Ռազմական գործողությունների անհապաղ դադարեցումը բխում է երեխաների շահից. ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի հայտարարությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «ՅՈՒՆԻՍԵՖ»-ը հոկտեմբերի 6-ին հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ պահանջելով՝ Լեռնային Ղարաբաղում ընթացող ռազմական գործողությունները դադարեցնել:
«Արդեն 10 օր է, ինչ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում իրավիճակը կտրուկ սրվել է: Ըստ տեղեկությունների, չորս երեխա սպանվել է, իսկ ևս յոթը՝ վիրավորվել։ Եթե մարտերը չդադարեն, այս թիվը ցավալիորեն կաճի: Մարտերի հետևանքով ոչնչանում են տները, վնասվում դպրոցներն ու այլ կարևոր ենթակառուցվածքները: Մենք բոլոր կողմերին կոչ ենք անում՝ պաշտպանել խաղաղ բնակչությանը և քաղաքացիական ենթակառուցվածքները հետագա վնասներից՝ միջազգային և մարդասիրական իրավունքին համապատասխան: Ռազմական գործողությունների անհապաղ դադարեցումը բխում է յուրաքանչյուր երեխայի լավագույն շահից»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին ասված է հայտարարությունում:

‘Immediate cessation of hostilities is in the best interest of every child’ – UNICEF makes statement
YEREVAN, OCTOBER 7, ARMENPRESS. UNICEF has made a statement on October 7 over the ongoing military operations in Nagorno Karabakh.
“It is now 10 days since violence escalated dramatically in the Nagorno Karabakh conflict zone.There arealreadyreports offourchildren killed and seven injured, and without an end tothefighting,these figures will tragically increase.
The fighting is destroying homes, and damaging schools and other essential infrastructure.We urge all parties to protect civilians and civilian infrastructure from further harm, in line with international and humanitarian law.
An immediate cessation of hostilitiesisin the best interest of every child”.
On September 27, 2020, Azerbaijan launched a large-scale attack against the Republic of Artsakh (Nagorno Karabakh), targeting also the civilian settlements, including the capital Stepanakert and the city of Shushi. In addition, the Azerbaijani armed forces have also targeted Armenia’s military and civilian infrastructures.