Հայաստանը նորովի կառուցելու մեր տեսլականը պետք է շատ ակտիվ իրագործվի. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Գեղարքունիքի մարզ՝ ընթացիկ և առաջիկա ծրագրերը, ռազմավարական խնդիրները քննարկելու նպատակով: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Մարզպետարանում կայացած խորհրդակցությանը մասնակցել են նաև Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանը, Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Տիգրան Գաբրիելյանը, Գեղարքունիքի մարզպետ Գնել Սանոսյանը, փոխմարզպետները և պաշտոնատար այլ անձինք:
Նախքան քննարկումը վարչապետ Փաշինյանը նշել է. «Մեր մարզային հերթական խորհրդակցությունը տեղի է ունենում Գեղարքունիքի մարզում, և այսօրվա մեր օրակարգում սոցիալ-տնտեսական, անվտանգային հարցեր են: Գեղարքունիքի մարզը նաև սուբվենցիոն ծրագրերի մասով ամենաակտիվ մարզերից է, և մենք այսօր նորակառույց դպրոց այցով սկսեցինք մեր աշխատանքային օրը: Պետք է նաև այս տրամադրությունը փոխանցենք՝ Հայաստանը նորովի կառուցելու մեր տեսլականը պետք է շատ ակտիվ իրագործվի: Ընդ որում, իրագործվի ոչ միայն պետության, կառավարության, համայնքների կողմից, այլև պետք է քաջալերենք նաև մասնավորին՝ այդ կառուցման, ներդրման գործընթացին մասնակցելու:
Իհարկե, դրա համար շատ կարևոր է մեր երկրի սոցիալ-հոգեբանական վիճակը, անվտանգային միջավայրը: Գեղարքունիքի մարզի շուրջ նույնպես անվտանգային միջավայրի փոփոխություն է տեղի ունեցել: Մենք այսօր դրա հետ կապված հարցր նույնպես կքննարկենք՝ թե ինչպես ենք այս նոր իրավիճակում ապահովելու մեր անվտանգությունը, ինչպես ենք այս նոր միջավայրում մարդկանց, մեր քաղաքացիների ունեցած մտավախությունները փարատելու, նրանց բարձրացրած հարցերին պատասխանելու»:
Անցնելով օրակարգային հարցերին՝ Գեղարքունիքի մարզպետ Գնել Սանոսյանը նշել է, որ հաջող և որակի խիստ պահպանմամբ իրականացվում են պետություն-համայնք մասնակցությամբ սուբվենցիոն ծրագրերը: Մարզպետն ընդգծել է, որ 2019 թվականին որակի հետ կապված առաջացած խնդիրները նախորդ տարվա ընթացքում ամբողջությամբ վերացվել են, և շինարարական կազմակերպությունները գիտեն` անորակ շինարարությունը չի ընդունվելու: Ըստ մարզպետի, իրականացվող սուբվենցիոն ծրագրերը ներառում են բոլոր ոլորտները` ենթակառուցվածքներ, մանկապարտեզներ, ջրագծեր, ճանապարհներ և այլն: Գնել Սանոսյանի խոսքով` 2018 թվականին մարզում իրականացվել են 3 մլրդ դրամի սուբվենցիոն ծրագրեր, 2019-ին` 5,5 մլրդ դրամի, 2020-ին` 6 մլրդ դրամի: Ընթացիկ տարվա համար ներկայացվել է 8,5 մլրդ դրամի ծրագրերի հայտ: Միաժամանակ, մարզպետը տեղեկացրել է, որ ընդհանուր առմամբ նախորդ տարի մարզում, այլ ծրագրերի հետ միասին, իրականացվել են 20 մլրդ դրամի աշխատանքներ: Գեղարքունիքում նախորդ տարվա ընթացքում սուբվենցիոն ծրագրերի շրջանակում վերակառուցվել է 37 կմ ճանապարհ, իսկ այլ հատկացումների արդյունքում վերակառուցված ճանապարհների ծավալը հասել է 120 կմ-ի: Հաջող իրականացվում են նաև դպրոցների վերակառուցման աշխատանքներ. այդ ծրագրերի թիվը հասնում է 5-ի:
Գնել Սանոսյանը նշել է, որ մարզում առաջնահերթություն է տրվում զբոսաշրջության, գյուղատնտեսության, էներգետիկայի ոլորտներին: Գյուղտեխնիկայի լիզինգային ծրագրերն արդյունավետ իրականացվում են, նախորդ տարի համայնքները համալրվել են 60-ից ավելի տեխնիկական միջոցներով: Աճ է նկատվում անասնապահության ոլորտում. միայն Արծվանիստ համայնքում իրականացվում է 15 մլրդ դրամ արժողությամբ ներդրումային ծրագիր` ֆերմերային խոշոր տնտեսություն հիմնելու նպատակով:
Մարզն ունի 181 հազար հա արոտավայր, որից չի օգտագործվում 124 հազար հա-ն: Պատասխանատուների խոսքով՝ հիմնական խնդիրն արոտավայրերի անհասանելիությունն է: Վարչապետը կարևորել է բարձրարժեք գյուղատնտեսությունը խթանող ծրագրերի իրականացումը, ենթակառուցվածքների զարգացումը` արոտավայրերի ճանապարհները հասանելի դարձնելու, խմոցիների ապահովման համար:
Զեկուցվել է, որ մարզում 98 հա կաթիլային ոռոգմամբ այգիներ են հիմնվել, ինտենսիվ այգիների ծավալը գնալով ավելանում է:
Համաշխարհային բանկի հետ համագործակցությամբ իրականացվում է արոտների ջրարբիացման ծրագիրը, որի շրջանակում այս տարի մարզում նախատեսվում է արոտավայրերում կառուցել 2 կմ ջրագիծ, 4 խմոցի, բարելավել ճանապարհները:
Զեկուցվել է նաև, որ Գեղարքունիքում առկա 81 հազար հա վարելահողերից օգտագործվում է կեսը: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ կառավարությունը շարունակելու է գյուղատնտեսության զարգացման, արդյունավետության բարձրացման թիրախային ծրագրերը, որոնք կնպաստեն վարելահողերի օգտագործման ծավալների ավելացմանը:
Անդրադառնալով էներգետիկայի ոլորտին` Գնել Սանոսյանը նշել է, որ ընթացիկ տարում մեկնարկելու է Մեծ Մասրիկի ենթակայանի կառուցման շինարարությունը, նոր ծրագրերի միջոցով խթանվում է նաև արևային էներգետիկայի զարգացումը:
Մարզպետը տեղեկացրել է, որ պատերազմից հետո Գեղարքունիքի մարզում դեռևս շարունակում են մնալ 1700 արցախցիներ. մարզպետարանը վերջիններիս կարիքները պահում է ուշադրության կենտրոնում, ապահովում է կենցաղային անհրաժեշտ պայմաններով, երեխաները հաճախում են մարզի ուսումնական հաստատություններ:
Անդրադառնալով անվտանգային միջավայրին` 2-րդ բանակային կորպուսի հրամանատարը Արայիկ Հարությունյանը զեկուցել է, որ բանակային կորպուսն անվտանգության ապահովման խնդիրը հաջող իրականացնում է, իսկ առաջիկա կարևորագույն խնդիրն է առաջնագծի ենթակառուցվածքների բարելավումն ու ինժեներական աշխատանքների իրականացումը: Զեկուցվել է, որ առաջնագծում իրավիճակը հանգիստ է և գտնվում է լիարժեք վերահսկողության ներքո:
Զեկույցներով հանդես են եկել նաև Դատախազության, Քննչական կոմիտեի և Ոստիկանության մարզային վարչությունների ղեկավարները՝ ներկայացնելով իրավակարգի ապահովմանն ուղղված աշխատանքների ընթացքը:
Խորհրդակցությունից հետո վարչապետը հանդիպել է Գավառի կենտրոնական հրապարակում հավաքված քաղաքացիներին, լսել նրանց խնդիրներն ու պատասխանել հարցերին։

Премьер-министр провел совещание в муниципалитете Гегаркуникской области
Премьер-министр Никол Пашинян посетил Гегаркуникскую область с целью обсуждения текущих и предстоящих программ и стратегических вопросов. В состоявшемся в муниципалитете Гегаркуникской области совещании приняли участие министр территориального управления и инфраструктур Сурен Папикян, заместитель министра экономики Тигран Габриелян, губернатор Гегаркуника Гнел Саносян, вице-губернаторы и другие официальные лица.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении,до начала обсуждения премьер-министр Пашинян отметил: “Наши регулярные региональные совещания сегодня проходят в Гегаркуникской области и в нашу повестку дня сегодня входят социально-экономические вопросы и вопросы безопасности. Гегаркуникская область - одна из самых активных областей по программам субвенций, и сегодня мы начали свой рабочий день с посещения нового здания школы. Мы также должны передать это настроение, наше видение восстановить Армению по-новому необходимо очень активно претворять в жизнь. При этом оно должно быть реализовано не только государством, правительством, общинами, но мы также должны поощрять частный сектор к участию в процессе строительства и инвестиций.
Конечно, для этого очень важны социально-психологическое состояние нашей страны и среда безопасности. Обстановка безопасности вокруг Гегаркуникской области также изменилась. Сегодня мы также обсудим вопрос о том, как мы обеспечим нашу безопасность в этой новой ситуации, как мы развеем страхи людей и наших граждан в этой новой среде, ответим на поставленные ими вопросы”.
Перейдя к вопросам повестки дня, губернатор Гегаркуника Гнел Саносян отметил, что со строгим соблюдением качества реализуются субвенционные программы с участием государства и общин. Губернатор подчеркнул, что замеченные в 2019 году и связанные с качеством проблемы были полностью устранены в течение предыдущего года, и строительные компании знают, что некачественное строительство не будет принято. По словам губернатора, реализуемые субвенционные программы охватывают все сферы: инфраструктуру, детские сады, водопровод, дороги и т.д.
По словам Гнела Саносяна, в 2018 году в области были реализованы субвенционные программы на 3 млрд драмов, в 2019 году - на 5,5 млрд драмов, в 2020 году - на 6 млрд драмов. На текущий год подано заявок на сумму 8,5 млрд драмов. Вместе с тем, губернатор сообщил, что в целом в прошлом году в области, вместе с другими программами, были проведены работы на 20 млрд драмов. В Гегаркунике в прошлом году в рамках субвенционных программ реконструировано 37 км дорог, а в результате других ассигнований объем реконструированных дорог достиг 120 км. Успешно ведутся работы по реконструкции школы. Количество таких программ достигает 5.
Гнел Саносян отметил, что приоритетное внимание в регионе уделяется туризму, сельскому хозяйству и энергетике. Эффективно реализуются программы лизинга сельхозтехники, в прошлом году общины пополнились более чем 60 техническими средствами. Наблюдается рост в сфере животноводства. Только в общине Арцванист реализуется инвестиционная программа на 15 млрд драмов по созданию крупного фермерского хозяйства.
В области 181 тысяча гектаров пастбищ, из которых 124 тысячи гектаров не используются. По словам ответственных лиц, основная проблема - это труднодоступность пастбищ. Премьер-министр подчеркнул важность реализации программ по продвижению высокоэффективного сельского хозяйства, развитию инфраструктуры для обеспечения доступности пастбищ и обеспечения питьевой водой.
Было доложено, что в области создано 98 га садов с системой капельного орошения, увеличивается объем интенсивных садов.
В сотрудничестве со Всемирным банком реализуется программа орошения пастбищ, в рамках которой в этом году планируется построить 2 км водоканала, 4 поилки для скота и улучшить дороги до пастбищ.
Было также доложено, что из 81 тысячи гектаров пахотных земель в Гегаркунике используется половина. Никол Пашинян отметил, что правительство продолжит реализацию целевых программ по развитию сельского хозяйства и повышению эффективности, что будет способствовать увеличению использования пахотных земель.
Коснувшись сферы энергетики, Гнел Саносян отметил, что в этом году начнется строительство подстанции Мец Масрика, развитие природной энергетики стимулируется новыми программами.
Губернатор сообщил, что после войны в Гегаркуникской области по-прежнему остаются 1700 человек из Арцаха. Администрация области держит в центре внимания потребности последних, обеспечивает их необходимыми бытовыми условиями, а дети посещают образовательные учреждения области.
Коснувшись среды безопасности, командующий 2-м армейским корпусом Араик Арутюнян доложил, что армейский корпус успешно выполняет задачу по обеспечению безопасности, и ближайшей ключевой задачей является улучшение инфраструктуры передовой линии и выполнение инженерных работ. Было доложено, что ситуация на передовой спокойная и находится под полным контролем.
Руководители областных подразделений прокуратуры, Следственного комитета и полиции выступили с докладами, представив ход работ по обеспечению правопорядка.
После совещания премьер-министр встретился с собравшимися на центральной площади Гавара горожанами, выслушал их проблемы и ответил на их вопросы.