այլք։ Փառատոնային մշակույթը կարևոր է մեր քաղաքի համար։ Ի սկզբանե որոշել էինք, որ «Արմենիա» փառատոնը պետք է անցկացվի սեպտեմբերին, երբ մեր մայրաքաղաքում շատ են զբոսաշրջիկները, որոնք, Հայաստան գալով, պետք է հիանան նաև մեր արվեստով, մեր երաժիշտների վարպետությամբ ու մեծ ճանաչում ունեցող երաժիշտների կատարումները վայելելով։ Կարծում եմ՝ Գոթյե Կապյուսոնի նման արտիստների ներգրավումը փառատոնի շրջանակներում դասական երաժշտության շատ երկրպագուների կարող է բերել մեր երկիր»։
«21-րդ դարի լավագույն թավջութակահարներից Գոթյե Կապյուսոնն էլ ասաց, որ շատ ուրախ է Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ հրաշալի համագործակցության համար։ Երևանում համատեղ հանդես են գալիս երկրորդ անգամ, առաջին բեմելը 2013 թվականին էր։ Նա նշեց, որ մեծագույն հաճույք է բացել «Արմենիա» փառատոնը։ Իսկ սեպտեմբերի 3-ի համերգն իր համար նշանավոր է նաև նրանով, որ այդ օրն իր ծննդյան օրն է։ Թավջութակահարը նկատում է, որ ուրախ է հանդես գալ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ, որտեղ նվագում են երիտասարդ, էներգիայով լի երաժիշտներ։ Կապյուսոնը նաև նշեց, որ ինքը միշտ սիրով է կատարում այն ստեղծագործությունները, որ ներկայացնում է Երևանում՝ Սեն-Սանսի և Շորի Թավջութակի կոնցերտները։
Անդրադառնալով Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի նոր՝ 2022-2023թթ. համերգաշրջանին՝ տեղեկացնենք, որ այս ընթացքում երաժշտասերներին սպասվում են համերգային հանդիպումներ համաշխարհային ճանաչում վայելող երաժիշտների հետ։ Նվագախումբը դասական երաժշտության սիրահարներին կներկայանա փառատոներով, համերգային երեկոներով, նոր նախագծերով։ Նախատեսված են նաև արտասահմանյան հյուրախաղեր Մեծ Բրիտանիայում, Ավստրիայում, Օմանի Սուլթանությունում, որոնց շրջանակներում, ի թիվս դասական երաժշտության համաշխարհային գանձարանի նմուշների, կներկայացվեն նաև հայ կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ ։
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբից հայտնում են նաև, որ նոր համերգաշրջանում նախատեսվում է ձայնագրել հայ կոմպոզիտորներ Ալեքսանդր Հարությունյանի, Ջոն Տեր-Թադևոսյանի, Տիգրան Մանսուրյանի ստեղծագործություններից։

Концерт с Готье Капюсоном: стартовал 17-й концертный сезон ГСО Армении и фестиваль «Армения»
17-й концертный сезон Государственного симфонического оркестра Армении стартовал открытием международного музыкального фестиваля «Армения», состоявшегося 3 сентября с Государственным симфоническим оркестром Армении выступил всемирно известный виолончелист Готье Капюсон.В программу концерта вошли «Испанское каприччио» Николая Римского-Корсакова, Концерт для виолончели с оркестром «Музыкальное паломничество» Алексея Шора, Увертюра к опере «Князь Игорь» Александра Бородина и Концерт для виолончели с оркестром № 1 Камиля Сен-Санса.Концерт вел Сергей Смбатян. Об этом Арменпресс сообщили в Государственном симфоническом оркестре Армении
Согласно источнику, международный музыкальный фестиваль "Армения" был учрежден по инициативе художественного руководителя и главного дирижера Государственного симфонического оркестра Армении Сергея Смбатяна и президента Европейского фонда поддержки культуры (EUFSC) Константина Ишханова. На протяжении многих лет принимал в Ереване многих всемирно известных музыкантов, даря любителям музыки незабываемые моменты.
6-й Международный музыкальный фестиваль "Армения" проводится при поддержке Министерства экономики РА.
Отмечается, что Сергей Смбатян, говоря о 6-м Международном музыкальном фестивале «Армения», подчеркнул, что открытие фестиваля и нового концертного сезона дает концерт с участием Готье Капюсона.«У нас есть блестящие артисты, которые выступят в Ереване в течение ближайшего месяца: Миша Майский, Гиль Шахам, Иосиф Калея и другие. С самого начала мы решили, что фестиваль «Армения» нужно провести в сентябре, когда в нашей столице много туристов, которые, приезжая в Армению, должны также восхищаться нашим искусством, мастерством наших музыкантов и наслаждаться выступлениями хорошо известные музыканты.Думаю, что привлечение в рамках фестиваля таких артистов, как Готье Капусон, может привлечь в нашу страну многих поклонников классической музыки».
Один из лучших виолончелистов нашего времени Готье Капюсон также сказал, что очень рад прекрасному сотрудничеству с Государственным симфоническим оркестром Армении.Они выступают вместе в Ереване во второй раз, а первое выступление состоялось в 2013 году.Он отметил, что было очень приятно открывать фестиваль «Армения».И концерт 3 сентября для него знаменателен еще и тем, что в этот день у него день рождения.Виолончелист отмечает, что счастлив выступать с Государственным симфоническим оркестром Армении, где играют молодые энергичные музыканты.Капюсон также отметил, что ему всегда нравится исполнять произведения, которые он представляет в Ереване: концерты Сен-Санса и Шора.
В новом сезоне Государственного симфонического оркестра Армении 2022-2023 гг. любителей музыки ждут концертные встречи с музыкантами с мировым именем. Запланированы также зарубежные гастроли в Великобритании, Австрии, Омане, в рамках которых среди образцов мировой сокровищницы классической музыки будут представлены и произведения армянских композиторов.
Государственный симфонический оркестр Армении также сообщает, что в новом концертном сезоне планируется запись произведений армянских композиторов Александра Арутюняна, Джона Тер-Тадевосяна, Тиграна Мансуряна.