Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության լիարժեք աշխատանքի կարևորությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ քննարկել է պաշտպանության, ռազմաքաղաքական և ռազմատեխնիկական ոլորտում համագործակցության զարգացման հարցերը, ինչպես նաև Հարվային Կովկասում, Լեռնային Ղարաբաղում և դրա շուրջ ստեղծված իրավիճակը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, ապրիլի 8-ի կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ Արարատ Միրզոյանը ընդգծել է, որ հայ-ռուսական համագործակցությունը պաշտպանական, ռազմաքաղաքական և ռազմատեխնիկական ոլորտում կարևոր տեղ է զբաղեցնում երկկողմ հարաբերություններում:
«Այդ իսկ պատճառով մենք պատշաճ ուշադրություն ենք դարձրել այդ ոլորտում բարձր մակարդակի պայմանավորվածությունների իրականացման ընթացքին: Մտքեր են փոխանակվել այն հարցերի շուրջ, որոնց իրականացումը կծառայի մեր երկրների շահերի պաշտպանությանը: Դրական առումով դիտարկել ենք մեր ռազմավարական գործընկերության հետագա զարգացման առկա մեխանիզմների գործունեությունը: Խոսքը ռազմատեխնիկական, տնտեսական հարցերով միջկառավարական հանձնաժողովի մասին է, ինչպես նաև միջխորհրդարանական հանձնաժողովի մասին է»,- նշել է Միրզոյանը:
ԱԳ նախարարը ընդգծել է, որ հարաբերությունների համապատասխան զարգացման ընթացքը նպաստել է բարձր մակարդակի հանդիպումները և շփումները:
Ինչպես գիտեք մոտակա ժամանակներս սպասվում է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի պաշտոնական այցը Ռուսաստան, որին պետք է պատշաճ կերպով պատրաստվել»,- հավելել է Միրզոյանը:
Միրզոյանը հիշեցրել է, որ իր այցը ընթանում է այն պայմաններում, երբ հիմնական քննարկման թեման Հարավային Կովկասում, Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակն է: Միրզոյանը ընդգծել է` Ադրբեջանի քայլերը ուղղված են Արցախում հումանիտար ճգնաժամի առաջացմանը, հիշեցնելով, Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքում գազամուղի «վթարի» դեպքը: Բացի այդ, այդ Միրզոյանը հիշեցրել է, Ադրբեջանի կողմից կրակի դադարեցման պարբերաբար խախտումները, որոնցից ամենածայրահեղն էր մարտի 24-ի Ադրբեջանի զինված ուժերի ներխուժումը Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահների պատասխանատվության գոտում գտնվող Փարուխ գյուղ:
«Իհարկե, քննարկման կարևորագույն մասը նվիրված էր այս հարցերին»,- հավելել է Միրզոյանը:
Միրզոյանը ևս մեկ անգամ ընդգծել է Ռուսաստանի միջնորդական դերը Լեռնային Ղարաբաղում կրակի և ռազմական գործողությունների դադարեցման գործում:
«Մենք նաև բարձր ենք գնահատում ջանքերը Ռուսաստանի Դաշնության, որոնք ուղղված են եռակողմ պայմանավորվածությունների կատարմանը»,- շեշտել է Միրզոյանը:
Միրզոյանը շեշտել է նաև Հայաստանի հանձնառությունը` այդ պայմանավորվածությունների կյանքի կոչման հարցում, որոնցից ծայրահեղ արդիական է մնում ռազմագերիների և այլ պահվող անձանց վերադարձի հարցը, Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներում պատմամշակութային ժառանգության պահպանումը:
«Ելնում ենք նրանից, որ բացառապես խաղաղ բանակցությունների միջոցով կարելի է հասնել հարցի լուծմանը, որը կբերի Հարավային Կովկասում խաղաղությանը և կայունությանը »,- ասել է Միրզոյանը:
Արարատ Միրզոյանը նաև հայտնել է, որ Լավրովի հետ հանդիպմանը ներկայացրել է հայկական կողմի դիրքորոշումը Ադրբեջանի հետ խաղաղ պայմանագրի շուրջ բանակցություններ սկսելու վերաբերյալ:
«Այս առումով իմ կողմից ևս մեկ անգամ ընդգծվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության լիարժեք աշխատանքի կարևորությունը»,- եզրափակել է Միրզոյանը:

Арарат Мирзоян подчеркнул важность полноценной работы сопредседательства Минской группы ОБСЕ
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян обсудил с министром иностранных дел Российской Федерации Сергеем Лавровым вопросы развития обороны, военно-политического и военно-технического сотрудничества, а также ситуацию на Южном Кавказе и в Нагорном Карабахе. Как сообщает «Арменпресс», на пресс-конференции 8 апреля Арарат Мирзоян подчеркнул, что важное место в двусторонних отношениях занимает армяно-российское сотрудничество в оборонной, военно-политической и военно-технической сферах.
«Именно поэтому мы уделили должное внимание реализации договоренностей высокого уровня в этой сфере. Мы обменялись мнениями по вопросам, реализация которых будет служить интересам наших стран. Мы положительно оценили существующие механизмы дальнейшего развития нашего стратегического партнерства. Речь идет о межправительственной комиссии по военно-техническим и экономическим вопросам, а также о межпарламентской комиссии», - сказал Мирзоян.
Он подчеркнул, что процессу правильного развития отношений способствуют встречи и контакты на высоком уровне.
«Как известно, в ближайшее время ожидается официальный визит премьер-министра Никола Пашиняна в Россию, к которому следует подготовиться должным образом», - добавил Мирзоян.
Мирзоян напомнил, что его визит проходит в условиях, когда основной темой обсуждения является ситуация на Южном Кавказе, в Нагорном Карабахе. Он подчеркнул, что шаги Азербайджана направлены на провоцирование гуманитарного кризиса в Арцахе, напомнил об «аварии» газопровода на территории, находящейся под контролем Азербайджана. Кроме того, и о регулярных нарушениях режима прекращения огня со стороны Азербайджана, самым грубым из которых стало вторжение азербайджанских вооруженных сил 24 марта в село Парух, находящееся под ответственностью российских миротворцев.
«Конечно, самая важная часть обсуждения была посвящена этим вопросам», - добавил Мирзоян.
Мирзоян еще раз подчеркнул роль России как посредника в прекращении огня в Нагорном Карабахе. «Мы ценим усилия Российской Федерации, направленные на выполнение трехсторонних договоренностей», - подчеркнул Мирзоян.
Мирзоян подтвердил приверженность Армении выполнению этих договоренностей, из которых вопросы возвращения военнопленных и других задержанных лиц и сохранения историко-культурного наследия на территориях, находящихся под контролем Азербайджана, остаются крайне актуальными.
«Мы исходим из того, что лишь мирными переговорами можно достичь решения вопроса, которое приведет к миру и стабильности на Южном Кавказе», - сказал Мирзоян.
Арарат Мирзоян также сообщил, что на встрече с Лавровым представил позицию армянской стороны относительно начала переговоров с Азербайджаном по мирному договору.
«Я еще раз подчеркнул важность полноценной работы сопредседательства Минской группы ОБСЕ», - заключил Мирзоян.