Հունիսի 7-ին ժամը 20:00-ի դրությամբ ընտրական հանցագործությունների վերաբերյալ նախաձեռնվել է 59 քրեական վարույթ
Հայաստանի քննչական կոմիտեի ստորաբաժանումներում միայն 2026 թվականի հունիսի 7-ի՝ ժամը 20:00-ի դրությամբ ընտրական հանցագործությունների վերաբերյալ նախաձեռնվել է 59 քրեական վարույթ, որից 43-ը՝ մարզային քննչական ստորաբաժանումներում, 16-ը՝ Երևան քաղաքի քննչական ստորաբաժանումներում:
ՀՀ քրեական օրենսգրքի 210-րդ հոդվածով (ընտրական կամ հանրաքվեին մասնակցելու իրավունքի իրականացումը, ընտրական հանձնաժողովների աշխատանքներին կամ ընտրությանը կամ հանրաքվեին մասնակցող անձանց իրավունքների կամ պարտականությունների իրականացումը խոչընդոտելը) նախաձեռնվել է 9 քրեական վարույթ:
ՀՀ քրեական օրենսգրքի 214-րդ հոդվածով (մեկից ավելի անգամ կամ այլ անձի փոխարեն քվեարկելը) նախաձեռնվել է 30 քրեական վարույթ:
ՀՀ քրեական օրենսգրքի 215-րդ հոդվածով (քվեարկության գաղտնիությունը խախտելը) նախաձեռնվել է 17 քրեական վարույթ:
ՀՀ քրեական օրենսգրքի 314-րդ հոդվածով (ահաբեկչության մասին սուտ տեղեկություններ տարածելը) նախաձեռնվել է 3 քրեական վարույթ:

Investigative Committee opens 59 criminal proceedings over alleged election-related offences as of 20:00 on June 7
As of 20:00 on June 7, 2026, a total of 59 criminal proceedings have been initiated in connection with alleged election-related offences within the subdivisions of the Investigative Committee of Armenia, including 43 in regional investigative units and 16 in Yerevan-based divisions.
According to the statement made by the Investigative Committee of Armenia, nine criminal proceedings have been initiated under Article 210 of the Criminal Code (obstruction of the exercise of electoral rights or participation in elections or referendums, or of the exercise of the rights and duties).
A further 30 criminal proceedings have been initiated under Article 214 of the Criminal Code (multiple voting or voting on behalf of another person). Seventeen criminal proceedings have been initiated under Article 215 of the Criminal Code (violation of the secrecy of the vote).
In addition, three criminal proceedings have been launched under Article 314 of the Criminal Code (spreading false information about terrorism).