Հայաստանն իսկապես գնահատում Ռուսաստանի հետ ռազմավարական դաշնակից լինելը. ՀՀ ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանը շարունակում է մնալ Հայաստանի ռազմավարական դաշնակիցը, և Հայաստանը իսկապես գնահատում է դա: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` մարտի 29-ին ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նիստում այս մասին ասաց Արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանը:
«Համաձայն չեմ, որ Հայաստանը և Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունը կախում ունեն Ռուսաստանից: Ռուսաստանը շարունակում է մնալ մեր ռազմավարական դաշնակիցը, և մենք իսկապես գնահատում ենք այն, որովհետև ի վերջո պատերազմը կանգնեցվեց Ռուսաստանի ջանքերի շնորհիվ: Դա, կարող է, ոմանց դուր չի գալիս, բայց դա փաստ է: Հակառակ պարագայում մենք կունենայինք ամբողջովին այլ իրավիճակ»,- ասաց Այվազյանը:
Արա Այվազյանն ընդգծեց նաև, որ ՀԱՊԿ-ն կարևոր տեղ է զբաղեցնում Հայաստանի անվտանգային ոլորտում: Ըստ Այվազյանի` պատերազմի ընթացքում Հայաստանը տեղեկացրել է իրավիճակի վերաբերյալ, բայց չի դիմել ՀԱՊԿ-ին:

Армения действительно ценит стратегический союз с Россией: министр ИД Армении
Россия продолжает оставаться стратегическим союзником Армении, и Армения это очень ценит. Как сообщает «Арменпресс», об этом 29 марта на заседании постоянной комиссии НС по внешним связям заявил министр иностранных дел Ара Айвазян.
“Я не согласен с тем, что Армения и внешняя политика Армении зависят от России. Россия остается нашим стратегическим союзником, мы очень ценим это, потому что, в конце концов, война была остановлена благодаря усилиям России. Кому-то это может не нравиться, но это факт. В противном случае у нас была бы совсем другая ситуация”, - сказал Айвазян.
Ара Айвазян подчеркнул, что ОДКБ в сфере безопасности Армении занимает важное место. По словам Айвазяна, во время войны Армения информировала эту организацию о ситуации, но не обращалась к ней.