Ռազմական գործողությունների անհապաղ դադարեցումը բխում է երեխաների շահից. ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի հայտարարությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «ՅՈՒՆԻՍԵՖ»-ը հոկտեմբերի 6-ին հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ պահանջելով՝ Լեռնային Ղարաբաղում ընթացող ռազմական գործողությունները դադարեցնել:
«Արդեն 10 օր է, ինչ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում իրավիճակը կտրուկ սրվել է: Ըստ տեղեկությունների, չորս երեխա սպանվել է, իսկ ևս յոթը՝ վիրավորվել։ Եթե մարտերը չդադարեն, այս թիվը ցավալիորեն կաճի: Մարտերի հետևանքով ոչնչանում են տները, վնասվում դպրոցներն ու այլ կարևոր ենթակառուցվածքները: Մենք բոլոր կողմերին կոչ ենք անում՝ պաշտպանել խաղաղ բնակչությանը և քաղաքացիական ենթակառուցվածքները հետագա վնասներից՝ միջազգային և մարդասիրական իրավունքին համապատասխան: Ռազմական գործողությունների անհապաղ դադարեցումը բխում է յուրաքանչյուր երեխայի լավագույն շահից»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին ասված է հայտարարությունում:

Немедленное прекращение военных действий исходит из интересов детей: заявление ЮНИСЕФ
6 октября ЮНИСЕФ выступил с заявлением, в котором потребовал немедленного прекращения боевых действий в Нагорном Карабахе.
“Прошло 10 дней с момента резкого обострения ситуации в зоне нагорно-карабахского конфликта. Согласно информации, четверо детей погибли, семеро получили ранения. Если боевые действия не прекратятся, это число будет болезненно увеличиваться. В результате боев были разрушены дома, повреждены школы и другие важные инфраструктуры. Мы, в соответствии с международным гуманитарным правом, призываем все стороны защитить гражданское население и гражданские инфраструктуры от нанесения дальнейшего ущерба. Немедленное прекращение боевых действий исходит из интересов каждого ребенка”, - говорится в заявлении ЮНИСЕФ.