Վարչապետն ընդունել է Հայաստանում Բելառուսի դեսպանին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Բելառուսի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Իգոր Նազարուկին, ով ավարտում է դիվանագիտական առաքելությունը Հայաստանում: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Վարչապետը բարձր է գնահատել դեսպանի՝ պաշտոնավարման ընթացքում հայ-բելառուսական կապերի զարգացման ուղղությամբ ներդրած ջանքերը և հաջողություն մաղթել հետագա գործունեության մեջ: Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ Հայաստանի և Բելառուսի ղեկավարների միջև առկա է երկխոսության բարձր մակարդակ, երկու երկրներն ու ժողովուրդներն ունեն ավանդական բարեկամական հարաբերություններ, որոնք ամուր հենասյուն են դրանց շարունակական զարգացման և առկա ներուժի լիարժեք իրացման համար:
Վարչապետը կարևորել է ինտեգրացիոն միավորումների՝ ՀԱՊԿ, ԵԱՏՄ շրջանակում բաց երկխոսությունն ու վստահելի գործընկերությունը: Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է ս.թ. հուլիսի 12-ից սկսած և մինչ օրս հայ-ադրբեջանական սահմանային դիրքերի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող սադրիչ գործողություններին և ընդգծել այս առնչությամբ Հայաստանի՝ ՀԱՊԿ գծով գործընկերների կառուցողական դիրքորոշման կարևորությունը:
Ինչ վերաբերում է ԵԱՏՄ շրջանակում համագործակցությանը, այս ուղղությամբ, Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով, առկա է տնտեսական կապերի զարգացման մեծ ներուժ, հագեցած օրակարգ, և հետևողական աշխատանքը թույլ կտա իրապես ավելացնել փոխադարձ ապրանքաշրջանառության, ներդրումների ծավալները:
Բելառուսի դեսպանը երախտագիտություն է հայտնել վարչապետ Փաշինյանին բարձր գնահատանքի համար և նշել, որ ներդրել է առավելագույն ջանքերը՝ երկու երկրների կապերը սերտացնելու ուղղությամբ: Նրա խոսքով՝ այս ընթացքում երկկողմ ապրանքաշրջանառության ծավալն աճել է ավելի քան 2 անգամ, ինչը խոսում է փոխգործակցության դրական դինամիկայի և այն խորացնելու երկկողմ պատրաստակամության մասին: Դեսպանն անդրադարձել է ընթացիկ և հեռանկարային ծրագրերին՝ գոհունակությամբ խոսելով Սևանա լճի ափամերձ շրջակայքում հայ-բելառուսական անտառի հիմնման մասին, որի շուրջ աշխատանքը շարունակվում է: Նա նաև կարևորել է առաջիկայում հայ-բելառուսական միջկառավարական հանձնաժողովի աշխատանքի վերսկսումը:
Իգոր Նազարուկը նշել է, որ Հայաստանն ու Բելառուսն ունեն արդյունավետ քաղաքական երկխոսություն և զարգացող գործընկերություն ինտեգրված միավորումների շրջանակում: Նա անդրադարձել է ԵԱՏՄ շրջանակում երկու երկրների փոխգործակցությանը և այս առումով կարևորել առաջիկայում Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստի անցկացումը:
ՀՀ-ում Բելառուսի դեսպանը մտահոգություն է հայտնել հայ-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակի լարման կապակցությամբ և դատապարտելի համարել էսկալացիան:
Զրուցակիցները փոխանակվել են նաև կորոնավիրուսային վարակի տարածման դեմ պայքարի, կանխարգելիչ միջոցառումների վերաբերյալ տեղեկատվությամբ ու փորձով՝ համոզմունք հայտնելով, որ համատեղ ջանքերով հնարավոր կլինի հաղթահարել համավարակային ճգնաժամը:
Բելառուսի դեսպանն իր հարգանքն ու սերն է հայտնել Հայաստանի, հայ ժողովրդի, մեր հարուստ մշակույթի նկատմամբ և նշել, որ ջերմությամբ կհիշի մեր երկրում դիվանագիտական առաքելության տարիները:
Վարչապետ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել դեսպան Նազարուկին ջերմ խոսքերի համար՝ ընդգծելով, որ նա կմնա Հայաստանի ու հայ ժողովրդի լավ բարեկամը:

PM Pashinyan receives Ambassador of Belarus
YEREVAN, JULY 14, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Belarus to the Republic of Armenia Igor Nazaruk, who is completing his diplomatic mission in Armenia, ARMENPRESS was informed from the Office of the Prime Minister.
The Prime Minister praised the Ambassador's efforts to develop the Armenian-Belarusian relations during his tenure and wished him success in his future activities. According to Nikol Pashinyan, there is a high level of dialogue between the leaders of Belarus and Armenia, the two countries and peoples have traditional friendly relations, which are a strong pillar for their continuous development and full realization of the existing potential.
The Prime Minister highlighted the open dialogue and reliable partnership within the CSTO and EAEU integration unions. Nikol Pashinyan referred to the provocative measures against the Armenian positions launched by Azerbaijan since July 12 and emphasized the importance of constructive position of the CSTO partners in this regard.
As refers to the cooperation in the sidelines of the EAEU, Pashinyan noted that there is great potential for developing economic relations and consistent efforts will give an opportunity to really increase trade turnover and investments.
The Ambassador of Belarus thanked Prime Minister Pashinyan for the appreciation of his efforts, noting that he had made every effort to strengthen the ties between the two countries. According to him, the volume of bilateral trade has more than doubled during this period, which speaks of the positive dynamics of cooperation and the bilateral readiness to deepen it. The Ambassador referred to the current and perspective programs, speaking with satisfaction about the establishment of an Armenian-Belarusian forest near the shores of Lake Sevan, the works of which are still underway. He also highlighted the resumption of works of the Armenian-Belarusian intergovernmental commission in the near future.
The Ambassador of Belarus to Armenia expressed concerns over the escalation of the situation on Armenia-Azerbaijan border and condemned the escalation.
The interlocutors also exchanged views on the struggle against coronavirus, expressing confidence that with joint efforts it will be possible to overcome the crisis.
Igor Nazaruk expressed his respect and love towards Armenia, the Armenian people and the rich culture of Armenia and noted that he will recall the years of carrying out a diplomatic mission in Armenia with warmth.
PM Pashinyan thanked the Ambassador for the warm words, emphasizing that he will remain the good friend of Armenia and the Armenian people.