Գիտելիքի օրը ՌԴ ՊՆ հայաստանյան դպրոցներում արիության մասին դաս է անցկացվել
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության պաշտպանության նախարարության դպրոցներում անցկացվել են Գիտելիքի օրվան նվիրված հանդիսավոր միջոցառումներ:
Ինչպես«Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՌԴ հարավային օկրուգի մամուլի ծառայությունից, միջոցառումներին մասնակցում էին Հարավային ռազմական օկրուգի ռուսական ռազմաբազայի հրամանատարության, ՌԴ ՊՆ ռազմական, մարզային և քաղաքային վարչակազմերի ռազմական կրթության ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև աշակերտներ, ուսուցիչներ և ծնողներ:
Հարավային ռազմական շրջանի ռազմաբազայի հրամանատար գնդապետ Նիկոլայ Մարտինյուկը առաջին դասարանցիներին փոխանցեց խորհրդանշական «Գիտելիքի բանալին», ապա հնչեց առաջին զանգը, որով սկսվեց նոր ուսումնական տարին:
Ըստ ավանդույթի` դպրոցականները ծաղիկներ խոնարհեցին ռազմաբազայի «Հերոսների ծառուղում» գտնվող հերոսների կիսանդրիներին:
Բացի այդ, դպրոցականների հավաքների դահլիճում, ռազմաբազայի սպաներն ու մանկավարժները արիության դաս են անցկացրել և պատմել պարտականությունները կատարելիս զոհված ականավոր հրամանատարների և զինվորների սխրանքների մասին:
Գիտելիքի օրը Հայաստանում Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարության դպրոցներն իրենց դռները բացեցին 70 նոր աշակերտների առջև, որոնցից 15-ը հաջողությամբ հանձնեցին ընդունելության թեստերը և ապացուցեցին, որ արժանի են «Երիտասարդ բանակի զինվոր» պատվավոր կոչմանը:

В День знаний представители МО РФ в школах в Армении провели Урок мужества
В школах Министерства обороны Российской Федерации в Армении прошли торжественные мероприятия, посвященные Дню знаний.
Как сообщили «Арменпресс» в пресс-службе Южного военного округа, в мероприятиях приняли участие представители командования российской военной базы Южного военного округа, военного образования военных, областных и городских администраций МО РФ, а также ученики, учителя и родители.
Командующий военной базой Южного военного округа полковник Николай Мартынюк передал первоклассникам символический ключ к знаниям, затем прозвучал первый звонок, с которым начался новый учебный год.
По традиции, школьники возложили цветы к бюстам героев, установленных на Аллее Героев военной базы.
В актовом зале офицеры и педагоги военной базы провели Урок мужества для школьников и рассказали о подвигах выдающихся командиров и солдат, погибших при исполнении своих обязанностей.
В День знаний школы Министерства обороны России в Армении открыли свои двери перед 70 новыми учениками, 15 из которых успешно сдали приемные тесты и доказали, что достойны почетного звания “Воин молодой армии”.