Արեւմուտքը փորձում է Ռուսաստանի համար դեֆոլտ կազմակերպել. Դմիտրի Պեսկով
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈւՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արեւմուտքը փորձում Է Ռուսաստանի համար ձեռակերտ դեֆոլտ կազմակերպել. օբյեկտիվորեն՝ բացարձակապես ոչ մի հիմք չկա դրա համար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, լրագրողներին հայտարարել Է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը:
«Արեւմուտքը, իսկապես, (Ռուսաստանին) մղում Է դեֆոլտի, բայց (այստեղ հարկավոր Է անընդհատ վերապահումներ անել) արհեստական դեֆոլտի: Դա ձեռակերտ դեֆոլտ Է, որովհետեւ դեֆոլտի համար ոչ մի հիմք չկա Ռուսաստանի Դաշնությունում, ընդ որում՝ բացարձակապես»,-ասել Է Պեսկովը:
Պատասխանելով լրագրողների այն հարցին, թե ինչպես պատժամիջոցների պայմաններում օգտագործել սխեման ռուսաստանյան գազի դիմաց վճարումների համար, Պեսկովն ասել Է, որ այդ հարցը պետք Է տալ ֆինանսների նախարարությանը:
«Բայց ինչ վերաբերում Է վճարումների մեխանիկային, այդուհանդերձ, ավելի լավ Է մեր ֆինանսների նախարարությունում ճշտել»,-ասել Է Պեսկովը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Запад пытается организовать дефолт России, заявили в Кремле
Запад пытается организовать для России рукотворный дефолт, объективно абсолютно никаких оснований для него нет.Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости,об этом заявил журналистам пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков.
"Запад, действительно, подтакливает (Россию) к дефолту, но - здесь надо все время оговариваться – к искусственному дефолту. Это рукотворный дефолт, потому что никаких оснований для дефолта в Российской Федерации нет, причем нет абсолютно", - сказал Песков.
Отвечая на вопрос журналистов о том, как в условиях санкций использовать схему для выплат за российский газ, Песков сказал, что этот вопрос стоит задавать Министерству финансов.