Էմանուել Մակրոնը կարևորել է հրադադարի հաստատումն ու բանակցությունների անցկացումը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց ունեցել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Վարչապետ Փաշինյանը զրուցակցին տեղեկացրել է Լեռնային Ղարաբաղում ընթացող ռազմական գործողությունների և այդ համատեքստում տեղի ունեցող զարգացումների մասին:
Էմանուել Մակրոնը կարևորել է հրադադարի հաստատումն ու հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ բանակցությունների անցկացումը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եւ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հոկտեմբերի 8-ի կոչի շրջանակում։ Ֆրանսիայի նախագահը հավելել է նաեւ, որ անմիջական հաղորդակցության մեջ է ՌԴ նախագահի հետ։
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է ստեղծված պայմաններում Լեռնային Ղարաբաղի ինքնորոշման իրավունքի իրացման կարեւորությունը եւ միջազգային հանրության կողմից այդ ուղղությամբ հստակ քայլերի ձեռնարկման անհրաժեշտությունը։

YEREVAN, OCTOBER 9, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan had a telephone conversation with President of France Emmanuel Macron, the PM’s Office told Armenpress.
The Armenian PM introduced the French President on the ongoing military operations in Nagorno Karabakh and the developments taking place in this context.
Emmanuel Macron highlighted the establishment of ceasefire and the holding of negotiations for the peaceful settlement of the conflict within the frames of the OSCE Minsk Group and the October 8 call of Russian President Vladimir Putin. The French President added that he is in direct contact with the Russian President.
PM Pashinyan emphasized the importance of exercise of Nagorno Karabakh’s right to self-determination under the current situation and the need of taking concrete actions by the international community on this direction.