Երիտասարդ դաշնակահարների միջազգային մրցույթի դափնեկիր է դարձել Հայաստանի երեք ներկայացուցիչ
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի մայրաքաղաք Թբիլիսիում հուլիսի 1-3-ն անցկացվել է Երիտասարդ դաշնակահարների միջազգային մրցույթի եզրափակիչ փուլը, որին Հայաստանից մասնակցեցին Ալ․ Սպենդիարյանի անվան երաժշտական դպրոցի սաներ Էլեն Մարտիրոսյանը, Գուր Սարգսյանն ու Երևանի Չայկովսկու անվան երաժշտական միջնակարգ մասնագիտական դպրոցի սան Դավիթ Խաչատրյանը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Բեռլինի Հանս Էյսլերի երաժշտական ակադեմիայի պրոֆեսոր Գալինա Իվանցովա-Բիելկայի գլխավորած ժյուրիի կազմը հուլիսի 3-ին հրապարակել է մրցույթի արդյունքները, համաձայն որոնց՝ Հայաստանի երեք ներկայացուցիչները զբաղեցրել են լավագույն հորիզոնականները։
Մասնավորապես՝ 3-րդ տարիքային խմբում 1-ին հորիզոնականը զբաղեցրել է Գուր Սարգսյանը, 2-րդ տարիքային խմբում՝ 2-րդ հորիզոնականը` Դավիթ Խաչատրյանը, իսկ Էլեն Մարտիրոսյանն 1-ին տարիքային խմբում զբաղեցրել է 3-րդ հորիզոնականը։
Երիտասարդ դաշնակահարների միջազգային մրցույթին մասնակցել են ներկայացուցիչներ՝ Հայաստանից, Վրաստանից, Գերմանիայից, Ղազախստանից, ԱՄՆ-ից և Ուկրաինայից։

Три представителя Армении стали победителями международного конкурса юных пианистов
ЕРЕВАН, 4 ИЮЛЯ, АРМЕНПРЕСС. 1-3 июля в столице Грузии Тбилиси состоялся финальный этап Международного конкурса юных пианистов, в котором из Армении принимали участие учащиеся Музыкальной школы им. Ал. Спендиаряна Элен Мартиросян, Гур Саргсян, иучащийся Ереванской музыкальной средней профессиональной школы им. П. И. Чайковского Давид Хачатрян.
Как сообщает «Арменпресс», состав жюри, во главе с профессором Галиной Иванцовой-Белька из Берлинской музыкальной академии Ганса Эйслера, 3 июля огласил результаты конкурса, согласно которым три представителя Армении заняли лучшие места.
В частности, в 3-й возрастной группе Гур Саргсян занял 1-е место, во 2-й возрастной группе Давид Хачатрян занял 2-е место, а в 1-й возрастной группе Элен Мартиросян заняла 3-е место.
В международном конкурсе юных пианистов приняли участие представители Армении, Грузии, Германии, Казахстана, США и Украины.