«Լուսավոր Հայաստան»-ը մինչ ճանապարհների ապաշրջափակումը կարևոր է համարում օրենսդրական փոփոխությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունը Հայաստանի ապաշրջափակմանն այլընտրանք չի տեսնում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, լրագրողների հետ զրույցում արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցող «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության նախընտրական ցուցակը գլխավորող Էդմոն Մարուքյանը նշեց, որ Հայաստանի, Ռուսաստանի, Ադրբեջանի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության մեջ նշվում է, որ կողմերը գնում են ապաշրջափակման:
«Դա նշանակում է, որ բոլորը բացում են սահմանները և բոլորն օգտվում են բոլորի ճանապարհներից: Սուվերեն տարածք, միջանցք բացառված է, չպետք է տրվի: Դրանից բացի, մենք կարծում ենք, որ մինչև Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությունն ամբողջությամբ չվերանայվի ու չհարմարեցվի սահմանների բացմանը, չի կարելի գնալ նաև դրան: Չպետք է Թուրքիայի, Ադրբեջանի քաղաքացին միջնորդավորված կամ ուղղակիորեն կարողանա Հայաստանում գույք, հող, արժեթղթեր, ցանկացած այլ բան գնել, որը կարող է մեր ազգային անվտանգության շահերին վնաս հասցնել»,-ասաց Էդմոն Մարուքյանն՝ ընդգծելով, որ այդ հարցի հետ կապված Հայաստանն իր օրենսդրությունը պետք է ամբողջությամբ վերանայի, ինչը չի արվել նախկինում ու չի արվում հիմա: Այդ աշխատանքներն անելուց հետո, ըստ Էդմոն Մարուքյանի, երբ կլինեն սահմանների ապաշրջափակման բանակցությունները, այդ ժամանակ էլ մեր երկիրը պատրաստ կլինի:
«Սահմանները բացելուն այլընտրանք գոյություն չունի: Հայաստանը միշտ էլ կողմ է եղել սահմաններն առանց նախապայմանների բացելուն: Թեպետ ասեմ, որ Հայաստանի կողմ լինելը եղել է պարզապես հայտարարություն, որովհետև տարիներ շարունակ որևէ գործ չի արվել, որ մեր օրենսդրությունը համապատասխանեցվի իրավիճակին»,-հավելեց Էդմոն Մարուքյանը:

«Просвещенная Армения» считает важным изменить законодательство до разблокирования дорог
ЕРЕВАН, 14 ИЮНЯ, АРМЕНПРЕСС. Партия «Просвещенная Армения» не видит альтернативы разблокировке Армении. Как сообщает «Арменпресс», Эдмон Марукян, возглавляющий предвыборный список партии «Просвещенная Армения», участвующей в внеочередных парламентских выборах, заявил, что в заявлении от 9 ноября Армении, России и Азербайджана говорится о том, что стороны собираются осуществить разблокирование.
«Это означает, что все открывают границы, и все пользуются всеми дорогами. Суверенная территория, коридор не должны предоставляться. Кроме того, мы считаем, что до тех пор, пока законодательство Республики Армения не будет полностью пересмотрено и адаптировано к открытию границ, этого делать нельзя. Граждане Турции и Азербайджана не должны иметь возможность прямо или косвенно покупать в Армении недвижимость, землю, ценные бумаги или что-либо еще, что может нанести ущерб интересам нашей национальной безопасности», - сказал Эдмон Марукян, подчеркнув, что законодательство Армении по этому вопросу должно быть полностью пересмотрено, что не было сделано раньше и не делается сейчас. По словам Эдмона Марукяна, после этой работы, когда будут переговоры о разблокировании границ, наша страна будет готова.
"Нет альтернативы открытию границ. Армения всегда выступала за открытие границ без предварительных условий. Хотя отмечу, что со стороны Армении это было просто заявлением, поскольку на протяжении многих лет ничего не делалось, чтобы наше законодательство было приведено в соответствие с ситуацией", - добавил Эдмон Марукян.