Հայաստանում կանցկացվի «Սիմֆոնիկ Երևան» միջազգային երաժշտական փառատոնը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը և «Մշակույթի աջակցման եվրոպական հիմնադրամը» օգոստոսի 12-25-ը Երևանում կանցկացնեն «Սիմֆոնիկ Երևան» միջազգային երաժշտական փառատոնը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են ԿԳՄՍ նախարարությունից, հայ երաժշտասերները, ինչպես նաև քաղաքի հյուրերն, ամենօրյա պարբերականությամբ հնարավորություն կունենան ունկնդրելու կամերային և սիմֆոնիկ հարուստ ցանկով 14 համերգ։ Փառատոնի շրջանակում ելույթ կունենան ժամանակի հայտնի երաժիշտները. դաշնակահարներ՝ Նիկիտա Մնդոյանցը, Վանեսսա Բենելլին, Սալիմ Աշքարը, Անահիտ Դիլբարյանը, Արմինե Գրիգորյանը, Սոնա Բարսեղյանը, ջութակահարներ՝ Նենսի Ժուոն, Մարկ Բուշկովը, Ջովանի Անդրեա Զանոնը, կիթառահար՝ Շուֆեյ Յանը, թավջութակահարներ՝ Բրանոն Չոն, Սևակ Ավանեսյանը, ֆլեյտահարներ՝ Նոյեմի Գյորին, Գևորգ Ավետիսյանը, ֆագոտահար՝ Նիկոլայ Պողոսյանը, կլարնետահար՝ Ֆաբրիցիո Մելոնին, ինչպես նաև Խաչատրյանի անվան դաշնամուրային եռյակը։ Փառատոնի պաշտոնական նվագախումբն է Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը։
Համերգների ընթացքում կհնչեն դասական և ժամանակակից կոմպոզիտորների՝ Վոլֆգանգ Ամադեուս Մոցարտի, Ֆրանց Շուբերտի, Պյոտր Չայկովսկու, Անտոնին Դվորժակի, Էդվարդ Էլգարի, Ֆրանց Շուբերտի, Ֆրեդերիկ Շոպենի, Ֆրանսիս Պուլենկի, Ալեքսանդր Թանսմանի և բազմաթիվ այլ հեղինակների ստեղծագործություններ։ Կներկայացվեն նաև հայ կոմպոզիտորների՝ Ալեքսանդր Սպենդիարյանի, Արամ Խաչատրյանի, Ղազարոս Սարյանի, Ալեքսանդր Հարությունյանի, Էդուարդ Հայրապետյանի, Տիգրան Մանսուրյանի ստեղծագործությունները։ Նշենք, որ փառատոնի ռեզիդենտ կոմպոզիտորն է Ալեքսեյ Շորը։
Համերգները կղեկավարեն դիրիժորներ Դանիել Ռայսկինը, Գերգելի Մադարաշը, Սերգեյ Սմբատյանը։
«Ես հպարտ եմ այս հրաշալի քաղաքում «Սիմֆոնիկ Երևան» միջազգային երաժշտական փառատոնի մեկնարկի առթիվ։ Մեծ պատիվ է փառատոնը կյանքի կոչել Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի՝ մեր վաղեմի և թանկագին գործընկերներից մեկի հետ, որը կիսում է դասական երաժշտության ժառանգությանն առնչվող մեր գաղափարներն ու մոտեցումները։ Վստահ եմ, որ այս փառատոնը մեր հաջող համագործակցության ևս մեկ օրինակ կդառնա, և բոլորին կոչ եմ անում միանալ միջազգային ճանաչում ունեցող երաժիշտների մասնակցությամբ երաժշտական այս տոնին»,- ասել է «Մշակույթի աջակցման եվրոպական հիմնադրամի նախագահ Կոնստանտին Իշխանովը։
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը նշել է, որ «Սիմֆոնիկ Երևան» փառատոնի շրջանակում դասական երաժշտության անմոռանալի երեկոները տոն կպարգևեն Երևանի բնակիչներին ու հյուրերին։
«Ուրախ եմ, որ «Մշակույթի աջակցման եվրոպական հիմնադրամի» հետ մեր համագործակցությունը տարեցտարի ընդլայնվում է, և նոր նախագծերի ստեղծման ճանապարհին մեր մոտեցումներն ու ցանկությունները համընկնում են։ Վստահ եմ, որ փառատոնի շրջանակում Հայաստան այցելող բոլոր արտիստները մեր երկրից կգնան՝ իրենց հետ տանելով հայ ունկնդրի ջերմ ընդունելությունը, իսկ երաժշտասերները փառատոնի 14 համերգների երկացանկում կգտնեն իրենց հոգեհարազատ երաժշտությունը»,- ընդգծել է Սերգեյ Սմբատյանը։
Ծրագրին աջակցում են նաև Երևանի քաղաքապետարանը, Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիան, Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտը։

В Армении пройдет Международный музыкальный фестиваль «Симфонический Ереван»
При содействии Министерства образования, науки, культуры и спорта РА Государственный симфонический оркестр Армении и Европейский фондподдержки культуры с 12 по 25 августа в Ереване проведут Международный музыкальный фестиваль «Симфонический Ереван».
Как сообщили «Арменпресс» в Министерстве ОНКС, армянские меломаны, а также гости столицы получат возможность через равные промежутки времени прослушать 14 концертов с избранной программой камерной и симфонической музыки. В рамках фестиваля выступят известные музыканты - пианисты: Никита Мндоянц, Ванесса Бенелли, Салим Ашкар, Анаит Дилбарян, Армине Григорян, Сона Барсегян, скрипачи: Нэнси Жуо, Марк Бушков, Джованни Андреа Занон, гитарист: Шуфей Ян, виолончелисты: Бренон Чо, Севак Аванесян, флейтисты: Ноэми Дьери, Геворг Аветисян, фаготист Николай Погосян, кларнетист Фабрицио Мелони, а также фортепианное трио им. А. Хачатуряна. Официальным оркестром фестиваля является Государственный симфонический оркестр Армении.
В концертах прозвучат произведения классиков и современных композиторов: Вольфганга Амадея Моцарта, Франца Шуберта, Петра Чайковского, Антонина Дворжака, Эдварда Элгара, Франца Шуберта, Фредерика Шопена, Франсиса Пуленка, Александра Тансмана и многих других композиторов. Будут представлены произведения и армянских композиторов Александра Спендиаряна, Арама Хачатуряна, Казароса Сарьяна, Александра Арутюняна, Эдуарда Айрапетяна, Тиграна Мансуряна. Стоит отметить, что постоянным композитором фестиваля является Алексей Шор.
Концерты проведут дирижеры Даниил Райскин, Гергели Мадараш и Сергей Смбатян.
«Я горжусь стартом Международного музыкального фестиваля «Симфонический Ереван» в этом прекрасном городе. Для нас большая честь воплотить фестиваль в жизнь вместе с Государственным симфоническим оркестром Армении, одним из наших давних и дорогих партнеров, который разделяет наши идеи и подходы, связанные с наследием классической музыки. Уверен, что этот фестиваль станет еще одним примером нашего успешного сотрудничества. Я призываю всех присоединиться к этому музыкальному празднику с участием всемирно известных музыкантов», - сказал Константин Ишханов, президент Европейского фондаподдержки культуры.
Художественный руководитель и главный дирижер Государственного симфонического оркестра Армении Сергей Смбатян отметил, что незабываемые вечера классической музыки в рамках фестиваля «Симфонический Ереван» подарят жителям и гостям Еревана настоящий праздник.
«Я рад, что наше сотрудничество с Европейским фондомподдержки культуры расширяется год от года, и на пути создания новых проектов наши подходы и желания полностью совпадают. Уверен, что все артисты, приехавшие в Армению в рамках фестиваля, покинут нашу страну, увозя с собой воспоминания о теплом приеме армянских слушателей, а меломаны в программах 14 концертов фестиваля найдут свою любимую музыку», - подчеркнул Сергей Смбатян.
Реализации проекта также содействуют мэрия Еревана, Государственная филармония Армении и Музей-институт Комитаса.