Զելենսկին Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապին հրավիրել է Ուկրաինա
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հայտարարել Է, որ Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապին հրավիրել Է այցելել Ուկրաինա, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Առավոտյան խոսել եմ Նորին սրբություն Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապի հետ Ուկրաինայի համար խաղաղություն փնտրելու շուրջ: Մեր պետության համար: (…) Հրավիրել եմ մեր պետություն այցելել այս պատասխանատու ժամանակ: Ես հավատում եմ, որ կկարողանանք կազմակերպել այդ կարեւոր այցը, որը միանշանակ կզորակցի մեզնից յուրաքանչյուրին»,-Զելենսկին հայտարարել Է լույս մարտի 23-ի տեսաուղերձում:
Ավելի վաղ Զելենսկին հայտնել Էր, որ կողջուներ Սուրբ Աթոռի միջնորդական դերը` բանակցություններին նպաստելու պատրաստակամության վերաբերյալ Ֆրանցիսկոս պապի հայտարարությանն ի պատասխան: Փետրվարի 25-ին քահանայապետն այցելել Է Վատիկանում Ռուսաստանի դեսպանություն եւ իր միջնորդությունն առաջարկել Ուկրաինայի իրադրության կարգավորման համար, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Зеленский пригласил папу римского Франциска посетить Украину
Президент Украины Владимир Зеленский заявил, что пригласил папу римского Франциска посетить Украину, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
"Утром говорил с Его Святейшеством Папой Римским Франциском о поиске мира для Украины. Для нашего государства. (...) Пригласил посетить наше государство в это ответственное время. Я верю, что сможем организовать этот важный визит, который однозначно поддержит каждого из нас", - заявил Зеленский в видеообращении в ночь на среду.
Ранее Зеленский сообщил, что приветствовал бы посредническую роль Святого Престола а ответ назаявлениеПапы Франциска о готовности способствовать переговорам. 25 февраля понтифик посетил российское посольство в Ватикане и предложил свое посредничество для урегулирования ситуации на Украине.