Թուրքիան Հայաստան և Հունաստան ներխուժելու ծրագրեր է մշակել. Jerusalem Post
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիան Հայաստանի Հանրապետություն և Հունաստանի Հանրապետություն ներխուժելու ծրագրեր է մշակել: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Jerusalem Post-ը՝ վկայակոչելով Nordic Monitor-ի կողմից հրապարակված գաղտնի փաստաթղթերը։
Ենթադրվում է, որ ծրագրերը պատրաստվել են Թուրքիայի Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի կողմից՝ որպես անկանխատեսելի հանգամանքներ՝ կապված Սիրիայում իրադարձությունների զարգացման, զորքերի տեղաշարժման ժամանակ արևմտյան ճակատում հարձակողական և զսպող հնարավորությունների պահպանման հետ:
«Թուրքական զինված ուժերի գործողությունների պլանավորման հրահանգ» անվանումով շնորհանդեսը թվագրվում է 2014թ. հունիսի 13-ով։ Nordic Monitor-ի զեկույցի համաձայն, սա խոսում է այն մասին, որ ծրագիրը, ամենայն հավանականությամբ, թարմացվել և լրամշակվել է որոշ վաղ նախագծերի քննարկումից հետո, և, որ ծրագիրը դեռևս կարող է ակտիվ լինել:
Փաստաթղթում ներառվել են նաև Հայաստան ներխուժման պլանները: Տվյալ դեպքում գործողությունը կոչվում էր «TSK Altay Harekât Planlama Direktifi», որը թվագրվում էր 2000թ. օգոստոսի 15-ով։
Փաստաթղթերի փոխանակումն իրականացվել է գլխավոր շտաբի բարձրագույն հրամանատարների կողմից պաշտպանված ներքին էլեկտրոնային փոստի միջոցով, հաղորդում է լրատվական պորտալը: Նրանք, հավանաբար, պատահաբար արտահոսել են Անկարայում քննվող դատական գործի շրջանակներում, որը դատախազ Սերդար Կոշկունը դատարանին ներկայացրել է 2016 թվականի հուլիսին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի դեմ ձախողված ռազմական հեղաշրջման հետաքննության շրջանակներում: Գլխավոր շտաբի բոլոր էլեկտրոնային նամակները հեղաշրջումից երկու ամիս առաջ առգրավվել են դատախազության կողմից։
Գլխավոր շտաբը խուճապի է մատնվել գաղտնի փաստաթղթերի հնարավոր արտահոսքի պատճառով և դատարանին կոչ է արել թույլ տալ փաստաթղթերի ստուգումը մինչև դրանք ներկայացնելը: Սակայն, ըստ ամենայնի, դատախազներն անտեսել են այդ մտավախությունները:

Турция разработала планы вторжения в Армению и Грецию
Турция разработала планы вторжения в Республику Армения и Греческую Республику. Как сообщает Арменпресс, об этом пишет «Jerusalem Post» со ссылкой на секретные документы, опубликованные Nordic Monitor.
Предполагается, что планы были подготовлены Генеральным штабом вооруженных сил Турции как непредсказуемое обстоятельство в связи с событиями в Сирии и сохранением наступательного и сдерживающего потенциала на западном фронте во время передвижения войск.
Презентация под названием «Инструкция по планированию действий вооруженных сил Турции» создана 13 июня 2014 года. Согласно отчету Nordic Monitor, это говорит о том, что план, скорее всего, был обновлен и пересмотрен после некоторых предварительных обсуждений, и план все еще может быть активной.
Документ также включает планы вторжения в Армению. Эта операция названа «TSK Altay Harekât Planlama Direktifi» и датирована 15 августа 2000 года.
Информационный портал сообщил, что документы обменивались по внутренней электронной почте, защищенной высшим командованием Генерального штаба. Они могли случайно просочиться в рамках судебного дела в Анкаре, возбужденного прокурором Сердаром Кошкуном во время расследования неудачного военного переворота против президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана в июле 2016 года. Все электронные письма Генерального штаба были конфискованы прокуратурой за два месяца до переворота.
Генеральный штаб был встревожен в связи возможной утечкой секретных документов и призвал суд разрешить проверку документов перед их представлением. Однако, похоже, прокуроры проигнорировали эти опасения.