Առաջին անգամ Հայաստանում միահյուսված հնչել են Պյացոլայի և Վիվալդիի ստեղծագործությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Պրիմավերա» խորագրով համերգին առաջին անգամ Հայաստանում հնչել են Վիվալդիի հանրահայտ «Տարվա եղանակները» և Պյացոլայի «Բուենոս Այրեսի չորս եղանակները» ստեղծագործությունները՝ յուրահատուկ, միահյուսված կերպով:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Արամ Խաչատրյան համերգասրահում կայացած երեկոյին մասնակցել է PhilSoloists անսամբլը, որը կազմված է Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի մենակատարներից: Սա անսամբլի անդրանիկ ելույթն էր:
Համերգի մենակատար, հայտնի ջութակահար Խաչատուր Ալմազյանը մեծ պատասխանատվությամբ է մոտեցել համերգին: «Միշտ մեծ հուզմունք եմ ապրում հայաստանյան ելույթներից առաջ, քանի որ հայ ունկնդիրը շատ խստապահանջ է: Ուրախ եմ, որ համերգը մեծ հաջողություն ունեցավ և ոգևորությամբ ընդունվեց հանդիսատեսի կողմից»,- նշում է երաժիշտը:
Ալմազյանի խոսքով՝ մեծ հաճույքով է համագործակցել Ֆիլհարմոնիկի PhilSoloists անսամբլի հետ, քանի որ նրանք իրենց գործի վարպետներ են, տաղանդավոր երաժիշտներ, և նրանց հետ նվագելը պատվաբեր է յուրաքանչյուր պրոֆեսիոնալի համար: Ուրախ էր նաև որպես պրոդյուսեր ֆինանսապես աջակցել նորաստեղծ անսամբլին, քանի որ համերգը եկամտաբեր էր ֆինանսական ծախսի բացակայության պարագայում. «Ես խնդրում և հորդորում եմ ունկնդիրներին հարգել մեր երաժիշտների աշխատանքը և հրավիրատոմս խնդրելու փոխարեն տոմսեր գնել: Դուք այդպիսով ձեր փոքր, բայց կարևոր աջակցությունը կցուցաբերեք Հայաստանում պրոֆեսիոնալ կատարողական արվեստի պահպանմանն ու զարգացմանը: Ֆիլհարմոնիկի երաժիշտները միջազգային բարձր մակարդակի կատարում են ապահովում և արժանի են դրան»,-շեշտում է նա:
Ջութակահար և պրոդյուսեր Խաչատուր Ալմազյանը մեծ ճանաչում ունեցող Almazian Symphony-ի («Ալմազյան Սիմֆոնի»՝ հիմնադրված 2007թ.) գեղարվեստական ղեկավարն է և մենակատարը: Ալմազյանն ամերիկյան Sonoris ֆիրմայում թողարկել է երկու ալբոմ:
Ալմազյանն իր անսամբլի հետ համագործակցել է Sony Music Entertainment-ի, ֆրանսիական ազգային TV Network-ի, կինոռեժիսոր Էմիր Կուստուրիցայի, բալետի մենապարող աստղ Սերգեյ Պոլունինի հետ: Ելույթներ է ունեցել Փարիզի ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի սրահում, Մոսկվայի Բարվիխա համերգասրահում, Բրյուսելի կինոփառատոնի բացման և փակման արարողություններին, Rhythm of Europe, Skopje Summer, Sea Dance և Ohrid Summer Festival-ներին, Exit Festival-ում (2008, 2015, 2018), որը պաշտոնապես հայտարարվել է «Եվրոպայի լավագույն երաժշտական փառատոն», Դուբայ, Հոնգ Կոնգ, Աթենք, Ամստերդամ, Երևան, Անտվերպեն, Բելգրադ և այլ քաղաքներում:
Almazian Symphony-ն ձայնագրել է Էմիր Կուստուրիցայի վերջերս նկարահանած «On The Milky Road» լայնաֆորմատ ֆիլմի երաժշտությունը, որը գրել է Ստրիբոր Կուստուրիցան: Այս ֆիլմում Խաչատուրը հանդես է եկել նաև որպես դերասան՝ ընկերակցելով իտալացի հայտնի դերասանուհի Մոնիկա Բելուչիին:
Խաչատուր Ալմազյանը ծնվել է Հայաստանում՝ երաժշտական ընտանիքում: Կրթությունը ստացել է Չայկովսկու անվ. դպրոցում (ՀՀ վաստակավոր ուսուցիչ պրոֆ. Պետրոս Հայկազյանի դասարան) և Երևանի կոնսերվատորիայում (պրոֆ. Վիլլի Մոկացյանի դասարան): Կատարելագործվել է Իգոր Օյստրախի մոտ՝ Բրյուսելի Royal Conservatory-ում, Միշա Քեյլինի մոտ՝ Նյու Յորքում և Էդուարդ Վուլֆսոնի մոտ՝ Փարիզում:

В Армении впервые переплелись произведения Пьяццоллы и Вивальди
На концерте “Примавера” прозвучали известные произведения Вивальди “Времена года” и Астора Пьяццоллы “Четыре сезона Буэнос-Айреса”.
Как передает Арменпресс, в концерте, прошедшем в концертном зале Арама Хачатуряна выступил ансамбль “PhilSoloists”, состоящий из солистов Национального филармонического оркестра Армении. Это было первое выступление ансамбля.
Известный скрипач Хачатур Алмазян к концерту готовился с большой ответственностью. “Я перед выступлениями в Армении всегда очень волнуюсь, потому что армянская аудитория довольно строгая. Я доволен, что концерт прошел с большим успехом и был восторженно принят публикой”, - сказал музыкант.
По словам Алмазяна, сотрудничать с ансамблем солистов филармонии - огромное удовольствие, ведь они мастера своего дела, талантливые музыканты, и играть с ними - честь для каждого профессионала. Он был счастлив материально поддержать новообразованный ансамбль в качестве продюсера, так как концерт стал прибыльным при отсутствии финансовых затрат. “Я прошу, я призываю аудиторию уважать работу наших музыкантов, покупать билеты, а не просить брать приглашения. Таким образом, вы продемонстрируете свою небольшую, но сильную поддержку сохранению и развитию профессионального исполнительского искусства в Армении. Музыканты филармонии выступают на высоком международном уровне и заслуживают этого”, - сказал он.
Скрипач и продюсер Хачатур Алмазян - художественный руководитель и солист известного ансамбля “Almazian Symphony”, основанного в 2007 году. Ансамбль на американской фирме “Sonoris” записал два альбома.
Алмазян со своим ансамблем сотрудничал с Sony Music Entertainment, с Французской национальной телекомпанией, с режиссером Эмиром Кустурицей и солистом балета Сергеем Полуниным. Выступал в Зале ЮНЕСКО в Париже, в Концертном зале “Барвиха” в Москве, на церемониях открытия и закрытия Брюссельского кинофестиваля, фестивалей “Rhythm of Europe”, “Skopje Summer”, “Sea Dance” и “Ohrid Summer”, на фестивале “Exit” в 2008, 2015, 2018 годах, который официально был объявлен Лучшим европейским музыкальным фестивалем в Дубае, Гонконге, Афинах, Амстердаме, Ереване, Антверпене, Белграде и в других городах.
Ансамбль “Almazian Symphony” записал музыку к фильму Эмира Кустурицы “На Млечном пути”, снятому по сценарию Стрибора Кустурицы. В этом фильме Хачатур выступил и в роли актера, аккомпанируя известной итальянской актрисе Монике Беллуччи.
Хачатур Алмазян родился в Армении в музыкальной семье. Образование получил в музыкальной школе им. Чайковского (класс Заслуженного учителя, проф. Петроса Айказяна). Окончил ереванскую консерваторию (класс проф. Вилли Мокацяна). Совершенствовался у Игоря Ойстраха в брюссельской Royal Conservatory, у Миши Кейлина в Нью-Йорке и у Эдуарда Вулфсона в Париже.