Կիևը հրաժարվել է հրատարակել հայաստանցի, բելառուսցի և ռուսաստանցի գրողների գրքերը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինայի գրողների միությունը հրաժարվել է հրատարակել այն երկրների գրողների գրքերը, որոնք, ըստ իրենց, ՄԱԿ-ում և այլ միջազգային կառույցներում հանդես են եկել Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականության դեմ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ինչպես հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին, այդ երկրների թվում են նաև Հայաստանը, Ռուսաստանի Դաշնությունն ու Բելառուսը:
«Ուկրաինայի գրողների միությունը որոշում է ընդունել, որով դադարեցնելու է հրապարակել հրապարակել այն երկրների գրողների գրքերը, որոնք ՄԱԿ-ում և այլ միջազգային կառույցներում հանդես են գալիս Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականության դեմ: Այդ երկրներն են` Ռուսաստանի Դաշնությունը, Բելառուսը, Վենեսուելան, Հայաստանը, Զիմբաբվեն, Իրանը, Կամբոջան, Ղրղզստանը, Չինաստանը, Հյուսիսային Կորեան, Կուբան, Լաոսը, Մյանման, Նիկարագուան, Սերբիան, Սիրիան և Սուդանը»,- ասված է հայտարարությունում:
Նշվում է, որ բացառություն կկազմեն նշված երկրների մահացած դասականները, ինչպես նաև այն ժամանակակից գրողները, որոնք բացահայտ կսատարեն Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականությանը և կդատապարտեն Ռուսաստանի Դաշնության ագրեսիան:

YEREVAN, DECEMBER 30, ARMENPRESS. Ukraine’s Union of Writers announced it is refusing to publish books of authors from countries who as they described have “acted against the Ukrainian territorial integrity” in the UN and other international organizations.
Armenia, Russia and Belarus are also blacklisted by the writers’ union, according to RIA Novosti.
According to the announcement, the Union of Writers of Ukraine is willing to make an “exception” for the books of late classic authors from these countries, or contemporary writers who will publicly “support Ukraine’s territorial integrity and condemn Russia’s aggression”.
Apart from Armenia, Russia and Belarus, the following countries were also blacklisted: Venezuela, Zimbabwe, Iran, Cambodia, Kyrgyzstan, China, North Korea, Cuba, Laos, Myanmar, Nicaragua, Serbia, Syria and Sudan.