Հայաստանի և հայկական երաժշտության հետ ինձ երկար տարիներ են կապում. Դանիել Ռայսկին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Սիմֆոնիկ Երևան» միջազգային երաժշտական փառատոնի 12-րդ համերգի ընթացքում հնչել են Էդվարդ Էլգարի, Սեմյուել Բարբերի, Տիգրան Մանսուրյանի, Ալեքսեյ Շորի, Ջոն Բրաննինգի ստեղծագործությունները։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ համերգը ղեկավարում էր դիրիժոր Դանիել Ռայսկինը, ով Ուինիփեգի սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավարն է, Սլովակիայի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գլխավոր դիրիժորը, ինչպես նաև՝ Բելգրադի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գլխավոր հրավիրյալ դիրիժորը։
Դանիել Ռայսկինը «Սիմֆոնիկ Երևան» փառատոնի ընթացքում ղեկավարել է 5 համերգ։ Ըստ նրա՝ հնարավոր չէ կապ հաստատել ունկնդրի հետ, եթե կոնտակտ չկա նվագախմբի, երաժիշտների հետ։
Խոսելով Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ համագործակցության մասին՝ դիրիժորը նկատել է, որ մարդկային և պրոֆեսիոնալ կոնտակտը կոլեկտիվի հետ շատ հեշտ է ստացվել։
«Մշակութային ընդհանրությունները համախմբում են մեզ։ Դպրոցը, հատկապես լարայինների, շատ հոգեհարազատ է ինձ, ես ինքս նույն դպրոցն եմ անցել։ Ինձ Հայաստանի և հայկական երաժշտության հետ երկար տարիներ են կապում, սովորել եմ հայկական ծագում ունեցող նշանավոր ալտահար ՔիմՔաշքաշյանի մոտ, ունեմ բազմաթիվ հայ ընկերներ, ներկայացրել եմ հայ կոմպոզիտորների բազմաթիվ ստեղծագործություններ, ձայնագրել եմ Խաչատրյանի կոնցերտներն ու ռապսոդիաները։ Այնպես որ՝ ինձ համար սա մի մշակույթ է, որտեղ ես ինձ շատ հարմար եմ զգում»,- ասում է նա:
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի լարային կազմի հետ ելույթ է ունեցել Չինաստանը ներկայացնող կիթառահար Շվովֆեյ Յանը։ Վերջինս իր միջազգային հաջողության շնորհիվ ելույթ է ունեցել ավելի քան 50 երկրների հեղինակավոր համերգասրահներում՝ աշխարհի առաջատար նվագախմբերի հետ:
Օգոստոսի 12-25-ը Երևանում անցկացվել է Symphonic Yerevan միջազգային երաժշտական փառատոնը, որը կազմակերպել են Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը և Մշակույթի աջակցման եվրոպական հիմնադրամը (EUFSC, նախագահ՝ Կոնստանտին Իշխանով)։

Daniel Raiskin: “I have been connected with Armenia and Armenian music for many years”
Guitarist Xuefei Yang has performed with the string section of the Armenian State Symphony Orchestra. Xuefei is one of the few guitarists whose artistry connects with audiences far beyond the guitar fraternity. Her international success has led her to be invited to play in more than 50 countries at numerous prestigious venues, and is frequently invited to play with the world’s leading orchestras.
The concert was conducted by Daniel Raiskin who is the Music Director of the Winnipeg Symphony Orchestra, Chief Conductor of the Slovak Philharmonic Orchestra, as well as Principal Guest Conductor of the Belgrade Philharmonic Orchestra.
Throughout “Symphonic Yerevan” Festival Daniel Raiskin conducted 5 concerts. According to maestro Rayskin, it’s not possible to fix contact with the audience, if there is no such contact with the orchestra and musicians. Speaking about the collaboration with the Armenian State Symphony Orchestra, the conductor notes that personal and professional contact with the orchestra was very easy. “Cultural generalities unite us. The school, especially the string school, is very close to my heart, I went through the same school myself. I have been connected with Armenia and Armenian music for many years, I studied with Kim Kashkashian, the outstanding violist of Armenian origin, I have many Armenian friends, I have performed many works of Armenian composers and have recorded Khachaturian's concerts and rhapsodies. So, for me, this is a culture where I feel very comfortable,” says Daniel Raiskin.
To recall that the Symphonic Yerevan International Music Festival was held in Yerevan commencing on the 12th of August and running until the 25th of the month, co-organized by the Armenian State Symphony Orchestra and European Foundation for Support of Culture (EUFSC, President Konstantin Ishkhanov). Alexey Shor is the Composer-In-Residence for the Festival.