Երևանում մարմնարզության դպրոցի կառուցումը հետաձգվել է
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի քաղաքապետարանը հայտնում է մարմնամարզության մարզադպրոցի կառուցման ծրագրի հետաձգման մասին:
«Արմենպրես»-ի հարցմանն ի պատասխան Երևանի քաղաքապետարանից մասնավորապես տեղեկացրին. «Քաղաքապետարանի համապատասխան ստորաբաժանումները պատրաստել են մարմնամարզության մարզադպրոցի շենքի տեխնիակական պայմանները, սակայն նկատի ունենալով համավարակի և պատերազմի հետևանքով ստեղծված իրավիճակը, մասնավորապես, ֆինանսական խնդիրները, մարզադպրոցի կառուցման ծրագիրը հետաձգվել է: Միջազգային չափանիշներին համապատասխան որակյալ մարզադպրոց կառուցելու նպատակով ներկայումս քաղաքապետարանը համագործակցում է ռուսաստանցի գործընկերների հետ՝ ձեռք բերելու նմանատիպ մարզադպրոցի շինության նախագիծ, որը կտեղայնացվի Երևանում»:
2020 թվականի սեպտեմբերին Երեւանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանն այցելել էր Ալբերտ Ազարյանի անվան մարմնամարզության օլիմպիական հերթափոխի մանկապատանեկան մարզադպրոց: Քաղաքապետի հետ զրույցում Հայաստանի մարմնամարզության ու ակրոբատիկայի ֆեդերացիայի նախագահ, մարզադպրոցի տնօրեն Ալբերտ Ազարյանը նշել էր, որ շենքային ու գույքային պայմանները չեն համապատասխանում միջազգային չափորոշիչներին ու հնարավորություն չեն տալիս մարզիկներին լիարժեք պարապելու:
Մարությանն էլ ընդգծել էր, որ քաղաքապետարանը նախատեսում էր վերանորոգել մարզադպրոցը, սակայն սեյսմիկ ուսումնասիրություններից հետո պարզ է դարձել, որ նորոգումն անհնարին է: Խնդրի համալիր լուծումը նոր շենք կառուցելն է:

Строительство школы гимнастики в Ереване отложено
ЕРЕВАН, 13 АВГУСТА, АРМЕНПРЕСС. Мэрия Ерджана объявляет о переносе программы строительства гимнастической школы.
В ответ на запрос«Арменпресс»,мэрия Еревана, в частности, сообщила: «Соответствующие подразделения муниципалитета подготовили техническое состояние здания гимнастической школы, но, в связи с ситуацией, созданной эпидемией, войной, в частности, финансовыми проблемами, программа строительства гимназии была отложена.
Чтобы построить качественную спортивную школу в соответствии с международными стандартами, муниципалитет в настоящее время сотрудничает с российскими партнерами, чтобы получить проект по строительству аналогичной спортивной школы, которая будет расположена в Ереване».
В сентябре 2020 года мэр Еревана Айк Марутян посетил детско-юношескую олимпийскую гимнастическую школу имени Альберта Азаряна. В беседе с мэром, президент Федерации гимнастики и акробатики Армении, директор спортивной школы Альберт Азарян отметил, что условия здания и имущества не соответствуют международным стандартам и не позволяют спортсменам полноценно тренироваться.
Марутян также подчеркнул, что мэрия планировала отремонтировать спортивную школу, но после сейсмических исследований выяснилось, что ремонт невозможен. Комплексное решение проблемы - построить новое здание.