Էբրահիմ Ռայիսին հաղթել է Իրանում կայացած նախագահական ընտրություններում
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերագույն դատարանի նախագահ Էբրահիմ Ռայիսին հաղթել է Իրանում կայացած նախագահական ընտրություններում ՝ հավաքելով 17,8 մլն ձայն: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով ՏԱՍՍ-ը, այս մասին հայտարարել է Իսլամական Հանրապետության ընտրությունների անցկացման շտաբի ղեկավար Ջամալ Օրֆը՝ հայտնելով քվեարկության նախնական արդյունքները: Քվեարկությանը մասնակցել է 28 միլիոն 600 հազար մարդ։
«Կայացվող որոշումների նպատակահարմարության խորհրդի քարտուղար Մոհսեն Ռեզային հավաքել է ավելի քան 3 մլն 300 հազար ձայն, Կենտրոնական բանկի նախկին ղեկավար Աբդոլնասեր Խեմատին ստացել է ավելի քան 2 մլն 400 հազար ձայն, Մեջլիսի նախագահի տեղակալ Ամիր Հոսեյն Կազիզադե Խաշեմին ստացել է ավելի քան 1 մլն ձայն», - նշել է պաշտոնյան:

YEREVAN, JUNE 19, ARMENPRESS. Iran’sultraconservative cleric and judiciary chief Ebrahim Raisi has won the presidential election held on June 18, receiving 17,8 million votes according to the preliminary results, reports TASS.
28 million 600 thousand people participated in the voting.
The final results will be published within the day.
Four candidates were running for the president: Secretary of the Expediency Discernment Council Mohsen Rezaee (more than 3 million 300 thousand votes), Chief Justice Ebrahim Raisi, Deputy Parliament Speaker Amir-Hossein Ghazizadeh Hashemi (over 1 million votes) and former Governor of the Central Bank Abdolnaser Hemmati (more than 2 million 400 thousand votes).