Մնացականյանն ու Ֆիլիպ Ռիքերն ընդգծել են ռազմական գործողությունների դադարեցման անհրաժեշտությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հոկտեմբերի 22-ին տեղի է ունեցել Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի և ԱՄՆ պետքարտուղարի եվրոպական և եվրասիական հարցերով տեղակալ Ֆիլիպ Ռիքերի հանդիպումը։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից:
Նախարար Մնացականյանը նշել է, որ այցը տեղի է ունենում Հայաստանի և տարածաշրջանի համար բարդ ժամանակահատվածում։ Ադրբեջանը սանձազերծել է լայնածավալ պատերազմ Արցախի դեմ, որն ուղեկցվում է Արցախի խաղաղ բնակչության և ենթակառուցվածքների` իրենց ծավալով և էությամբ պատերազմական հանցագործություններ հանդիսացող դիտավորյալ թիրախավորմամբ և միտված է Արցախի բնիկ ժողովրդի բնաջնջմանը։
Զոհրաբ Մնացականյանն առանձնահատուկ ընդգծել է ադրբեջանական ագրեսիայում Թուրքիայի ուղղակի ներգրավվածության հանգամանքը, որը արտահայտվում է թե' անմիջական ռազմական մասնակցությամբ և թե՛ Մերձավոր Արևելքից Ադրբեջան օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչների տեղափոխմամբ, և լուրջ սպառնալիք է հանդիսանում տարածաշրջանային անվտանգության և խաղաղության համար։
Երկուստեք ընդգծվել է ռազմական գործողությունների դադարեցման վերաբերյալ պայմանավորվածությունների անհապաղ կյանքի կոչման անհրաժեշտությունը: Այս համատեքստում ՀՀ ԱԳ նախարար Մնացականյանը կարևորել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների՝ այս հարցում ցուցաբերած միասնականությունը:
ԱԳ նախարարը վերահաստատել է Հայաստանի հանձնառությունը հոկտեմբերի 10-ի և 17-ի համաձայնություններին և վերիֆիկացիոն մեխանիզմներով պահպանվող կայուն հրադադարի հաստատմանը։

FM Mnatsakanyan and US State Department’s Philip Reeker emphasize need to cease hostilities in NK
YEREVAN, OCTOBER 23, ARMENPRESS. Armenian Minister of Foreign Affairs Zohrab Mnatsakanyan had a meeting on October 22 with Philip Reeker, the US Assistant Secretary of Statein theBureau of European and Eurasian Affairs.
Mnatsakanyan mentioned that his visit is taking place during a difficult time for Armenia and the region. He said that Azerbaijan has unleashed a large-scale war against Artsakh, which is accompanied with deliberate targeting of the Artsakh peaceful population and civil infrastructure – constituting war crimes with their volume and essence – aimed at the extermination of the indigenous people of Artsakh.
Mnatsakanyan noted the fact that Turkey is directly involved in the Azeri aggression, manifested with both direct military participation and the transfer of foreign militant terrorists from the Middle East to Azerbaijan, and that it is a serious threat for regional security and peace.
Both sides emphasized the necessity for immediately bringing to life the agreements on cessation of hostilities. In this context the Armenian FM highlighted the OSCE Minsk Group Co-Chairing countries’ unity in this issue.
Mnatsakanyan reiterated Armenia’s commitment to the October 10 and 17 agreements and the establishment of a stable ceasefire observed with verification mechanisms.