ՌԴ-ում Հայաստանի դեսպանության մշակութային կենտրոնը Առնո Բաբաջանյանին նվիրված միջոցառումներ կանցկացնի
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանում Հայաստանի դեսպանության մշակութային կենտրոնը հայ մեծանուն կոմպոզիտոր և դաշնակահար Առնո Բաբաջանյանի 100-ամյա հոբելյանին նվիրված միջոցառումների շարք կկազմակերպի:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հոբելյանական միջոցառումների շրջանակում մարտի 7-ին մշակութային կենտրոնի արտ-հարթակում դաշնամուրային համերգ տեղի կունենա:
Համերգին ելույթ կունենան Արամ Խաչատրյանի անվան կենտրոնական երաժշտական դպրոցի սաները:
Առնո Բաբաջանյանը ծնվել է 1921 թվականի հունվարի 21-ին: Երեք տարի հետո, երբ իր մահկանացուն է կնքում Վլադիմիր Լենինը, և երկրում սուգ է հայտարարվում, ապագա կոմպոզիտորի հայրը մտածում է երեխայի ծննդյան օրը փոխելու մասին, քանի որ իրենց տանն ամեն տարի տոն կլինի, մինչդեռ երկիրը կսգա բոլշևիկների առաջնորդի մահը: Այսպես տղայի ծննդյան օրը տեղափոխում են հունվարի 22:
Առնո Բաբաջանյանը ծնվել է Երևանում: Իր առաջին երաժշտական ստեղծագործությունը գրել է 9 տարեկանում։ 1938 թվականին մեկնում է Մոսկվա և միանգամից ընդունվում է Գնեսինների անվան երաժշտական քոլեջի վերջին կուրս։ Այն ավարտելուց հետո ընդունվում է Պ. Ի. Չայկովսկու անվան ՄՊԿ (Բ. Մ. Բեռլինի դաշնամուրի դասարան)։
Դեռ հինգ տարեկանում նկատելով նրա տաղանդը Արամ Խաչատրյանը՝ որոշում է, որ տղան պետք է երաժշտությամբ զբաղվի։ 1929-ին Առնոն ընդունվել է Երևանի պետական կոնսերվատորիային կից երաժշտական դպրոցը, որն ավարտելուց հետո սովորել է կոնսերվատորիայում։ Հետագայում ուսումը շարունակել է Մոսկվայի կոնսերվատորիայի դաշնամուրի բաժնում՝ միաժամանակ կատարելագործվելով Մոսկվայում գործող Հայաստանի կուլտուրայի տանը կից ստուդիայում։ 1950-1956 թվականներին դասավանդել է Երևանի կոնսերվատորիայում։ 1956-ից ապրել և աշխատել է Մոսկվայում։
Առնո Բաբաջանյանի ստեղծագործական հարուստ ժառանգությունը ներառում է երգեր, գործիքային կատարումներ, սիմֆոնիկ երաժշտություն։ Նա ստեղծագործել է տարբեր ոճերով՝ դասական, փոփ, ջազ։
Բաբաջանյանի ստեղծագործական ոճը ձևավորվել է Արամ Խաչատրյանի և Սերգեյ Ռախմանինովի ազդեցությամբ։ Իսկ նրա ստեղծագործական անհատականությունը դրսևորվել է դաշնամուրի և նվագախմբի համար գրված «Հերոսական բալլադում» և դաշնամուրային տրիոյում։ Լայն ժողովրդականություն վայելող «Հայկական ռապսոդիան» գրել է 1950-ին։ Կոմպոզիտորը մեծ հեղինակություն է վայելել և համագործակցել պոետ Ռոբերտ Ռոժդեստվենսկու և երգիչ Մուսլիմ Մագոմաևի հետ։ «Առաջին սիրո երգը» և «Երևանը» համարվում են որպես հարազատ քաղաքի հիմն։
Կոմպոզիտորի բացառիկ տաղանդը խոր զգացմունքայնությամբ դրսևորվել է նաև նրա երգերում: Հանրահայտ են Բաբաջանյանի «Երկրագնդի լավագույն քաղաքը», «Կամուրջներ», «Գուշակիր ցանկությունս», «Մի շտապիր» և այլ երգեր, որոնք կատարվել են ԽՍՀՄ-ում ևարտասահմանում:

Культурный центр посольства Армении в РФ проведет мероприятия, посвященные Арно Бабаджаняну
Культурный центр посольства Армении в России организует ряд мероприятий, посвященных 100-летию великого армянского композитора и пианиста Арно Бабаджаняна.
Как передает «Арменпресс», в рамках юбилейных мероприятий 7 марта на арт-площадке Культурного центра состоится фортепианный концерт.
На концерте выступят воспитанники Музыкальной школы им. Арама Хачатуряна.
Арно Бабаджанян родился в Ереване 21 января 1921 года. Спустя три года, когда умир Владимир Ленин, и в стране был объявлен траур, отец будущего композитора решил изменить день рождения ребенка, так как в их доме каждый год будет праздник, а страна будет оплакивать смерть вождя большевиков. Таким образом, день рождения мальчика был перенесен на 22 января. В 9 лет написал свое первое сочинение - “Пионерский марш”. В 1938 г. Арно едет в Москву и сразу же поступает на последний курс Музыкального училища имени Гнесиных, после чего высшее музыкальное образование получает на фортепианном отделении Государственной консерватории им. П.И. Чайковского.
В пятилетнем возрасте его талант заметил Арам Хачатрян и решил, что мальчика нужно приобщить к музыке. В 1929 году Арно поступил в музыкальную школу при Ереванской государственной консерватории, после которой поступил в консерваторию. Позже продолжил учебу на фортепианном отделении Московской консерватории, параллельно совершенствуя свое мастерство в студии при Доме культуры Армении в Москве. В 1950–1956 годах преподавал в Ереванской консерватории. С 1956 года жил и работал в Москве.
Богатое творческое наследие Арно Бабаджаняна включает песни, инструментальные исполнения, симфоническую музыку. Он творил в разных стилях: классика, эстрада, джаз.
Творческий стиль Бабаджаняна сформировался под влиянием Арама Хачатуряна и Сергея Рахманинова. А его творческая личность проявилась в фортепианном трио “Героическая баллада”, написанном для фортепианного оркестра. Широко известная “Армянская рапсодия” была написана в 1950 году. Композитор пользовался большим авторитетом, он сотрудничал с поэтом Робертом Рождественским, певцом Муслимом Магомой. “Песня первой любви” и “Ереван” считаются гимнами его родного города.
Уникальный талант композитора проявился и в песнях Бабаджаняна “Лучший город Земли”, “Мосты”, “Не спеши” во многих других песнях, исполняемых в СССР и за рубежом.