Հունիսի 7-ին ժամը 20:00-ի դրությամբ ընտրական հանցագործությունների վերաբերյալ նախաձեռնվել է 59 քրեական վարույթ
Հայաստանի քննչական կոմիտեի ստորաբաժանումներում միայն 2026 թվականի հունիսի 7-ի՝ ժամը 20:00-ի դրությամբ ընտրական հանցագործությունների վերաբերյալ նախաձեռնվել է 59 քրեական վարույթ, որից 43-ը՝ մարզային քննչական ստորաբաժանումներում, 16-ը՝ Երևան քաղաքի քննչական ստորաբաժանումներում:
ՀՀ քրեական օրենսգրքի 210-րդ հոդվածով (ընտրական կամ հանրաքվեին մասնակցելու իրավունքի իրականացումը, ընտրական հանձնաժողովների աշխատանքներին կամ ընտրությանը կամ հանրաքվեին մասնակցող անձանց իրավունքների կամ պարտականությունների իրականացումը խոչընդոտելը) նախաձեռնվել է 9 քրեական վարույթ:
ՀՀ քրեական օրենսգրքի 214-րդ հոդվածով (մեկից ավելի անգամ կամ այլ անձի փոխարեն քվեարկելը) նախաձեռնվել է 30 քրեական վարույթ:
ՀՀ քրեական օրենսգրքի 215-րդ հոդվածով (քվեարկության գաղտնիությունը խախտելը) նախաձեռնվել է 17 քրեական վարույթ:
ՀՀ քրեական օրենսգրքի 314-րդ հոդվածով (ահաբեկչության մասին սուտ տեղեկություններ տարածելը) նախաձեռնվել է 3 քրեական վարույթ:

По состоянию на 20:00 по фактам электоральных преступлений инициировано 59 уголовных производств
В подразделениях Следственного комитета Армении по состоянию на 20:00, 7 июня 2026 года, по фактам избирательных преступлений было инициировано 59 уголовных производств, из которых 43 — в областных следственных подразделениях, а 16 — в следственных подразделениях города Ереван.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе СК, по статье 210 Уголовного кодекса (препятствование осуществлению избирательного права или права на участие в референдуме, работе избирательных комиссий либо осуществлению прав или обязанностей лиц, участвующих в выборах или референдуме) было инициировано 9 уголовных производств.
По статье 214 Уголовного кодекса (голосование более одного раза или вместо другого лица) было инициировано 30 уголовных производств.
По статье 215 Уголовного кодекса (нарушение тайны голосования) было инициировано 17 уголовных производств.
По статье 314 Уголовного кодекса (распространение ложных сведений об акте терроризма) было инициировано 3 уголовных производства.