Հայաստան է բերվել ռուսական «Սպուտնիկ V» պատվաստանյութի առաջին խմբաքանակը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստան է բերվել ռուսական «Սպուտնիկ V» պատվաստանյութի առաջին խմբաքանակը, Մոսկվայից եկած ինքնաթիռը Երևան է ժամանել ապրիլի լույս 8-ի գիշերը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին հայտնում է Երևանում «Россотрудничество»-ի գրասենյակը: Օդանավակայանում ներկա են եղել Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանության խորհրդական Պավել Կուրոչկինը, ՀՀ ԱՆ-ը Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման կենտրոնի գլխավոր տնօրեն Արտավազդ Վանյանը, Երևանում «Россотрудничество»-ի գրասենյակի ներկայացուցիչ Անդրանիկ Արզումանյանը:
«Առաջին հերթին պատվաստում կկատարվի ռիսկի խմբի շրջանում: Ես կցանկանայի նշել, որ սա կորոնավիրուսի դեմ պայքարի համար Հայաստանին տրամադրվող լայնամասշտաբ աջակցության շարունակությունն է: Սա մեր ժողովուրդների միջև սերտ փոխգործակցության և եղբայրական հարաբերությունների ամենավառ օրինակն է»,-նշել է Պավել Կուրոչկինը:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ՝ ապրիլի 7-ին Մոսկվայում կայացած հանդիպմանը անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի կողմից Covid-19-ի դեմ «Սպուտնիկ V» պատվաստանյութի ձեռքբերմանը. արտահայտվել է պատրաստակամություն խորությամբ քննարկելու հարցն ու լուծումներ գտնելու անհրաժեշտ չափաքանակի մատակարարման հարցում: Վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ ապրիլի 8-ին Հայաստանը կստանա ռուսական պատվաստանյութի առաջին խմբաքանակը՝ 15 հազար դեղաչափ:
Հայաստանում կորոնավիրուսի դեմ պայքարին միացած բուժկենտրոնների բուժաշխատողների շրջանում կամավորության սկզբունքով կորոնավիրուսի դեմ պատվաստում է իրականացվել Ռուսաստանի նվիրած Սպուտնիկ-V պատվաստանյութերով:

В Армению доставлена первая партия российской вакцины “Спутник V”
Первая партия российской вакцины “Спутник V” доставлена в Армению. Самолет из Москвы прибыл в Ереван в ночь на 8 апреля. Как передает «Арменпресс», об этом сообщили в ереванском офисе компании “Россотрудничество”. В аэропорту присутствовали советник посольства России в Армении Павел Курочкин, генеральный директор Центра по контролю и профилактике заболеваний Министерства здравоохранения Армении Артавазд Ванян и представитель представительства компании “Россотрудничество” в Ереване Андраник Арзуманян.
“Вакцина в первую очередь будет предоставлена группам риска. Хочу отметить, что это продолжение масштабной помощи, оказываемой Армении в борьбе с COVID-19. Это самый яркий пример тесного сотрудничества и братских отношений между нашими народами”, - сказал Павел Курочкин.
Во время встречи премьер-министра Армении Николая Пашиняна с президентом Российской Федерации Владимиром Путиным, состоявшейся 7 апреля в Москве, был обсужден и вопрос приобретения Арменией вакцины “Спутник V”. Премьер-министр Пашинян сообщил, что 8 апреля в Армению поступит первая партия российской вакцины - 15 000 доз.
Вакцинирование от COVID-19 “Спутником V” проводится на общественных началах среди медицинских работников медицинских центров Армении, принимающих инфицированных COVID-19.