Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը 2021 թվականի մարտին կայցելի Իրաք
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը 2021 թվականի մարտին կայցելի Իրաք: Այդ մասին դեկտեմբերի 7-ին հայտարարել Է Սուրբ աթոռի մամուլի ծառայության ղեկավար Մատեո Բրունին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ընդունելով Իրաքի Հանրապետության եւ տեղի կաթոլիկ եկեղեցու հրավերը՝ Ֆրանցիսկոս պապը վերոհիշյալ երկիր առաքելական այցը կկատարի 2021 թվականի մարտի 5-ից մինչեւ 8-ը»,-հայտնել Է Վատիկանի պաշտոնական ներկայացուցիչը:
Պապի այցի ծրագիրը կհրապարակվի ավելի ուշ՝ հաշվի առնելով «համաշխարհային արտակարգ բժշկա-սանիտարական իրադրությունը», նշել Է Բրունին:
Այդուհանդերձ, նրա խոսքով, քահանայապետը կայցելի Իրաքի մայրաքաղաք Բաղդադ, Ուր հարթավայր, որը կապված Է Աբրահամի մասին հիշատակման հետ, ինչպես նաեւ Էբրիլ, Մոսուլ եւ Քարաքոշ քաղաքներ: Հռոմի պապն ավելի վաղ հրապարակորեն հայտարարել Է մերձավորարեւելյան այդ երկիր այցելելու իր ցանկության մասին:
Այսպես, անցյալ տարվա հունվարին նա լրագրողներին հայտարարել Է, որ կցանկանար մեկնել Իրաք, սակայն տեղի եպիսկոպոսները պնդում են, որ առայժմ դա բավարար չափով անվտանգ չԷ: Այդ կապակցությամբ, քահանայապետն այն ժամանակ կատակել Է, թե, հնարավոր Է, որ իրաքցի հոգեւոր պետերն իրենք չեն կարող միմյանց հետ պայմանավորվել այս հարցի շուրջ, եւ ասել Է, որ հենց այդ պատճառով Է այցով Իրաք ուղարկել Վատիկանի պետական քարտուղար կարդինալ Պիետրո Պարոլինին: 2019 թվականի հունիսին Ֆրանցիսկոս պապը կրկին վերադարձել Է այդ թեմային՝ Վատիկանում ընդունելով Roaco կրոնական կազմակերպության աշխատակիցներին, կազմակերպություն, որն զբացվում Է Արեւելյան կաթոլիկ եկեղեցիներին օգնություն ցուցաբերելով:
Նա հայտարարել Է, որ ինքը մշտապես մտածել Է Իրաք ուղեւորվելու մասին եւ մտադրություն Է հայտնել Է այդ երկիր այցելել 2020 թվականին: Սակայն այդ պլանների իրականացմանը խանգարել Է կորոնավիրուսի համավարակը: Ֆրանցիսկոս պապը միշտ հատուկ ուշադրությամբ Է հետեւել իրադարձությունների զարգացմանը Իրաքում եւ քանիցս հավատացյալներին հորդորել աղոթել այս երկրում խաղաղության համար, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Папа Римский Франциск в марте 2021 года посетит Ирак
Папа Римский Франциск посетит Ирак в марте 2021 года, объявил в понедельник глава службы печати Святого престола Маттео Бруни, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Принимая приглашение Республики Ирак и местной католической церкви, папа Франциск совершит апостольскую поездку в вышеуказанную страну с 5 по 8 марта 2021 года", - сообщил официальный представитель Ватикана.
Программа папского визита будет обнародована позднее с учетом "развития мировой чрезвычайной медико-санитарной ситуации", отметил Бруни. Тем не менее, по его словам, понтифик посетит иракскую столицу Багдад, равнину Ур, связанную с памятью об Аврааме, а также города Эбриль, Мосул и Каракош.
Папа Франциск ранее публично заявлял о своем желании посетить эту ближневосточную страну. Так, в январе прошлого года он сообщил журналистам, что хотел бы поехать в Ирак, но местные епископы утверждают, что пока это не вполне безопасно. В этой связи понтифик пошутил тогда, что, возможно, сами иракские иерархи не могут договориться между собой по данному вопросу, и сказал, что как раз поэтому отправил в Ирак с визитом государственного секретаря Ватикана кардинала Пьетро Паролина.
В июне 2019 года папа Франциск вновь вернулся к этой теме, принимая в Ватикане сотрудников религиозной организации Roaco, которая занимается оказанием помощи Восточным католическим церквям. Он заявил, что его сопровождают непрестанные мысли о поездке в Ирак и выразил намерение посетить эту страну в 2020 году. Однако осуществить эти планы помешала пандемия коронавируса.
Папа Франциск всегда с особым вниманием следил за развитием событий в Ираке и не раз призывал верующих молиться за мир в этой стране.