Հայաստանի և հայկական երաժշտության հետ ինձ երկար տարիներ են կապում. Դանիել Ռայսկին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Սիմֆոնիկ Երևան» միջազգային երաժշտական փառատոնի 12-րդ համերգի ընթացքում հնչել են Էդվարդ Էլգարի, Սեմյուել Բարբերի, Տիգրան Մանսուրյանի, Ալեքսեյ Շորի, Ջոն Բրաննինգի ստեղծագործությունները։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ համերգը ղեկավարում էր դիրիժոր Դանիել Ռայսկինը, ով Ուինիփեգի սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավարն է, Սլովակիայի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գլխավոր դիրիժորը, ինչպես նաև՝ Բելգրադի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գլխավոր հրավիրյալ դիրիժորը։
Դանիել Ռայսկինը «Սիմֆոնիկ Երևան» փառատոնի ընթացքում ղեկավարել է 5 համերգ։ Ըստ նրա՝ հնարավոր չէ կապ հաստատել ունկնդրի հետ, եթե կոնտակտ չկա նվագախմբի, երաժիշտների հետ։
Խոսելով Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ համագործակցության մասին՝ դիրիժորը նկատել է, որ մարդկային և պրոֆեսիոնալ կոնտակտը կոլեկտիվի հետ շատ հեշտ է ստացվել։
«Մշակութային ընդհանրությունները համախմբում են մեզ։ Դպրոցը, հատկապես լարայինների, շատ հոգեհարազատ է ինձ, ես ինքս նույն դպրոցն եմ անցել։ Ինձ Հայաստանի և հայկական երաժշտության հետ երկար տարիներ են կապում, սովորել եմ հայկական ծագում ունեցող նշանավոր ալտահար ՔիմՔաշքաշյանի մոտ, ունեմ բազմաթիվ հայ ընկերներ, ներկայացրել եմ հայ կոմպոզիտորների բազմաթիվ ստեղծագործություններ, ձայնագրել եմ Խաչատրյանի կոնցերտներն ու ռապսոդիաները։ Այնպես որ՝ ինձ համար սա մի մշակույթ է, որտեղ ես ինձ շատ հարմար եմ զգում»,- ասում է նա:
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի լարային կազմի հետ ելույթ է ունեցել Չինաստանը ներկայացնող կիթառահար Շվովֆեյ Յանը։ Վերջինս իր միջազգային հաջողության շնորհիվ ելույթ է ունեցել ավելի քան 50 երկրների հեղինակավոր համերգասրահներում՝ աշխարհի առաջատար նվագախմբերի հետ:
Օգոստոսի 12-25-ը Երևանում անցկացվել է Symphonic Yerevan միջազգային երաժշտական փառատոնը, որը կազմակերպել են Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը և Մշակույթի աջակցման եվրոպական հիմնադրամը (EUFSC, նախագահ՝ Կոնստանտին Իշխանով)։

С Арменией и армянской музыкой меня связывают долгие годы: Даниэль Райскин
На 12-ом концерте Международного музыкального фестиваля «Симфонический Ереван» прозвучали произведения Эдварда Элгара, Сэмюэля Барбера, Тиграна Мансуряна, Алексея Шора, Джона Браннинга.
Как передает «Арменпресс», концерт вел дирижер Даниэль Райскин, который является художественным руководителем Виннипегского симфонического оркестра, главным дирижером Словацкого филармонического оркестра, а также главным приглашенным дирижером Белградского филармонического оркестра.
В рамках фестиваля «Симфонический Ереван» Даниэль Райскин дирижировал 5 концертов. По его словам, невозможно установить контакт со слушателем, если нет контакта с оркестром и музыкантами.
Говоря о сотрудничестве с Государственным симфоническим оркестром Армении, дирижер отметил, что человеческий и профессиональный контакт с коллективом состоялся с легкостью.
«Нас объединяют культурные общности. Школа, особенно струнная, очень близка мне, я и сам прошел эту школу. Я много лет связан с Арменией и с армянской музыкой, учился у известного альтиста с армянскими корнями Кима Кашкашяна, у меня много друзей армян, я исполнял много произведений армянских композиторов, записывал концерты и рапсодии Хачатуряна. Так что для меня это культура, в которой я чувствую себя очень комфортно», - сказал Даниэль Райскин.
Со струнным составом Государственного симфонического оркестра Армении выступила гитаристка из Китая Швовфей Ян. Она выступала в престижных концертных залах более чем 50 стран мира, с ведущими оркестрами мира.
С 12 по 25 августа в Ереване прошел Международный музыкальный фестиваль «Симфонический Ереван». Он был организован Государственным симфоническим оркестром Армении и Европейским фондом поддержки культуры (EUFSC, президент: Константин Ишханов).