Ադրբեջանի հրետանու 5 արկ հայտնվել է Իրանում. մեկ երեխա վիրավորվել է
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի զինված ուժերի հրետանու 5 արկեր հայտնվել են Իրանի տարածքում:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով իրանական «Isna» լրատվական գործակալությանը, Խոդա Աֆարինի գավառապետը հայտնել է, որ հոկտեմբերի 1-ին ժամը 12:00-ին Փարվիզխանլու գյուղի վրա «ԳՐԱԴ» համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգի 5 արկ է ընկել, որից 2-ը՝ բնակելի տան վրա։ Վիրավորվել է 6 տարեկան երեխա:
Խոդա Աֆարինի գավառը գտնվում է Իրանի Արևելյան Ադրբեջան նահանգում (կենտրոնը՝ Թավրիզ), որը սահմանակից է Հայաստանի Հանրապետությանը: Գյուղի տեղակայման վայրը ցույց է տալիս, որ հարվածել է Ադրբեջանի զինուժը։ Փարվիսխանլուն գտնվում է Արցախի պաշտպանության բանակի ուժերի թիկունքում՝ Արցախ-Իրան սահմանին՝ Ադրբեջանի զինուժի տեղակայման վայրից և Ադրբեջանի սահմանից շուրջ 10-12 կմ հեռավորության վրա։
Ավելի վաղ, պաշտոնական Թեհրանը նախազգուշացրել էր, որ հակամարտության գոտուց ոչ մի արկ չպետք է հասնի Իրան: Հաղորդագրությունն ուղարկվել է Ադրբեջան, քանի որ սա առաջին դեպքը չէ, երբ ռմբակոծելով Իրանի տարածքը ՝ Ադրբեջանը փորձում է իրանական կողմին ներքաշել հակամարտության մեջ ՝ ամբողջ պատասխանատվությունը գցելով հայկական կողմի վրա:

5 артиллерийских снарядов ВС Азербайджана попали на территорию Ирана
5 артиллерийских снарядов ВС Азербайджана попали на территорию Ирана. Как сообщает Арменпресссо ссылкой на иранское информационное агентство «Isna», губернатор Хода Афарина заявил, что 1 октября в 12:00 в селе Парвизханлу упали 5 снаряды системы залпового огня «Град», два из которых - на жилой дом. Ранен 6-летний ребенок.
Провинция Хода Афарин расположена в провинции Восточный Азербайджан в Иране (центр - Тебриз), которая граничит с Республикой Армения. Местоположение села показывает, что обстрел был со стороны ВС Азербайджана. Парвизханлу находится в тылу Армии обороны Арцаха, на границе между Арцахом и Ираном, примерно в 10-12 км от расположения азербайджанских вооруженных сил, на границе с Азербайджаном.
Ранее официальный Тегеран предупреждал, что ни один снаряд из зоны конфликта не должен достигнуть Ирана. Сообщение направлено Азербайджану, так как это не первый случай, когда Азербайджан, обстреливая территорию Ирана, пытается вовлечь иранскую сторону в конфликт, перекладывая всю ответственность на армянскую сторону.