Մենք դեռ պետք է սովորենք, թե ինչպես օգտագործել մեր սփյուռքի ուժը. նախագահ Արմեն Սարգսյանի հարցազրույցը Asia Times-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Asia Times-ն դեկտեմբերի 22-ին հրապարակել է Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի բացառիկ հարցազրույցի երկրորդ հատվածը:«Արմենպրես»-ին այս մասին տեղեկացրին Հայաստանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմից։
Ստորև թարգմանաբար ներկայացնում ենք հարցազրույցի երկրորդ հատվածը.
Քուրուշ Զիբարի - Վերադառնանք Հայաստան-Ադրբեջան լարվածությանը. համաձա՞յն եք այն մեկնաբանության հետ, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ընթացող հակամարտությունը կրոնական տարր ունի: Ինչպես Հայաստանն է դատապարտում Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետությունում եկեղեցիների պղծումը, նույն կերպ էլ Ադրբեջանի նախագահն էր դժգոհում, որ Հայաստանը ոչնչացրել է առնվազն «70 մզկիթ» վիճելի տարածքներում։ Նկարագրելով, թե ինչ է կատարվում Սիրիայում և Աֆղանստանում, կամ արտահայտելով այն միտքը, որ Թուրքիան Սիրիայից վարձկաններ է ներգրավվել՝ Ադրբեջանի համար կռվելու նպատակով, դուք մի քանի անգամ օգտագործել եք «իսլամական ահաբեկչություն» եզրույթը։ Ձեզ չի՞ մտահոգում այն, որ այդ կերպ ու նման հռետորաբանությամբ կմեծանա ճեղքվածքը Հայաստանի ու մահմեդական աշխարհի միջև և կօտարացնի Հայաստանի փոքրաթիվ մահմեդական համայնքին:
Նախագահ Սարգսյան- Կարծում եմ՝ առաջին հերթին, հայ պաշտոնյաների կողմից «իսլամիստ ահաբեկիչ» եզրույթի օգտագործումը շատ դեպքերում պարզապես արտացոլում է իրականությունը։ Ահաբեկիչը մնում է ահաբեկիչ, կապ չունի, թե որ հավատքն է դավանում: Սակայն այս երևույթը գալիս է սիրիական պատերազմից, իսկ Թուրքիան նրանց բերել է Սիրիայից։ Դա ավելի շատ նրանց դրդապատճառին է վերաբերում, քան Հայաստանի մոտեցմանը: Նրանք անձինք են, որոնք կրոնական դրդապատճառներ ունեն կամ կրոնական պատերազմի մեջ են, քանի որ գումար են ստանում, որովհետև վարձկաններ են։
Ամենևին համաձայն չեմ, թե Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմը կամ հակամարտությունը երբևէ կրոնական տարրեր է ունեցել։ Նախ, այնտեղ միայն մի քանի մզկիթ կա, իսկ հայկական եկեղեցիները բազմաթիվ են։ Ես անձամբ ողջունել եմ Շուշիում գտնվող մզկիթի ամբողջական վերանորոգումը, որը վերջնականապես ավարտվեց հայ և մահմեդական անձանց աջակցությամբ: Այն ամբողջությամբ վերանորոգված է։ Ես եղել եմ այնտեղ. ներգրավված էին մասնագետներ, ճարտարապետներ, որոնք խորհուրդ էին տալիս՝ ինչպես ճիշտ վերականգնել այն: Գեղեցիկ մզկիթ է։ Եվ եթե ադրբեջանցիները վերականգնեն գեթ մեկ եկեղեցի, խնդրում եմ՝ լուսանկարն ինձ ուղարկեք։
Սա կրոնական պատերազմ չէ: 70 մզկի՞թ է ավերվել։ Չգիտեմ, ես Ձեզնից եմ լսում այդ մասին: Դուք պետք է շատ կոնկրետ լինեք։ Հայկական եկեղեցիների դեպքում ամեն ինչ շատ կոնկրետ է: Այդ եկեղեցիներն այնտեղ են, որտեղ եղել են հարյուրավոր և հազարավոր տարիներ: Եվ մենք հստակ գիտենք, թե որն է ոչնչացվել։ Ցավոք, մենք մասնագիտացել ենք հայկական եկեղեցիների, ժառանգության ու մշակույթի ավերումը գրանցելու մեջ, առաջին հերթին Օսմանյան կայսրությունում, Թուրքիայում։ Հարյուրավոր հին եկեղեցիներ վերածվել են մզկիթների, կան բազմաթիվ պատմական ապացույցներ: Իսկ եթե ցանկանում եք համեմատել վերաբերմունքը, կարող եք հարց հնչեցնել, թե հանդիպե՞լ եք հայերի, որոնք դժգոհում են, որ Իրանի տարածքում հայկական եկեղեցիներ են քանդվել։ Դուք լսե՞լ եք նման բան: Ո՛չ, ես նույնպես նման բան չեմ լսել: Եվ փաստ է, որ պատմության ընթացքում Իրանում ռեժիմներ, կառավարություններ են փոխվել, բայց Իրանում հայկական համայնքները հիմնականում ծաղկում էին, և Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը գումարներ է ծախսել հայկական եկեղեցիների վերանորոգման վրա։ Ես կարող եմ օրինակներ բերել։ Մինչ նախագահ դառնալս մի քանի անգամ եղել եմ Թեհրանում։ Թեհրանի կենտրոնում կա մի հսկայական տարածք, որը կոչվում է «Արարատ» ակումբ։ Երբ գնում ես այնտեղ, կարծես Հայաստանում լինես։ Ամեն ինչ կա՝ բասկետբոլի, ֆուտբոլի խաղադաշտեր, հայ աղջիկներն ու տղաները միասին մարզվում են։ Իսլամական հանրապետության ղեկավարության կողմից մեծ հանդուրժողականություն կա հայկական մշակույթի նկատմամբ։ Իրանում ամենուր շատ հայկական եկեղեցիներ կան։ Խոսքս միայն Սպահանի ու Ռաշտի մասին չէ։
Ինչո՞ւ չենք բողոքում, որ Իրանը ոչնչացնում է հայկական մշակույթը։ Որովհետև դա չի անում: Իրականում նա աջակցում է՝ լինելով իսլամական հանրապետություն, մինչդեռ Թուրքիան իսլամական հանրապետություն չէ, նույնիսկ Ադրբեջանը չի հայտարարել, որ իրենք իսլամական հանրապետություն են։ Սակայն Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը հանդուրժող է մեր մշակույթի, մեր կրոնի, մեր համոզմունքների հանդեպ։ Եթե որևէ մեկը խոսում է ավերածությունների մասին, թող Իրանի օրինակով այն դիտարկի: Այս պատերազմը կրոնական չէր և չէր կարող լինել։ Հայաստանը հիանալի հարաբերություններ ունի բազմաթիվ երկրների հետ, որոնք իսլամական պետություններ են կամ որտեղ բնակչության մեծ մասը մահմեդականներ են։
Քուրուշ Զիբարի - Ես պարզապես կուզեի մի փոքր շեղվել ու ճշտել հետևյալը. Դուք ասացիք, որ Սիրիայում ճգնաժամը և ահաբեկչությունը, որը եկավ այնտեղից, պայմանավորված էին կրոնով: Նույն կերպ հնարավո՞ր է ասել, որ, օրինակ, մենք ունենք հրեական ահաբեկչություն, որն արտացոլում է այն, ինչ Իսրայելն իրականացրեց պաղեստինցիների հանդեպ: Կարո՞ղ ենք օգտագործել քրիստոնեական ահաբեկչություն տերմինը՝ «Կու Կլյուքս Կլանին» մատնանշելու համար: Մենք երբեք չենք օգտագործել նման ձևակերպումներ։
Նախագահ Սարգսյան- Կարծում եմ, Դուք իրոք շեղվեցիք: Ես տերմին ունեմ՝ քվանտային, ասելով, որ այս աշխարհը դարձել է քվանտային և կարող ես մի տեղից մյուսը շեղվել՝ կորցնելով տրամաբանական հետքը։ Բայց Դուք ամբողջությամբ քվանտային հարց բարձրաձայնեցիք, հարց, որին պատասխանելու համար հավանաբար մի քանի ժամ կպահանջվի: Թույլ տվեք չպատասխանել այդ հարցին:
Այն, ինչ ասացի Սիրիայի դեպքում, նույնիսկ Իրանն է ընդունել, որ Սիրիայում կան բազմաթիվ խմբավորումներ, որոնց ոչ միայն ես, այլև ուրիշներն են անվանում իսլամական ահաբեկիչներ: Թուրքիան վարձկաններ էր բերել, մարդիկ, ովքեր սպանում են հանուն փողի, նրանք կարող են լինել քրիստոնյաներ, մահմեդականներ կամ բուդդիստներ կամ որևէ այլ կրոն դավանողներ: Դա նշանակություն չունի, քանի որ այն, ինչ նրանք են անում, սխալ է։ Սպանել մարդկանց, քանի որ նրանք տարբերվում են, սպանել մարդկանց հանուն փողի ընդունելի չէ ո՛չ քրիստոնեության, ո՛չ էլ իսլամի համար։ Ես մի քանի անգամ Ղուրան եմ կարդացել և ոչինչ չեմ գտել, որ ասի, թե՝ փողի համար պետք է սպանել նրանց, ովքեր տարբերվում են։ Ես նման բան չեմ տեսել։ Գուցե, Դուք տեսել եք և կարող եք ինձ ցույց տալ, եթե գիտեք:
Քուրուշ Զիբարի - Դուք ճիշտ եք:
Նախագահ Սարգսյան- Այլոց կրոնն ու մշակույթը հարգելն ինձ համար շատ կարևոր է։
Քուրուշ Զիբարի - Անդրադառնանք արտաքին քաղաքականությանը: Գիտեմ, որ բավական երկար ժամանակ ճանաչում եք Միացյալ Նահանգների նախագահ Ջո Բայդենին, և որ ԱՄՆ նախագահն այս տարվա ապրիլին ճանաչեց 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանությունը՝ ի տարբերություն ԱՄՆ բազմաթիվ նախկին նախագահների, ովքեր շրջանցեցին ճանաչման մասին իրենց դիրքորոշումը: Դուք ակնկալու՞մ եք Վաշինգտոնի հետ երկկողմ հարաբերությունների անցում նոր մակարդակի։ Կա՞ն արդյոք նոր զարգացումներ Երևան-Վաշինգտոն հարաբերություններում, որոնք արժանի են ուշադրության:
Նախագահ Սարգսյան -Կարծում եմ, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը շատ կարևոր է իմ ազգի և միջազգային հանրության համար։ Անհրաժեշտություն չկա բացատրելու՝ ինչու: Նրանց համար կարևոր է գիտակցել, որ սխալ բան է տեղի ունեցել: Սխալ բան է պատահել այն մարդկանց պապերի ու տատիկների հետ, ովքեր այժմ Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի, ԱՄՆ, Արգենտինայի, Լիբանանի և այլ երկրների քաղաքացիներ են։ Եթե չես ճանաչում ցեղասպանությունները, դրանք շարունակվում են։ Ինչպես կարող է մեկն ասել, որ Ռուանդայում ցեղասպանություն չի եղել։ Պետք է ընդունել, որ ցեղասպանություն է եղել, հետո մտածել՝ ինչպես կարող ես պարզապես ապրել դրա հետ և փոխել դրա հետևանքները։
Շատ ուրախ եմ լսել, որ Ռուանդան այժմ շատ ակտիվ և հաջողակ պետություն է։ Նրանք ժամանակակից են, ներդրումներ են կատարել տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում, և դա հրաշալի է, քանի որ նրանք նույնպես անցել են դժոխքի միջով: Նույնը կատարվել է հայերի հետ: Մեծ թվով երկրներ ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը։ Միացյալ Նահանգները և Միացյալ Նահանգների նախագահը, ճանաչելով ցեղասպանությունը, կարևոր քայլ են անում: Սակայն արդյո՞ք դա պատմական արդարությու՞նն է: Դա կարևոր է Ամերիկայում ապրող հայերի, ամբողջ աշխարհի հայերի համար, բայց կարծում եմ, որ դա կարևոր է նաև ամերիկացիների համար: Նրանք ճանաչում են ինչ-որ բան, որը սխալ էր: Ճանաչելով սխալը՝ առնվազն փորձում ես կանխել հաջորդը:
Ինչ վերաբերում է հայ-ամերիկյան հարաբերություններին՝ դիվանագիտական, քաղաքական և այլ ոլորտներում, ապա դրանք պետք է դիտարկել ոչ միայն պատմական, այլև իրական քաղաքականության ժամանակակից, պրագմատիկ տեսանկյունից: Իսկ իրական քաղաքականության մեջ նկատվում է Կովկասի վերաձևափոխման գործընթաց, և գուցե լինի Կենտրոնական Ասիայի վերաձևման գործընթաց ևս:
Այսօրվա կասպյան տարածաշրջանը նույնը չէ, ինչ 30 կամ 25 տարի առաջ էր։ Հայաստանի համար այն ժամանակ հնարավորություն կար Կովկասն այլ ճանապարհով վերաձևավորելու գործընթացին մաս կազմել:
Արդյո՞ք Ադրբեջանում այնքան խելացի կլինեն, որ իրենց հաղթանակը վերածեն կայուն խաղաղության: Երբ դու հաղթող կողմ ես՝ ունես առավելություն, կարող ես նաև փոխզիջումների գնալ, քանի որ հաղթանակը քոնն է։ Պետք է բավականաչափ իմաստուն լինել՝ հասկանալու համար, որ փոխզիջումների գնալով, կարող ես հարաբերություններ ստեղծել, որոնք շատ ավելի երկար կտևեն։ Մենք ապրում ենք, ինչպես ասացի, քվանտային աշխարհում, և ամեն ինչ շատ արագ ու անսպասելի է փոխվում: Մենք ունենք Թուրքիայի նման հարևան, և դժվար է կանխատեսել, թե որն է լինելու նրա հաջորդ քայլը։
Քուրուշ Զիբարի - Անդրադառնանք նաև Իրան-Հայաստան հարաբերություններին։ Դուք, անշուշտ, լսել եք Իրանի և Ադրբեջանի միջև սահմանային վերջին լարվածության մասին։ Բաքվի կառավարությունը Գորիս-Կապան ճանապարհով Հայաստան մտնող իրանական բեռնատարներից զգալի վճարներ է գանձում, ինչը փաստացի կտրում է Իրանին Հայաստանից: Ի՞նչ եք կարծում՝ Ադրբեջանի այս ծրագիրը բացասական ազդեցություն կունենա՞ Իրանի հետ ձեր առևտրային հարաբերությունների վրա։ Ինչպե՞ս եք գնահատում Իրան-Հայաստան հարաբերությունները քաղաքական, տնտեսական, ֆինանսական, գիտական և մշակութային ոլորտներում։
Նախագահ Սարգսյան- Ապացուցելու կարիք չկա, որ Հայաստանի և Իրանի հարաբերությունները կենսական և շահեկան են Հայաստանի համար։ Իրանը երկար տարիներ եղել է մեր վստահելի հարևանը։ Նույնիսկ արևմտյան մեր բարեկամներից շատերն ընդունում են, որ կարող են տարաձայնություններ ու լարվածություն ունենալ Իրանի հետ, բայց Իրան-Հայաստան հարաբերությունները զարգանում են այլ հարթության վրա: Շատ կարևոր է, որ մեր հարաբերությունները առևտրատնտեսական, քաղաքական կամ մշակութային ոլորտներում լինեն խորն ու արդյունավետ։ Պատմությունը ցույց է տալիս, որ մենք կարող ենք վստահել Իրանին և երկարատև հարաբերություններ ունենալ և՛ որպես պետություն, և՛ որպես ազգ։
Ես արդեն անդրադարձել եմ Թեհրան կատարած իմ այցին։ Երիտասարդ ու կենսունակ մարդկանցով և ուսանողներով երկիր է, որը շատ հետաքրքրված է աշխարհում տեղի ունեցող իրադարձություններով: Սպահանում այցելեցի հայկական եկեղեցի, տեսա գրադարանը, տեղեկացա, որ Իրանի կառավարությունը մեծապես աջակցել է այդ ժառանգության պահպանմանը: Այս ամենը, բնականաբար, Իրանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունները դրական հունով զարգացնելու հիմք է: Մենք բոլորս ունենք տարբերություններ: Ձեր հարաբերություններն այլ երկրների հետ նույնքան բարդ են, որքան մեր հարաբերություններն այլ երկրների հետ։ Սակայն երկկողմ մակարդակով Իրանին անհրաժեշտ է ուժեղ, կայուն Հայաստան, իսկ Հայաստանին պետք են Իրանի հետ լավ հարաբերություններ։
Քուրուշ Զիբարի - Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք Իրանի և Ադրբեջանի միջև սահմանային վերջին լարվածությունը և Իրան-Հայաստան առևտրատնտեսական կապերի վրա դրա հետևանքների հավանականությունը:
Նախագահ Սարգսյան- Իրականությունն այն է, որ ադրբեջանական կողմը դեռևս սահմանազատման գործընթացից առաջ փորձում է օգտագործել իր ռազմական ուժը կամ հաղթողի դիրքը՝ այդ խաղը պարտադրելու և խաղալու համար:
Ինչպես գիտեք, մեր զինվորները դեռևս պատանդ են պահվում Ադրբեջանում և չեն վերադարձվել։ Մինչդեռ, բոլոր մարդասիրական արժեքների համաձայն, պատերազմներից հետո տեղի է ունենում բոլոր ռազմագերիների փոխանակման գործընթաց, ինչը փաստացի տեղի ունեցավ այս և 1994 թվականի պատերազմների ժամանակ, երբ Հայաստանը վերադարձրեց բոլոր ադրբեջանցի գերիներին։ Դեռևս կան բազմաթիվ անուններ, որոնց ճակատագրերն անհայտ են, շատ ընտանիքներ չգիտեն՝ իրենց երեխաները, որդիները ո՞ղջ են, թե՞ ոչ: Սահմանների հետ կապված խնդիրներ կան, Իրանի հետ առևտրի մասով՝ ևս:
Քուրուշ Զիբարի - Կցանկանայի՝ անդրադառնաք COVID-19 համավարակին և Հայաստանի համար դրա հետևանքներին։ 2020 թվականին Հայաստանի ՀՆԱ-ն նվազել է 7,6%-ով, մինչդեռ մեկ տարի առաջ այն աճել էր մինչև 7,6%՝ 2018թ. 5,2%-ից հետո: Ի՞նչ եք կարծում՝ փետրվարին կառավարության կողմից հաստատված տնտեսական արձագանքման ծրագիրն արտաքին աջակցության հետ միասին, ներառյալ՝ Եվրամիության 92 միլիոն եվրոն, կարո՞ղ է նպաստել արագ վերականգնմանը: Մասնավորապես, ո՞րն է Ձեր տեսլականը զբոսաշրջության ոլորտի համար, որն ամենաշատ տուժած ոլորտներից էր:
Նախագահ Սարգսյան- Հակիճ պատասխանելով նշեմ, որ մենք դեռևս չենք հաղթահարել պատերազմի և Covid-19-ի հետևանքները: Մենք մեծապես գնահատում ենք մեր բոլոր բարեկամների աջակցությունը: Եվրամիությունը հայտարարել է նաև առաջիկա տարիներին Հայաստանին 2,6 միլիարդ եվրոյի աջակցության մասին։
Քուրուշ Զիբարի - Սա նո՞ր զարգացում է։
Նախագահ Սարգսյան -Ոչ։ Այստեղ էր Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը։ Դա մեծ աջակցություն է։ Հարցն այն է, թե որքանով կարող ենք այդ գումարները մեր եվրոպացի գործընկերների հետ միասին օգտագործել երկրի զարգացման համար։ Շատ երկրներում ունենք լավ բարեկամներ: Պետական այցով եղել եմ Իտալիայում, և Իտալիայի կառավարությունը խոստացել է աջակցել Հայաստանին՝ մեծ քանակությամբ պատվաստանյութ տրամադրելով։ Սա նաև պատվաստումների և COVID-19-ի վերաբերյալ Ձեր նախորդ հարցի պատասխանն է։ Ռուսաստանը, որպես առանձնահատուկ գործընկեր և բարեկամ, մեծապես աջակցում է Հայաստանին։
Մենք փոքր ենք, բայց ունենք մեր առավելությունները: Փոքր երկիր ենք, բայց՝ համաշխարհային ազգ։ Ռուսաստանում, հավանաբար, նույնքան հայ է ապրում, որքան Հայաստանում կամ Ամերիկայում։
Երբ ունես փոքր պետություն, պետք է արդյունավետ աշխատես և կկարողանաս հաջողակ լինել: Շատ առումներով փոքրը կարող է արդյունավետ և գեղեցիկ լինել: Դա հսկայական կայսրություն չէ, որը դժվար լինի ղեկավարել: Ամեն ինչ կապված է նրա հետ, թե որքան խելացի ենք մենք և որքանով ենք պատրաստ կարգապահ լինել:
Հարցն այն է, թե որքան արդյունավետ ենք օգտագործում մեր ուժը։ Ադրբեջանը վերջին 26 տարվա ընթացքում բավականին արդյունավետ օգտագործեց իր ուժը՝ նավթը։ Մեր ուժը մեր Սփյուռքն է։ Բայց որքանո՞վ ենք մենք արդյունավետ օգտագործում այն: Անկեղծ ասած, մենք դեռևս այդպես չենք անում։ Մենք դեռ պետք է սովորենք, թե ինչպես այդ տաղանդավոր մարդկանց, նրանց փորձառությունը, գիտելիքները ու հայկական փողերը դրսից բերենք Հայաստան։ Այն պահին, երբ դա սովորենք՝ իսկապես հաջողակ կլինենք։
Քուրուշ Զիբարի - Իմ վերջին հարցը վերաբերում է նույն թեմային, ինչի մասին նշեցիք: Ուզում եմ խոսենք Հայաստանի և Սփյուռքի հարաբերությունների մասին, Սփյուռք, որը կազմված է 7-10 միլիոն մարդուց՝ սփռված աշխարհի շուրջ 100 երկրներում: Ինչպե՞ս է Հայաստանը օգտագործում հայկական սփյուռքի ներուժը և ներդրումները: Նրանք օգնու՞մ են զարկ տալ երկրի տնտեսության զարգացմանը։
Նախագահ Սարգսյան- Նրանք օգնում են Հայաստանին, սակայն այդ օգնությունն ավելի շատ հուզական է: Նրանց ունեցած փորձը շատ բարձրակարգ է: Նրանք ամենուր են, և Սփյուռքը շատ ավելի լավ կարող է օգնել Հայաստանին, բայց դրա համար մենք պետք է որոշ փոփոխություններ կատարենք՝ կրկին Սահմանադրությունը փոխելով։ Գիտե՞ք, որ ըստ մեր Սահմանադրության, սփյուռքահայը Հայաստանում չի կարող նախարար լինել։ Կարծում եմ՝ դա մեծ, շատ մեծ սխալ է: Օրինակ՝ հայ մեծ գիտնականը կամ ՏՏ մասնագետը, որը միլիարդավոր դոլարներ է վաստակել, չի կարող Հայաստանում գիտության նախարար դառնալ։ Նա պետք է վերադարձնի իր ամերիկյան անձնագիրը, ունենա միայն հայկական անձնագիր և չորս տարի ապրի միայն Հայաստանում, որպեսզի կարողանա մտածել նախարար դառնալու հնարավորության մասին։
21-րդ դարում մարդիկ չորս տարում կայսրություններ են կառուցում։ Եթե չորս տարի Սիլիկոնյան հովտում չեք, ապա հեռացել եք և այլևս արժեք չեք ներկայացնում: Մեզ օրենք է պետք, որը թույլ կտա այսօր ընտրել մեկին ու վաղը նախարար դարձնել։ Դուք տեսնում եք, որ նրանք գիտեն՝ ինչպես առաջ շարժվել: Ամերիկայում կա երկու պատվաստանյութ՝ Pfizer-ը և Moderna-ն: Գիտե՞ք, թե ով է ստեղծել դրանցից մեկը՝ Նուբար Աֆեյանը, որը հիմնել է Flagship Pioneering վենչուրային ֆոնդը, որը ստեղծել է Moderna-ն: Սակայն նա՝ Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտի պրոֆեսորը, չի կարող մեր երկրի կրթության և գիտության նախարար լինել։ Դա անելու համար նա պետք է վերջին չորս տարիներին ապրեր Հայաստանում։ Այդ դեպքում ո՞վ պետք է ստեղծեր Moderna-ն։
Իրականում, 10 միլիոնից ավելի հայ է ապրում արտասահմանում: Ձեր նշած թվում ներառվում են այն հայերը, որոնք ներգրավված են հայկական համայնքներում։ Սակայն շատ հայեր կան, որոնք այդ ցանկում չկան։ Ես ունեմ նման մարդկանց մեծ ցուցակ, և մենք չենք օգտագործում այդ տաղանդներին: Այս շենքում (նախագահական նստավայրում) մենք գիտաժողով անցկացրեցինք՝ նվիրված մի մարդու ծննդյան 100-ամյակին, որի ազգանունը Քեմուրջյան է։ Գիտե՞ք՝ ով է նա։
Քուրուշ Զիբարի - Ոչ:
Նախագահ Սարգսյան- Անշուշտ, չգիտեք: Շատ հայեր կան, որոնց մասին մեր հայրենակիցների 90 տոկոսը չգիտեն։ Հիշու՞մ եք լուսնագնացը: Լուսնագնաց, որը Լուսին է հասցվել նախ Խորհրդային Միության, այնուհետև՝ ԱՄՆ-ի կողմից:
Քուրուշ Զիբարի - Այո, իհարկե:
Նախագահ Սարգսյան- Իրականում Դուք հիշում եք ամերիկացի տիեզերագնացներին, լուսնագնացներին: Հետո Խորհրդային Միությունը ուղարկեց իր մարսագնացը, այնուհետև դա արեցին ամերիկացիները: Պարոն Քեմուրջյանն էր, որը ստեղծեց այն: Խորհրդային Միության առաջին լուսնագնացը ստեղծվել է Քեմուրջյանի կողմից: ՆԱՍԱ-ն նրան խնդրեց օգնել իրենց, քանի որ նրանք չէին կարող դա անել: Նա պատմության մեջ ռոբոտաշինության ամենամեծ ինժեներներից մեկն է եղել: Եվ նա հայ էր։ Սանկտ Պետերբուրգում այժմ նրա անունը կրող հսկա ինստիտուտ կա։
Նման մարդիկ ամենուր են, բայց մենք դա չենք օգտագործում: Մենք նման ենք Պարսից ծոցի որևէ երկրի, որը որոշել է չօգտագործել իր նավթը: Ի՞նչ է ստացվում արդյունքում՝ անապատ: Հայերս դեռ պետք է սովորենք, թե ինչպես օգտագործել մեր Սփյուռքի ուժը: Եվ ես մեծ ջանքեր եմ ներդնում դրա համար, քանի որ դա ուղիներից մեկն է: Մարդիկ իսկապես չեն հասկանում, թե որքան մեծ է Սփյուռքի հզորությունը, քանի որ այն երբեք չի օգտագործվել։ Մենք պետք է շատ գործ անենք, և դրանցից մեկը Սահմանադրությունը փոխելն է։

YEREVAN, DECEMBER 22, ARMENPRESS. Asia Times published the second part of the exclusive interview of President of Armenia Armen Sarkissian with Asia Times, ARMENPRESS was informed from the press service of the President’s Office.
Below is the second part of the interview.
Ziabari:And back to Armenia-Azerbaijan tensions – do you agree with the interpretation that there is a religious element to the conflict going on between Armenia and Azerbaijan? The same way Armenia has deplored Azerbaijan’s desecration of churches in the Republic of Artsakh, the President of Azerbaijan has also complained that Armenia has destroyed at least “70 mosques” in the disputed territories.
In describing what’s going on in Syria and Afghanistan, or broaching the idea that Turkey has imported mercenaries from Syria to fight for Azerbaijan, you’ve on several occasions used the term “Islamic terrorism.” Are you not concerned that these measures and rhetoric may widen the rifts between Armenia and the Muslim world and alienate Armenia’s small Muslim community?
Sarkissian:I think first of all, using the term “Islamist terrorist” by Armenian officials is in many cases just reflecting the reality. Terrorists are terrorists, be that from this or that religion; but these ones come from the Syrian war, and Turkey brought them from Syria. And this is more about their motivation rather than Armenia’s approach. These are guys motivated by religion or they are in a religious war, because they are paid, because they are mercenaries.
I don’t agree at all that this war or conflict in Nagorno-Karabakh had ever a religious aspect. First of all, there are only a few mosques there; there are a lot of Armenian churches. But then, I personally had encouraged the complete renovation of a mosque in Shushi, which was finalized by two Armenians and one Muslim guy.
It was fully renovated. I visited there; they had specialists, architects and religious people advising what to do. It’s a beautiful mosque. And if the Azeris recover even one church, please send me the photo.
This is not a religious war. Seventy mosques were destroyed?I don’t know – I hear from you about it. You should be very specific there. In the case of Armenian churches, they are very specific; they are where they are; they are where they have been for hundreds or thousands of years.
And we know exactly which one is destroyed. Unfortunately, we have become professional in registering the destruction of Armenian churches, heritage and culture, first of all, in the Ottoman Empire, in Turkey. There are hundreds of old churches that were converted into mosques, and there’s a lot of historic evidence.
And if you want to compare the attitudes, is there any chance that the Armenians can say or complain that there are Armenian churches destroyed on the territory of Iran? Have you heard about that? No, I haven’t heard it, either. And in fact, during history, regimes changed in Iran, but with all regimes, Armenian communities in Iran were basically flourishing, and in fact, the Islamic Republic of Iran has spent money on the renovation of Armenian churches.
And I have examples of that. Well, I’ve been in Tehran a couple of times before becoming president.
In the center of Tehran, there’s a huge territory called Ararat club. When you go there, it’s like you’re in Armenia. Everything: the basketball pitch, the football, the Armenian girls and boys together. There is a huge tolerance by the leadership of the Islamic Republic towards the Armenian culture. There are a lot of Armenian churches in Iran everywhere. I’m not speaking only about Isfahan and Rasht.
Why don’t we complain about Iran destroying the Armenian culture? Because it doesn’t. In fact, it’s supporting, being an Islamic Republic while Turkey is not an Islamic republic, even Azerbaijan has not declared that they are an Islamic republic.
But the Islamic Republic of Iran is tolerant towards our culture, our religion, our beliefs. If anyone speaks about destruction, they should look at the example of Iran. This war was not religious and it could not be religious. Armenia has fantastic relations with a lot of countries that are Islamic states or where the majority of the population are Muslims.
Ziabari:I just want to jump quickly with a follow-up. You said that the crisis in Syria and the terrorism that thrived and flourished from there was driven by religion. Can it be similarly said that, for example, we have Jewish terrorism embodied by what the Israeli state unleashes on the Palestinians? Can we ever use the term Christian terrorism to refer to the Ku Klux Klan? We have never used such denominations.
Sarkissian:Well, I think you really jumped. I have a term saying that this world has become quantum; so, you can jump from one place to another and you don’t go logically with the trace. But you had a complete quantum question and a question that probably will need a couple of hours to answer. Let me not answer that question.
What I said in the case of Syria – even Iran has recognized that there are a lot of groups in Syria which, not me, but others were calling Islamic terrorists. What Turkey has done, is to bring mercenaries. People who are killing for money, can be Christians, Muslims or Buddhists, or any other religion.
That doesn’t matter, because whatever they are doing is wrong. Killing people because they are different, killing people for money, is not acceptable neither by Christianity nor by Islam.
I have read the Quran several times and I haven’t found anything saying that you should kill for money those who are different. I haven’t seen such a thing. Maybe you have seen; you can show it to me if you know.
Ziabari:That’s right.
Sarkissian:So, respecting other people’s religion and culture is very important for me.
Ziabari:And again on foreign policy; I understand that you’ve known President Joe Biden of the United States for quite a while and that the US President, in April this year, recognized the 1915 Armenian Genocide in a departure from the stance of many former US presidents who tip-toed on this recognition.
Do you expect bilateral relations with Washington to transition to a new level? Are there new developments in Yerevan-Washington ties to look out for?
Sarkissian:I think the recognition of the Armenian Genocide is very important for my nation and the international community. I don’t need to explain why. It is important for them to recognize that something wrong happened – that something wrong has happened even to grandfathers and grandmothers of those people who are now citizens of France, Russia, the United States of America, Argentina, Lebanon, etc.
If you don’t recognize a genocide, genocides will continue. How can one say that there was no genocide in Rwanda? You say that there was a genocide and then after that you’ll say how you can just live with that or change the consequences of that.
I am very happy to hear that Rwanda is a very active and a very successful state now. They are modern, they have invested in IT, and that’s fantastic because they have gone through the hell, as well. The same has happened to Armenians.
A big number of countries have recognized the Armenian Genocide. The United States and the president of the United States recognizing the genocide are taking an important step, but is that historic justice?
I think the main topic of our discussion today is about historic justice; it’s emotional. It’s important for Armenians in America, for Armenians worldwide, but I think it’s also important for Americans as well. They are recognizing something that was wrong. By recognizing something that’s wrong, you are at least trying to prevent the next wrong thing from happening.
As to US-Armenia relations, be it diplomatic, political and others, you should look not only on the historic aspect – but in the sort of modern pragmatic aspect of realpolitik. And in the realpolitik, there’s the process of redesigning the Caucasus, and maybe there’ll be a process of redesigning Central Asia.
This Caspian region is not the same as it was 30 years ago or 25 years ago. For Armenia, there was a chance then to be a part of redesigning the Caucasus in a different way.
Now, we have a situation when Azerbaijan is victorious. Will they be smart enough to convert their victory into a stable peace? When you are the victorious side, you have the advantage, and you can also do compromises because you have the victory. But then you have to be wise enough to understand that by doing compromises, when you are victorious, you can create relations that will last much longer.
We are living, as I said, in a quantum world and things change very fast in a way that one could not expect. We have neighbors like Turkey and it is difficult to predict what their next move will be.
Ziabari:Let’s also touch upon the state of Iran-Armenia relations. You have certainly heard about the recent border tensions between Iran and Azerbaijan. The government in Baku has been charging Iranian trucks and fuel trailers entering Armenia through the Goris-Kapan road substantial fees, effectively cutting Iran off from Armenia.
First, do you believe trade relations with Iran will be affected negatively as a result of Azerbaijan’s new plans? And what’s your assessment of the direction of Iran-Armenia relations, in political, economic, financial, scientific and cultural terms?
Sarkissian:Well, I don’t have to prove that relations between Armenia and Iran have a vital value and interest for Armenia. Iran has been our trusted neighbor for many years. Even a lot of our friends in the west always accept that they can have their differences and tensions with Iran, but Iran-Armenia relations are developed from a different dimension.
It is very important that our relations are deep, effective, be that trade or economic relations or indeed political and cultural relations. History shows that we can trust Iran and we can have long-lasting relations, both as a state and a nation.
I have already touched upon my visit to Tehran. What I saw there is a country with young and vibrant youth and students, very much interested in what’s happening in the world. After being in Isfahan and seeing the Armenian church, the library and how much the Iranian government has supported maintaining and keeping that heritage, I think that helps us to build the relations between Iran and Armenia on a positive note.
We have differences; Iran’s relations with other states are as complex as our relations with other states. But on the bilateral level, I think Iran needs a strong, stable Armenia and Armenia needs its good relations with Iran.
Ziabari:And do you have any comments on the recent border skirmishes between Iran and Azerbaijan and its possible spillover effects for Iran-Armenia trade?
Sarkissian:Well, I cannot judge how deep that is and how negative it could be in the future, but the reality is that the Azeri side, even before the process of demarcation, has been using their military strength or the position of a victory to impose and play that game.
As you know, we have our soldiers that are still kept hostage in Azerbaijan and haven’t returned back. But all the humanitarian values basically open the doors of exchange of prisoners of war, which in fact happened in 1994 when Armenia returned all the Azeri prisoners.
There are still a lot of names whose fate is unknown – a lot of families don’t know if their children, their sons, are alive or dead. There are issues with the borders, as well; there are issues with the Iranian trade.
Ziabari:I also would like you to address the Covid-19 pandemic and its repercussions for Armenia. In 2020, Armenia’s GDP contracted by 7.6%, while a year earlier, it had grown by 7.6% after trending up by 5.2% in 2018.
Do you expect the Economic Response Program approved by the government in February, together with foreign assistance including the European Union’s €92 million response package, can contribute to a reliable and speedy recovery? In particular, what’s your vision for the tourism industry which was one of the worst-hit sectors?
Sarkissian:Another three-hour question. To be short here, I think we’re still suffering from the consequences of the war and Covid-19. Well, we appreciate the support of all of our friends. The European Union has also announced €2.6 billion of support to Armenia in the upcoming years.
Ziabari:Is this a new development?
Sarkissian:No. The President of the European Council Charles Michel was here [recently]. It is big support. The question is how effectively we can use that money together with our European partners for the development of the country. We have a lot of friends in many places.
I was on a state visit to Italy, and the Italian government has pledged to support Armenia with huge number of vaccines as well. This is also the answer to your previous question about vaccination and Covid-19. Russia, as a special partner and friend, does a lot for Armenia.
We are small but we have an advantage. We are a small state but a big global nation. There are as many Armenians probably living in Russia as in Armenia; as many Armenians living in America.
When you have a small state, if you run it effectively, you can be successful. In many ways, small can be effective and beautiful. It is not a huge empire that is difficult to run. It is all about how smart we are and how prepared we are to be disciplined.
At least the question is how effectively we are using our strength. Azerbaijan used their strength, their oil quite effectively during the last 26 years by cashing it in. Our strength is also in our diaspora. But how effectively are we using it?
Honesty, I would say that we are not doing so yet. We still have to learn how to bring those top guys, experience, knowledge and Armenian money from abroad to Armenia. The moment we learn that, then I think we will be really successful.
Ziabari:My final question is exactly on the same theme you just mentioned. I want to bring up the partnership between Armenia and the Armenian diaspora, totaling some 7-10 million people scattered in nearly 100 countries.
How does Armenia benefit from the contributions and enterprise of the dynamic Armenian diaspora? Are they helping give a boost to the national economy?
Sarkissian:They are helping Armenia – that help is emotional. The expertise that is there has very high quality. They are everywhere and the diaspora can do much better in helping Armenia, but for that, we have to make some changes – again changing the constitution.
Do you know that an Armenian from the diaspora cannot be an Armenian minister in the constitution?I mean that’s a big, big wrong, wrong thing.
For example, a great Armenian scientist or a technology guy that has made billions [of dollars] cannot become minister of science in Armenia. He has to return his American passport, carry only an Armenian passport for 40 years and live only in Armenia for four years to be able to have the dream or the chance of becoming a minister.
In four years, people build empires in the 21stcentury. If you are outside of Silicon Valley for four years, you are gone. Your value is gone. We need a law where we can pick up someone today and make him a minister tomorrow.
You see, those know how to run. In America, there are two vaccines, Pfizer and Moderna. Do you know who has made one of them? Noubar Afeyan, who’s created the venture – Flagship Pioneering is the venture fund that has created Moderna.
But that guy, professor of MIT, cannot be theminister of education and science [in Armenia]. In order to do that, he had to live in Armenia for the last four years. Then who was going to develop Moderna?
In reality, there’s many more than 10 million Armenians living abroad. The numbers you are saying are the Armenians who are organized in the Armenian communities. There are so many Armenians that are unorganized.
I have a big list of these people and we are not using one of those talents. In this building, we had a conference devoted to the 100thbirthday anniversary of a man whose name is Kemurdzhian. Do you know who the guy is?
Ziabari:Well, no.
Sarkissian:Of course, you don’t. There are a lot of Armenians, 90% of Armenians, don’t know about. Do you remember the moon rover? The rover that went into the moon first by the Soviet Union and then by the United States?
Ziabari:Yeah, sure.
Sarkissian:Actually, you remember the American astronauts of the moon, moon-walkers are using the same thing bigger as their car. Then the Soviet Union sent the Mars rover and then Americans. This Mr Kemurdzhian is the guy who built them – the first moon rover by the Soviet Union and Mars rover was built by Kemurdzhian after the collapse of the Soviet Union.
NASA asked him to help them because they couldn’t do that. He’s one of the greatest engineers in robotics in history. And he was Armenian. There’s a huge institute in Saint Petersburg now named after him.
And they are everywhere, but we’re not using them. So, I would say we are like any Gulf state that has decided not to use its oil. What do you get as a result? A desert.
Armenians have yet to learn how to use the power of their diaspora. And I’m working hard for that, because that’s one of the ways. People really don’t understand the power of the diaspora, how big it is, because it has never been used.We have to do a lot of things and one of these things is to change the constitution.